DÜĞMESİZ CÜPPELER VE SOL MEMENİN ALTINDA PARLAYAN CEVHER!

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :24.06.2022 10:27
  • Güncelleme Tarihi : 24.06.2022 10:43

Düğmesiz cüppeler, Arap at gibi

Üstünde durmaya cesaret ister

Adalet, hukuka sadakat gibi

Vicdanı gösteren işaret ister

 

"Olmadı yeniden" demez adalet

Zalime boynunu eğmez adalet

Terazi bozanı sevmez adalet

Hakkın tesliminde isabet ister

 

Sevgili okurlarım,

Eskiden "cüppeleri düğmesiz" hakimlerimiz, makamın adına zeval gelmesin diye, azami hassasiyetle makamlarına gelen siyasetçileri kabul etmezlerdi veya şüpheye meydan verecek görüntülerin tarafı olmazlardı... Günümüzde ise yargının bağımsızlığının tartışılır hale gelmiş olmasında ve tereddütle anılmasında toplumun ziyadesiyle rahatsızlığı da bundandır:))??!!

Ama yine de haklarını yemeyelim, sayısal  manada azalmış olsalar da, her şeye rağmen, yine de hukukun hassasiyetini önceleyen ilkeli hakimlerin ve aynı şekilde, her şeye rağmen görevlerini kararlılıkla sürdüren Cumhuriyet savcılarımızın ve Cumhuriyet Başsavcılarımızın, soruşturmanın gizliliğini ve hakkaniyeti  esas alarak görevlerini yürütmekteler... Onları yüreklerinden ve alınlarından öptüğümü saygıyla ifade etmek istiyorum.

Burada bir temenniyi daha yinelemek istiyorum:

Bilhassa 20 yıldır ülke idaresini elinde BULUNDURAN ve  AKP ŞAHSIM İktidarının,, yani şaibelerle anılagelen mevcut siyasi iradenin, halel getirdiği ve güdümüne aldığı yargının güven kaybetmiş hali, dileriz ki, daha da fazla kan kaybetmez ve adaletin tahakkuku, önceleri gibi, hakkaniyetle yerine getirilir!.. Ve yine dileğimiz o dur ki, "düğmesiz cüppeleleriyle" adalet dağıtan yargıçlarımız, asla mağdurların tekrar mağduriyetlerine geçit vermezler ve adil duruşlarıyla "kimsesizlerin kimsesi" olmanın  cesareti gösterilir..!!

*

Sevgili okurlarım,

Demokrasinin olmazsa olmazlarının başında, yargının geldiğini dikkate alması gereken siyasi irade, bu ilkeye zarar vermemek konusunda, ulusal ve insani değerleri öncelemeleri gerektiğini şahsi ikbale feda eylememelidir..!!

Yani sol memenin altında parlayan cevheri karartmamalıdırlar ve kirletmemelidirler.!!

Daha başka  ne söylenebilir ki..?!

Demokrasiye ve adalete dibine kadar susamış olan bu aziz milletin son kalan umut kırıntılarının heba edilmemesi temennisiyle, sözü yine dizelere bırakalım...

*

Hakkın tecellisi, hayal, düş değil

Ölçüyü kaçırmak, asla hoş değil

"Ben yaptım olmuştur" demek iş değil

Hukuk, teraziden adalet ister

 

Elbette eş değil, eksiyle artı

Düzgün tutulursa, bozulmaz tartı

Aynaya bakmanın değişmez şartı

Empati yansıtan zarafet ister