ANA RAHMİNDE İMTİYAZ BELGESİ (1)

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :14.06.2022 10:43

Bre gafil, bre cahil aymazlar

Hor gören gözünüz kör olsun emi

Bre insan olmaz, ibret almazlar

Yattığınız kabir dar olsun emi

 

Sinsi oturuşun, hınzır kalkışın

Kötü koku saçan kirli (?!) akışın

Kıran ve inciten muzır bakışın

Sürdükçe kolayın zor olsun emi

 

Sevgili okurlarım,

Hem cahil, hem fesat, hem bağnaz, hem münafık, hem haksız, hem saldırgan, hem müfteri, hem de kibirli halinden dolayı zerre rahatsızlık duymayanlara:

"ANA RAHMİNDE, İMTİYAZ BELGESİ ALARAK MI DOĞDUNUZ" sorusunu sormadan edemiyor insan..?!

Böyle bir şey söz konusu olmadığına göre,  tüm insanları Allah-u teala'nın eşit yarattığını ve eşref-i mahluk olarak kainatı emrine verdiğini inkardan gelircesine (?!) davrananlara, yani hırsına ve kibrine yenik düşenlere "münkirler, cahiller ve bağnazlar güruhu" demek yerinde olur..?!

Sevgili okurlarım,

"Etnisitecilik, ortaçağ kafatasçılığı" da diyebileceğimiz  böylesine sevimsiz, ötekileştirici, ayrıştırıcı, tiksindirici konuları,  istismarda nemalanan yarasa kılıklı köhne anlayışça kaşınmadığı sürece köşemde konu etmemeye özen gösteririm...

Ülke olarak seçim sathı mahalline girdiğimiz şu günlerde, toplumun ortak sorunlarının çözümüne dair tek hece sözü kalmamış olan "malum zihniyet" zenginliklerimiz olan farklılıklarımızı ayrışma unsuru olarak kullanma gibi "şark kurnazlığı" na kalkıştıklarını görmekten de midemizi bulandırdıklarını söylemek isteriz..!!

Ülkeyi yönetemez hale gelen, hatta savrulan "AKP Tek kişilik Şahsın iktidarı"nın, her bakımdan yaratılan krizi bertaraf etmek ve ülkeyi bu kaos ortamından çıkarmak gayesiyle, Anamuhalefet Partisi CHP 'nin Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun girişimleriyle " söz konusu vatansa gerisi teferruat" anlayışını esas alan farklı görüşteki 6 farklı siyasi partinin, büyük bir öngörü ve özveriyle yaptıkları ittifaktan rahatsızlık ve hazımsızlık gösterip, alt kimlikleri kaşımaya çalışmasına "nafile çırpınışlar" diyebiliriz..!!

Bu saatten sonra ülkeye zerrece verebileceği bir şeyi kalmamış olan "malum AKP anlayışının" ittifakı çatlamaya yönelik, mezhepçiliğe ve münafıklığa kalkışması, gaflet değilse, dalalettir, dalalet değilse ihanettir..!!

Sayın Kılıçdaroğlu'nun, donanımına, devlet deneyimine, dürüstlüğüne, samimiyetine, birleştiriciliğine, güven verişine ve liyakatine dair itirazı olmayanlar, getire getire mezhebini gündem yapan "AKP Tek kişilik Şahsın iktidarına" , toplumun gösterdiği tepkiler, adeta üst üstüne vurulan şamar gibiydi..!!

İşte onlardan bazıları...

* TEMEL KARAMOLLAOĞLU:

"Sayın Kılıçdaroğlu ve Alevi vatandaşlarımıza yönelik sarf edilen ayrıştırıcı ve ötekileştirici ifadelerden dolayı üzüntümü belirtmek isterim.

Yöneticide aranan vasıf mezhep değil; dürüstlük, adalet, ehliyet ve liyakat olmalıdır.

Aday belirleme kriterlerinde liyakatin değil de ırkın veya mezhebin aranması; ülkemize, insanımıza ve geleceğimize yapılabilecek en büyük kötülüktür..!! "

*

İSMAİL SAYMAZ:

Sayın Cumhurbaşkanı, o ki ayrımcılığa karşısınız... AK Parti'nin 286 milletvekili var.

Neden biri Alevi değil?

Ötekileştirmeye son verdiyseniz niye Alevi vali atamıyorsunuz?

Mazlumun yanındaysanız cemevlerini ibadet yeri olarak neden tanımamakta direniyorsun?

*

MERAL AKŞENER:

"Önce İYİ insan olmak lazım. Alevilik üzerinden yapılanı şiddetle red ediyorum,.! Sn. KILIÇDAROĞLU başta olmak üzere, üzülen herkesten İYİ Parti Genel Başkanı olarak özür diliyorum…”

*

İbrahim Uslu: Kimin cumhurbaşkanı adayı olacağını henüz kimse bilmiyor, ama eğer bu ülke insanlara mezhebine göre oy veren kişilerin oyu ile “kurtulacak”sa kurtulmasın…

*

Cemil Kılıç (ilahiyatçı yazar:

Önemli olan Alevilik ya da Sünnilik değil Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlığıdır. Bunu henüz içselleştirememiş olanların bulunması ülkemiz ve ulusumuz için gerçekten büyük bir üzüntü kaynağı. Hepimiz Sünni, hepimiz Aleviyiz...

*

İBRAHİM USLU: Kimin cumhurbaşkanı adayı olacağını henüz kimse bilmiyor, ama eğer bu ülke insanlara mezhebine göre oy veren kişilerin oyu ile “kurtulacak”sa varsın kurtulmasın…

*

CEMİL KILIÇ: (İLAHİYATÇI YAZAR)

"Önemli olan Alevilik ya da Sünnilik değil Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlığıdır. Bunu henüz içselleştirememiş olanların bulunması ülkemiz ve ulusumuz için gerçekten büyük bir üzüntü kaynağı. Hepimiz Sünni, hepimiz Aleviyiz..."

*

İDRİS ŞAHİN (DEVA SÖZCÜSÜ) :

Mealen," Binlerce yıldır birlikte yaşayanlar olarak, mensubu olduğumuz alt kimliklerimiz, olumsuzluklarımız değil, bizzat vazgeçilmez zenginliklerimizdir... Önemli olan, Anadolu aydınlanmasının pirlerinden Hünkar Hacı Bektaşi Veli'nin düstur edinip insanlık alemine öğütlediği, "ELİNE, DİLİNE, BELİNE" sahip olma hususunda kimin, nerede durduğudur..!!

Sayın Kılıçdaroğlu, gerek devlet deneyimi, gerek donanımı, gerek barışçıl yaklaşımları, gerek tevazusu, gerekse de insancıl ve birleştirici yönü nedeniyle, Cumhurbaşkanlığını layıkı veçhile ifa edecek bir kişidir.. Mezhebini gündeme getirerek küçültme, küçümseme gibi zihniyet güdenler, aynaya bakmalılar..!! "

 

Yazının devamı 15 Haziran Çarşamba Günkü Sayımızda