ALTERNATİF ÇÖZÜMLER DEHASI BENLİ KEZBAN, DERHAL EKONOMİ VE HAZİNE BAKAN YARDIMCISI YAPILMALIDIR

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :27.07.2022 10:52
  • Güncelleme Tarihi : 27.07.2022 10:52

Ülkenin düştüğü perişan hale

Halden anlamazın bakması boşa

Akıl edilmeyen, gelmez hayale

İş bilmezin şaha kalkması boş

 

Raconu, yöntemi olmayan yolun

Takatı bitmişse kanadın, kolun

Umudu ve ufku kararmış kulun

Çağlaması boşa, akması boşa

 

Sevgili okurlarım,

Ülkemin, "AKP ŞAHSIM İKTİDARINDA" her alanda olduğu gibi, bilhassa da ekonomi ve maliye hususunda, oldukça zor dönemlerde geçtiğini bilmem söylemeye gerek var mı?!..

HAZİNE ve Maliye Bakanı Dr. Nurettin Nebati, koltuğuna iddialı oturarak, millet olarak gözlerimizi yummamızı ve 6 ayın sonunda, bozulmuş ekonominin ve mali krizin düzeleceğini vaat etmişti..?!

Aradan kaç 6 ay geçmiş ve halen umuda dair milim gelişmenin olmadığını bilmem söylemeye gerek var mı?!

Yani ekonomi alanında doktorasını da yapmış olmasına rağmen, yetersiz kalan Nebati, ülkeyi ekonomik bakımdan eskisinden de daha beter noktaya getirdiğini yok sayamayız.!!

Görülüyor ki, işler her geçen gün daha da sarpa sarmaktadır..!!

Hasılı, çözümde kifayetsiz kalan Bakan Nebati'ye, tez elden Benli Kezban gibi çoklu alternatif üretmede (?!) mahir bir bakan yardımcısı gerektir:))

Bak o zaman kördüğümler dahi el değmeden nasıl çözülüyor, hep birlikte görürüz.:))?!

*

Sevgili okurlarım,

Bu defa da: "BENLİ KEZBAN DA KİMİN NESİDİR..?? Yoksa o da mı AKP ŞAHSIM İKTİDARINCA, 10 yere atanan ve 10 yerden maaş alan şanslılardandır..?" diyeceksiniz..?!

*

Hemen cevaplayayım:

Benli Kezban, köyün birinde yaşayan ve kendi işini kendi görmede yetenekli ve asla umutsuzluğa kapılmayıp, alternatifli çözüm yolları bulmayı bilen gün görmüş biridir..!!

Yani, Nurettin Nebati gibi mektep medrese görme şansına erişememiş bir alaylı...

Daha da yakın tanımak istiyorsanız, aşağıdaki anekdotu okumalısınız..!!

*

BENLİ KEZBAN'DAN DEMLİ MUSTAFA'YA

REHBERLİK DERSİ:))

Aynı köyün genç kızı Benli Kezban'la  delikanlısı  Demli Mustafa, alış verişe gittikleri şehirde rastlaşırlar.. Ayak üstü konuşmaya başlarlar. Bu esnada Demli Mustafa, Benli Kezban'a: "Kezban, benim alış verişim bitti, eğer senin işin de bitti ise köye birlikte dönebiliriz; böylece hem birbirimize yoldaşlık da etmiş oluruz." der.

Bu teklifi duyan Benli Kezban, Mustafa'ya göz ucuyla baştan aşağı süzer ve sonra da : "Ben seninle gelemem, yolda beni tutup öpüp okşamayacağını nereden bileyim.. ?" der...

Bunu duyan Demli Mustafa, Kezban'ın kuşkusunu gidermek için olanca ciddiyetiyle: "Yahu Kezban, neden böyle söylüyorsun ki..? Yolun ortasından sana sarılmam mümkün müdür?" der.

Benli Kezban, adeta bir garipe yol ve yöntem gösterircesine (?!) : "Yolun ortasında öpmeyeceğini ben de biliyorum. Peki ya pınarın az ilerisinde ki küçük tünele götürüp orada öpmeyeceğini nereden bileyim ki?" deyince, Demli Mustafa:" Yahu Kezban, o dediğin tünel zaten küçücük, daracık ve iki adımlık bir yer... Haydi diyelim ki düşündüğün gibi olsa, bir elimde horoz, diğer elimde eşeğin yuları, omuzumda kazma, sırtımda küfe, bu halimle nasıl sarılabilirim ve nasıl öpebilirim ki seni..? " deyince,

Benli Kezban:"Böyle diyenleri çok duydum Mustafa... Belli mi olur; kazmayı sapından yere çakıp eşeği yularından kazığa bağlarsın, sırtındaki küfeyi yere ters çevirip içine horozu koyarsın, böylece tamamen serbest kaldığında da bana sarılıp öpeceğini adım gibi biliyorum..?!"

Demli Mustafa:" O küçücük tünelde o kısacık zamanda o düşündüğün şeyi yapmam mümkün değil ki.. !! " demesiyle birlikte, Benli Kezban, sesini serleştirerek, meseleyi şöyle noktalar: "Benim tanıdığım Mustafa, elini çabuk tutmayı ve az zamanda çok şey yapmayı da pek ala bilir..!!?? "

*

Sevgili okurlarım,

Çoklu alternatifler yaratmada Demli Mustafa'ya kendini kanıtlayan Benli Kezban'ın ferasetine, bilhassa krizler yaşayan ülkemin, terk edilmiş tarımına, hayvancılığına; üç rakamla ifade edilir olup bir türlü düşürülemeyen enflasyonuna, yüzde 400 artan akaryakıta, ete, sebzeye, bakliyata, süt ve süt ürünlerine, seyahat ücretlerine, eğitime, sağlığa, ilaçlara, VS. çözüm bulamaz olduğu günümüzde, ülkenin BENLİ Kezban'a ihtiyaç duymaması, gafillik olur..!! Bilhassa da eksilere çakılmış mali portrenin daha da kötüye gittiği bir zamanda:))

Doların, faizin ne olacağına cevap veremeyen...

Enflasyonun ne zaman düşeceği öngörülemeyen ve yıl içinde 350 milyar dolar borcun nasıl ödeneceği bilinmeyen, dahası, yıl sonu için beklenen  bütçe açığının nasıl kapanacağı konusunda fikri olmayan Nurettin Nebati ve ekibine yol yöntem göstermede Kezban'a. Öylesine ihtiyaç vardır ki, elleri çabuk tutmakta fayda var:))?!