ÇOCUKSUZ" DOKUZ DOĞURTMA

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :30.09.2022 13:01

"Çocuksuz" dokuz doğuran

Bu millette hal perişan

"Katıksız" karın doyuran

Bu millette yol perişan

 

Halkın hali ayan, beyan

Yememeyi doydum sayan

Adeta kabuk bağlayan

Dudak, damak, dil perişan

*

Duydunuz mu,

sevgili okurlarım..!?

Atanmış Aile Bakanı Derya Yanık; "Doğurganlık oranının, 1.7 düzeyine düştüğü" açıklaması yaparak, bundan ziyadesiyle rahatsızlık duyduğunu ifade eylemiş...! Ben de DP'li bıçkın vekil Cemal Enginyurt'tan haber aldım... Kendisi de "sebebi sonucu belli olmasına rağmen" bu haberi önemsemiş olmalı ki, adeta "vitesten atarcasına" tepkisini şöyle belli eylemiş: "Millette doğuracak hal mi bıraktınız? Sütün litresi 22 lira, yumurta 2 lira, mama, bez almaya güç yetmiyor, sonra da kalkıp doğum oranı düştü diyorsun... Bu defa düşme sırası sizde..!"

*

Sevgili okurlarım,

Fazla söze ne gerek..!

Bıçkın Vekil Sayın Enginyurt, ansiklopedik bir mevzuyu, imbikten geçirip özün özünü özetleyivermiş adeta...

Zımni olarak da, "1 yılda sebze fiyatının %447; meyve fiyatlarının %215; et fiyatlarının %350; peynirin %300 arttığını, buna karşılık,  vatandaşın alım gücünün tam aksine dip olduğunu" hatırlatan Enginyurt, yine Zımni olarak: "Aile Sağlığı Hekimliklerinde, 'Doğum Kontrol Ünitelerinin' işlevsiz kaldığını, yani gerek kalmadığını da ifade etmiş gibi:))?!

Sevgili okurlarım,

Enginyurt'un açıklamalarında ben bunları anladım; ya sizler..?!

Enginyurt'u doğrulayan o kadar subut delil var ki..!

Düşük maaşlar, yüksek enflasyon, alım gücü eriyen TL...! Yani anlayacağınız, ipin bir ucu değil; ip iki ucuyla birlikte kayıp olmuş durumda..?!

20 yıldır bu ülkeyi başkaları yönetiyormuş gibi, halen "Cekli... Caklı... Nass'lı... Şükürlü" vaazlarla hayal pazarlamaya, umut pompalamaya ve cennet vaat etmeyi sürdüren Erdoğan ve nakarat ayarlı şürekası, yonca falıyla günü kurtarmanın "şark kurnazlığı"a devam ediyor:))

Pes ki, pes..!!

" 1000 aç, 1 tok" yöntemiyle bu günlere kadar getirildi bu millet...!!

Bakan değiştirmeler, Merkez Bankası değiştirmeler, inanç istismarına dayalı söylem değiştirmeler, her geçen gün zorlaşan hayata olumlu anlamda zerre yansımadı..!!

Zira, kafa aynı kafa, inat aynı inat, ben merkezli yönetim anlayışı ve yanlışta manasız ısrar devam ediyor..!!??

Gerçekleri saptırmalar, aldatıcı rakamlar, inanç istismarları, vatandaşı uyutmalar ve muhalefeti susturmalar hız kesmiyor..!!

Ama, güneş de balçıkla sıvanmıyor bir türlü:))

Milletin güvenini tamamen yitirmiş olan "TÜİK, DİB, TRT, YSK, RTÜK" gibi devlet kurumlarında itibar kaybı, kan kaybı devam ediyor..!!

Zira, devlet kurumlarına, ülke gerçeklerini saptırma ve rakam cambazlığı yapma dayatmaları, yarayı daha da azdırmakta..!!

İktidarın, ülke Enflasyonunu, %70'lerde göstermesi, yani hastalığın göstermelik pansumanla tedavi edilemeyeceği gerçeğini ortadan kaldırmıyor..!!

Örneklendirmek gerekirse;

Birleşik Kamu İş, yaptığı araştırmaların sonucuna göre; yıllık gıda Enflasyonun %179.3'e ulaştığını;

sebzedeki fiyat artış oranının %447; meyvede ise, %215.5 olduğunu görüyoruz...

Yani devletin bu hususta verdiği rakamlarla, uzaktan yakından benzerliği bulunmamakta...!!

*

Sevgili okurlarım,

Tekrar başa dönecek olursak, atanmış Aile Bakanı Derya Yanık'ın; "Doğurganlık oranının, 1.7 düzeyine düştüğü" açıklamasına, Sayın Enginyurt'un gösterdiği tepkisine hak vermemek haksızlık olur...

Özetle, geçinemez noktaya gelen bu millet  "dokuz doğurmakta" ama, Aile Bakanının arzuladığı (?!) çocukları bir türlü doğuramamakta:))?!

Aile Bakanımız bu milletin kusuruna bakmasın artık:))?!

*

Evin yolunu bulsa da

Haneye mahçup kalsa da

Nüfusta kaydı olsa da

Unutulmuş kul perişan

 

Sözün özü, yara derin

Son nefese yatak serin

Umurunda mı beylerin

Öleceksen öl perişan