DİYANET'İN DEDİKLERİ VE YAPTIKLARI

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :29.11.2022 09:17

Tesbih gibi dizili, hocanın dedikleri

Duyanlardan ziyade, tutanları say bana

Hocaya göbek yapar, hocanın yedikleri

"Kul hakkını" es geçip, yutanları say bana

 

Halis niyeti olan, İstikamet şaşırmaz

Helal, haram gözetler, kul hakkını aşırmaz

Edep, haya ve iffet barajını taşırmaz

Nefsin bataklığında bitenleri say bana

 

Sevgili okurlarım,

Aşağıdaki Cuma hutbesi, bana ait değil:))  Ama bu güzel hutbeyi okuyan değil, gereğini yerine getiren kişi olduğunuzda, öğütün daha çok anlam yüklü olduğunu sezinlersiniz..!!

19 Kasım 2022 tarihli SÖZCÜ Gazetesi'nin. 5. sayfasında, Diyanet'te ilgili bir haber gözüme ilişiverdi...

Cemaate sunulmak üzere, hazırladıkları "İMAN VE İSTİKAMET"  konulu Cuma Hutbesinde ne diyor Diyanet:

"İstikamet, Allah'ın koyduğu helal ve haram ölçülerine titizlikle uyumaktır. Edep ve iffeti, Onur ve haysiyeti muhafaza etmektir. İSTİKAMET, daima helal dairesinde yaşamaktır. İçki ve kumara bulamamak, faiz, kul ve kamu hakkı yememektir. Elinden ve dilinden emin olan bir Müslüman olmaktır. "

*

Sevgili okurlarım,

Söylemler, eylemiyle örtüştüğünde, anlam ifade eder ve o hutbe cemaat ve toplum tarafından kabul görür... İşte o zaman güvenilir ve muteber olur...

Ülkemizde, okul sayısını katlayan camilerde ve mescitlerde, "kul hakkı, helal, haram, faiz, kumar, içki, zina, takıye ve empati" üzerine yayınlanan hutbelerin inandırıcılığı; Diyanetin telkinlerinde ve temennilerindeki samimiyeti ve gösterdiği duruşla doğru orantılıdır... Bu duruş tesis edilmemişse, adına hutbe denilen öğütlerin ve öğretilerin tutulması, yani uygulanması gerçekleşmez..!! Behemahal tereddütlerin giderilmesi esastır..?!

Şimdiye kadar, bu ortamın oluşması noktasında;  "Diyanet, kendisinden bekleneni yapmış mıdır!?" derseniz eğer, maalesef benim vereceğim cevap;

 "hayır yapmamıştır" olacaktır..!! Yani;

 Diyanet, toplum genelinde samimiyet testinden geçmemek için adeta diretmektedir:))?! Mehmet Rıfat Börekçilerin başkanlığını yaptığı ve anayasal kuruluş olan Diyanet, özüne ve amacına ters düşmeyi ve Emevi İslam çizgisinde dayatmayı inatla sürdürmektedir..!!

Daha açık ifadeyle siyasileşmekten kendini koruyamamıştır..!!

Diyanet Başkanı sardığı ve cüppesiyle, partili Cumhurbaşkanının yedeğinde yürümekten geri durmadığı gibi, cami önlerinde, parti propagandası yapması karşısında, tabiri caizse "üç maymunu" oynamaktan geri durmamaktadır:))!!

Diyanet İşleri Başkanlığının, Cuma Namazında bütün camilerde okunması için hazırlanan "İslam, ırkçılığın her türlüsünü reddeder" başlıklı hutbeye Bursa'daki bazı cami imamlarının, kendi fikirlerini de ekleyerek AKP propagandası yapma cesareti göstermelerinin, camilerde tartışmalara sebep oluşuna kulak tıkayabilmiştir..?!

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde bulunan Koğukçınar Cami İmamı, Diyanet’in ırkçılık konulu hutbesini okurken iddiaya göre bazı partilere oy verilmemesi çağrısı yapabildiğin, benzer tartışmaların, Bursa’nın Yıldırım ilçesi Selamet ve Sarı Cami ile başka camilerde de yaşandığına tanık oldu bu millet..!?

*

Cuma 5 Şubat 2021 günü, Cuma Namazı çıkışında ve cami kapısı önünde Erdoğan'ın;

"Osman Kavala denen kişinin karısı da bu provokatörlerin içinde... Ana muhalefet bunun içinde, dağdan beslenen HDP'de bunun içinde,... İP'de bunun içinde... Bir daha Gezi olaylarıyla aynı yere getiremeyecekler" şeklindeki konuşmasına Diyanet'in tepki göstermesi beklenirken, aksine, neredeyse alkışlayacak refleksler gösterişi ve ibretlik (?!) görüntüler verişi yok sayamayız. .!!

"Cemevi bizim ibaderhanemizdir" diyen takribi 25 milyon vatandaşa inat mealen, "cemevleri cümbüş evleridir" diyebilen inkarcılara karşı, uyarıcılık görevini hatırlayamamış olmasını yok sayamayız..!!

5 bakanlık bütçesi toplamı kadar bütçesi olan ve sadece bir kesimi temsil eden Diyanet'in, yüzde 56,6 oranında artış ile 2023 yılı için teklif edilen ödenek tutarının 35 milyar 910 milyon 653 bin lira olarak açıklanan bütçesinden, temsil etmediği kesimlerin de hakkı olduğunu, helallik dilemeden sarf etmenin, yani rızalık almaksızın kullanılmasının kul hakkı yemek anlamı taşıdığını yok sayamayız..!!

Diyanet adına bankalardaki devasa paralardan elde edilen faiz gelirlerinin de yine o faizin haram olduğunu vaaz eyleyen Aynı Diyanet'in, "YALAYUT İSMAİL" iştahıyla yenilmekte olmasını yok sayamayız..!!

Yüz bini aşkın kadrosunda tek bir Alevi vatandaşın istihdam edilmemiş olmasını, yani Alevi İslam öğretisini benimsemiş 25 milyon vatandaşın yok sayılmasını, Yani Diyanet vaazlerinde sıkça zikredilen "İstikamet, Allah'ın koyduğu helal ve haram ölçülerine titizlikle uymaktır. Edep ve iffeti, Onur ve haysiyeti muhafaza etmektir. Kul hakkından kaçınmaktır..." ifadeli hutbeler hilafına süren uygulamaları yok sayamayız..!!

Hülasa, sevgili okurlarım,

Ben de sizler gibi,  " DİYANET'İN DEDİKLERİ İLE YAPTIKLARININ" samimiyette buluşmalarını hararetle beklemekteyim:))

Yani kuvvayı milliyeci, tartışmasız vatanperver, samimi ve aydınlatmacı kanaat önderi ve ilk Diyanet İşler Başkanımız Mehmet Rıfat Börekçi ruhunun ses verdiği o günün özlemini ben de çekmekteyim:))

Belli mi olur; yumurtaya can veren Yüce Allah, o günü de gösterir:))?!

*

"Hak, hukuk ve adalet" bilenler baş üstüne

Bilmeyenler tünesin sivrilmiş taş üstüne

Ezrail oturunca, nahakın döş üstüne

"Ah" ını "eyvah" ına katanları say bana

 

Fayda gören oldu mu şaibeli mallardan

Meyve alan kaç kişi, yeşermeyen dallardan

"Keşkelerden" öteyi görememiş kullardan

Canını zararına satanları say bana