ÇANKAYA VE TBMM'NİN SAYGINLIĞI; BEŞTEPE'NİN TASARRUFSUZ İTİBARI

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :19.12.2022 12:38

 

Siparişle (!) can evinde yer almaz

Saygınlık, hak eden yere yakışır

Liyakatle, dayatmalar bir olmaz

Saygınlık, alnı ak sere yakışır

 

İtibar, alana, satana (!) değil

İtibar, pahaya tutana (!) değil

İtibar, suçlara batana (!) değil

İtibarı (!) bilenlere yakışır

 

Sevgili okurlarım,

Binlerce yıllık Devlet geleneğiyle, Vatansız ve hürriyetsiz kalmamış olan bu millet, "saygınlığın, yani itibarın" ne demek olduğunu da çok iyi bilir...

Bu hususta kendilerini eksik görenlere (?!) "saygınlığı, yani itibarı" bir kere daha hatırlatacak olursak;

"Saygınlık" ile eş anlamlı olan "itibar" sözcüğü, Türk Dil Kurumunun tanımına göre : "Saygı göstermek, saymak, değer vermektir."

Bir başka deyişle, Saygınlık, yani itibar; "bireyin toplum tarafından önemsenmesi ve değerli görülmesidir."

*

Hal böyle ise, şu soruya birlikte cevap arayalım:

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" denilen ve yer yüzünde bir benzeri olmayan (?!) yönetim sistemine geçildiği günden bu yana, Ülkemin bilhassa; "GAZİ MECLİSİ'inde yani  MİLLET İRADESİNİN TECELLİGAHI' nda" itibarın, yani saygınlığın getirildiği nokta, memnuniyet verici midir.. ?" derseniz, sözü dolaştırmadan," Gazi Meclis, manevi anlamda 'etkisiz eleman' durumuna düşürülmüştür" diyebilirim..!!

Peki,

Bu ülkenin, devleti çağrıştıran, başta Gazi Meclis olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlarında ki, dezenformasyon uğratılmasında toplum olarak, vatandaş olarak hiç mi bizlerin mesuliyeti yoktur..?!

İşin bu noktaya getirilmesinde "Masumuz" demek, basiret bağlanması olur..!!

Ama, şu bir gerçektir ki,

Gerek dahili, gerek harici, gerek ekonomik, gerekse de sosyal bakımdan hazin çöküntü ler yaşayan ülkemiz bunu hak etmemiştir..!! Yazık olmuştur..!  Günah olmuştur..!!

 

"Böl parçala, yönet"  anlayışıyla geçen koskoca 20 yılın hesabının halen verilmemiş olması, başlı başına hoyratlıktır..!

Peki, bilerek işlenmiş kusurun paydaşlarının yaptıkları yanlarına kar mı kalacak..?

O halde, hiç değilse bu defa, Milletten toplanan vergilerin, nerelere, nasıl harcandığının hesabını vermeye yanaşmayan AKP ŞAHSIM ANLAYIŞINDAN, 20 yılın birikmiş hesabını sormak adına, gereğini yapmak için, 23 Haziran 2023 Genel Seçimlerinin son fırsat olduğu asla unutulmamalı.!! Unutmamalı..!! Ona göre..!!

 

Sevgili okurlarım,

Hani o kendilerince (?!)  "sarhoş olmayan ve sadece ayran içen" kafaların, ülke hayrına söylediklerine ve yaptıklarına (?!) bir bakın; bir de, onların, "iki sarhoş" dedikleri, Kurtuluş Savaşı Gazisi, Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın ve İsmet Paşa'nın, bu ülkeye kazandırdıklarını hatırlarken, aynı zamanda da söylemlerine dikkat buyurun..! Ülkeye neler kazandırmışlar ve neler tembihlemişler...!

İşte o zor günlerin koşullarına rağmen, ülkeye unutulmaz eserler bırakan o "iki müstesna insanın" Taaa o günlerden bu günleri ve daha ileriki günleri işaret ederek  bakınız neler demişler:

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Gençliğe Hitabesi'nin bir pasajını okuyalım:

"...... MEMLEKETİN DAHİLİNDE İKTİDARA SAHİP OLANLAR, GAFLET VE DALALET VE HATTA HIYANET İÇİNDE BULUNABİLİRLER.  HATTA BU İKTİDAR SAHİPLERİ, ŞAHSİ MENFAATLERİNİ MÜSTEVLİLERİN SİYASİ EMELLERİYLE TEVHİT EDEBİLİRLER. MİLLET, FAKRUZARURET İÇİNDE HARAP VE BİTAP DÜŞMÜŞ OLABİLİR...."

**

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün. silah arkadaşı, Batı Cephesi Komutanı, 2.Cumhurbaşkanımız olan devlet adamı İsmet İNÖNÜ'nün, 08/07/1929'da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ilk mezunlarına hitaben yaptığı konuşmadan tarihe not düşen tespitlerine bir paragraf:

"EFENDİLER,

ELİNDE YANLIŞ BİR ŞAHADETNAME İLE CEMİYETE ÇIKAN BİR ADAMIN, MEMLEKETE ZARARI, SİZİN TASAVVUR EDECEĞİNİZDEN ÇOK DAHA FAZLADIR.

BİR CEMİYETE EN MUZIR ADAM, EHLİYET SAHİBİ OLMADIĞI HALDE SALAHİYET SAHİBİ OLANLARDIR...BU ADAM BÜTÜN HAYATINDA, İLMİN, LİYAKİN VE ÇALIŞKANLIĞIN DÜŞMANI OLACAKTIR."

*

Sevgili okurlarım,

Yukarıdaki tarihi tespitleri içselleştirerek okuyan herkes, Atatürk Türkiye'sinin nereden, ne hale düşürüldüğü (!!) yani günümüzün (!!)  vahametini görmekten zinhar zorlanmayacaktır..!!

*

Ülkeye şu en son yaşatılanlar bile başlı başına çürümüşlüğün, vesikası gibidir..!

1) : İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu aleyhine açılan ve 2 yıl 7 ay 15 gün ceza verilen "ahmak davası" ile siyasi yasak getirilen Ekrem İmamoğlu'na verilen bu ceza ile, 16 milyon İstanbullunun iradesine el koymak ve hukuku bir bakıma katletmek...!!

2) :İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel'in, 6 yaşındaki (H. K.G) kız çocuğunu uzun yıllar vakıf ve cemaat mensubu 29 yaşındaki Kadir İstekli'nin istismarına bırakması...!!

3) : Hesap vermemeyi kendilerine hak görür hale gelen "ŞAHSIM İKTİDARININ" geceyarısı, Meclis'te 200 milyar ek bütçe geçirmesi...!!

4) : Gider ayak kenarda, köşede kalmış kupon arazilerine çöküşlerin hız kazanması..!!

Say say bitmiyor..!!

Bunlara "son vurgunlar" diyenlere, "maksadınızı aştınız" diyemiyorum doğrusu..!!

BUNLAR UNUTULMASIN..!!

BUNLAR OY KULLANACAK ELLERE VE HÜR İRADELERE YÖN VERMELİDİR..!!

*

Saygınlık, boş geçen yıldan ziyade

Saygınlık, küfreden (!) dilden ziyade

Saygınlık, gasp eden kuldan ziyade

Saygınlık, er oğlu ere yakışır

 

Çürük sinmiş ise, kulun özüne

İnanılmaz olunmuşsa sözüne

Aldatanın, yalancının yüzüne

Silinmeyen zifir kara yakışır