DARI UNUNDAN BAKLAVA; İNCİR AĞACINDAN OKLAVA OLMAZ!

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :02.11.2022 10:30

 

Önü, sonu malum olan kusurdan

Israr eden aymazlara yol verme

Münafık haz etmez, sulh ve huzurdan

Böylelere selam verme, gül verme

 

Baklava denk düşmez darı unuyla

Oklava yapılmaz (!) incir dalıyla

Sana kim gelirse kara çalıyla

Aldanıp da sakın ola el verme

*Sevgili okurlarım,

Başlıkta verilmek istenen mesajla uyuşan özdeyişlerimiz vardır: "DARI UNUNDAN BAKLAVA, İNCİR AĞACINDAN OKLAVA OLMAZ... YAMUK KARPUZDAN DÜZGÜN DİLİM ÇIKMAZ... KAYNATSANIZ DA ŞAPI ŞEKER YAPAMAZSINIZ... CAHİLİN CÜMLESİ CÜRÜMDEN İBARETTİR..." gibi...

Sanırım, sözü nereye getireceğimi anlamışsınızdır...

Evet evet, AKP Kahramanmaraş Milletvekili ve Grup Bşk. Vekili Mahir Ünal'ın, Kahramanmaraş'taki bir kitap fuarında, "sahibinin sesi, Fesli Kadir'in arta kalan nefesi" gibi yaptığı konuşmada;

" Cumhuriyeti, Atatürk' ü, kültürümüzü ve dilimiz Türkçemizi hedefe koyarcasına," Bugün konuştuğumuz Türkçe, sadece konuşma ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyor. *Cumhuriyet devrimleri düşünce setlerimizi yok etmiştir,.!” şeklinde yaptığı, kibirli ve kindar konuşmasına, yurt genelinde çığ gibi büyüyen tepkilerin, ne anlama geldiğine, nasıl okunması gerektiğine dair düşüncelerimi paylaşmak istiyorum...

Sen hey, Ülkemin milli ve manevi değerlerine 20 yıldır saldıran "malum zihniyetin" bir diğer sesi Mahir Ünal..!

20 yıldır, Mustafa Kemal Atatürk'e, Cumhuriyete, Cumhuriyetimizin değerlerine, kazanımların, Lozan'a, Andımıza, İstiklal Marşımıza, tarihimize, kültürümüze ve dilimize saldırmaktan, zarar vermekten bir türlü vazgeçmediniz..!!

Mahir Ünal,

“Bugün konuştuğumuz Türkçe, sadece konuşma ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyor. *Cumhuriyet düşünce setlerimizi yok etmiştir…” şeklinde, yaptınız baştan sona yalan, yanlış, sapkın ve Hezeyan içeren konuşmanızı ciddiye almadığımı bilhassa bilmenizi isterim:))?!

*Sevgili okurlarım,

Ben de aynen sizler gibi, bu "cehalet kütlesini" ciddiye almamakla beraber Cumhuriyet karşıtlarına ben de sizler gibi oldukça kızgınım..!!

Şöyle ki;

Osmanlı'nın bıraktığı ağır hasara rağmen, yeni bir vatan yaratmak, hürriyet ve bağımsızlığa kavuşmak uğruna aralıksız 11 yıl savaşan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları, istilacı küresel güçlerle giriştiği mücadeleyi zaferle taçlandırma başarılarını göremeyecek derecede inkara kalkışan ve körleşen bu hastalıklı zihniyete karşı isyan etmemek, kahrolmamak ne mümkün..?!

 Ahde vefasız tarih cahili,

be hey anlamsız fosiller..!

 Bilhassa, Cumhuriyetin ilanıyla birlikte, hukukta, eğitimde, sağlıkta, sanayide, teknolojide, tarımda, hayvancılıkta, savunmada, muasır medeniyetin de önüne geçmeyi başarmış ecdadın devrimlerini inkara ve değersizleştirme gafletine kalkışan bu halinizle, zengin kültürümüzü, zengin Türkçemizi, dilimizi algılamanızı zaten beklemiyoruz..!! 

 Bu MARAZLI kafaların,

Harf inkılabıyla birlikte, o ana kadar %3'lerde olan okuma yazma oranının, Cumhuriyet devrimlerinin başlattığı seferberlik sayesinde %23'lere çıkarılmasını, kadınlara seçme seçilme haklarının verilmesini, Türk Tarih Kurumunun, Türk Dil Kurumunun Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmasını, 48 tesis ve teşekkülün hayata geçirilerek, ülke ekonomisini, kısa süre zarfında dünyada kendine yeten 7 ülkeden biri seviyesine getirilişini idrak etmeleri mümkün mü..?

 Sevgili okurlarım,

Kahramanmaraş'ta bir gün önceki hezeyanlarına, yurt genelinde artan tepkiler üzerine, bakınız nasıl kıvırtmakta:

"Kültür devrimiyle ilgili sözlerim çarpıtılmıştır. Kamus bir milletin hafızasıdır' cümlesinden yola çıkarak yaptığım değerlendirme cumhuriyete dönük değil, kültür devrimi olarak yapılanlara dair bir tespittir. Buradan bir düşmanlık çıkaramazsınız..!

 Sevgili okurlarım,

İNKARCI AKP'nin, en erbap olduğu alanlardan birisi de, bir gün önce söylediklerine, bir gün sonra millet tarafından gösterilen tepkiler üzerine, İNKARCILIK la savuşturmaya kalkışmasıdır:))?!

"Kaşarlanmış" zihniyette karakterli duruş beklenmeyeceğine göre, ne söyleseniz, hangi uyarıları yapsanız nafiledir..!!

O nedenle,

DARI UNUNDAN BAKLAVA;

İNCİR AĞACINDAN OKLAVA OLMAZ:))?! diyelim ve daha fazla uzatmadan, dizelere kulak vererek sözü noktayı koyalım:

Selam verme, dili zehir olana

 

Güvenip sırtını dönme yılana

Sahtekara, yalancıya, yalana

Güvenip de sakın ola bel verme

 

Türklüğünle Türkçe yaşa, Türkçe doy

 

Atatürkçü Cumhuriyet versin boy

Tembihimi Türkçe dedim, Türkçe duy

Bana Türkçe seslen; başka dil verme