FOS"YAL KONUT PROJESİ

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :20.09.2022 12:40

 

(Birinci Bölüm)

Kim bedel öderse çürük cevize

Dil tadına varmaz, diş boşa döner

Kim afaki vaat (?!) eylerse size

Kurduğun hayaller ilk başa döner

 "Mimli imam" ile durursan safa

Şüpheyi içinden atamaz kafa

Tekrar aldanırsan (!!) sahte sarrafa

 Altın beklentiniz som taşa döner

 Şüphe varsa, fire ile darada

 

Adalet ve güven kalmaz orada

Hızır olsan eremezsin murada

Her anın kavgaya, savaşa döner

 Sevgili okurlarım,

 

"NİYET HAYIR, AKIBET HAYIR" telkini, iş olsun, torba dolsun diye söylenmiş olamaz..!

20 Yıllık iktidarda bulunan "AKP TEK KİŞİLİK TOTALİTER OLUŞUMU"nun; tabiri caizse, işinde ehil olmayan ve halen ustalıktan söz eden birinin, projeye uygun, sağlam ve kaliteli bina yapmak üzere verilen malzemeleri çarçur ederek, ortaya arzu edilen ve beklenilen binayı tesis edememişliğini çağrıştırması;  insana "Tarzan zorda..! " deyimini hatırlatmakta:))?!

Dile kolay, koskoca bir 20 yıl..?!

Milleti "balık hafızalı" gören, hamaset ve siyaset akrobatları (!) "YAPTIKLARIMIZ, YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR..!" diyerek, kendilerini  "alkış taşeronlarına" alkışlatmaktan geri durmazlar..!!

 Sevgili okurlarım,

 

Ey benim değerli milletim..!

Hiç değilse bu defa ve bir kerecik olsun, geçen bu 20 yıllık iktidar dönemlerine ait icraatların, hesabını vermeye yanaşmadığı gibi denetimle görevli, TBMM'ni, SAYIŞTAY'ı ve DEVLET DENETLEME KURUMU'nu adeta yok hükmünde saymakta olan "AKP TEK KİŞİLİK TOTALİTER ANLAYIŞIN"; milletine defalarca hayal kırıklığı yaşattığını unutma ve yeni bir aldatılmaya itibar eyleme..!

Genel Seçimlere bir yıldan az bir süre kala, saray beslemeli 'omurgasız basın' çığırtkanlığına kulağını tıka..!

Alayı vala ile "23 milyon ailenin yaşadığı ülkemizde, halen 9.5 milyon evsiz, barksız ailenin mutfağına dahi yetemeyip, sosyal yardımlarla karın doyurmaya çalıştığını ve  perişanlık içinde olduğunu, hiç değilse bu defa dikkate alıp aldatılmanıza izin vermeyin..!!

Hazineyi sıfırlayan ve eksi 60 milyar dolarlara geriletilmiş ülkemde, mevcut AKP TEK KİŞİLİK siyasi anlayışın bundan sonra neleri başaracağını, neleri başaramayacağını artık görmeye çalış ve aldatılmana metdan verme..!!

Neymiş efendim,

5 yıllık bir sürede " 250 bin konut, 100 bin arsa ve 10 bin dükkan satış projesini" gerçekleştireceklermiş..?!

Hadi canım orada..!!

Sabit olmayan ve şimdiden şimdiden ödenemeyecek taksitleri memur ücretlerinin artışına endeksleyen mevcut anlayışın, yaptığı bu "şapkada tavşan çıkarma" numaralarının, yeni bir oy avcılığı ve yeni bir umut tacirliği olduğunu bir zahmet anlayıver ve hiç değilse bu defa aldanma ve doğru karar ver artık..!! Başka şey de akla gelmiyor doğrusu:))

Ayrıca bu ütopik projenin bir başka neta eli tarafı ise;

CUMHUR İTTİFAKI BELEDİYELERİNİN ÖNCELİKLİ OLUŞU...?!

TOKİ'nin, konutların yapılacağı il ve ilçelere dair yaptığı açıklamada dikkat çeken bir başka husus ise; konutların büyük şehirlerde sadece Cumhur İttifakı’nın yönettiği belediyelerde yapılacağının ilanıdır..!!?? Türkiye’nin beş büyük ilinde toplam 32 ilçe belediyesinde yapılacak olan konutların sadece sekizi CHP’li belediyelerde yer alacak. Bu sekiz belediye de İzmir’in etkisiyle ortaya çıkıyor. Projeden İzmir’i çıkarınca kalan dört büyük ilde sadece iki CHP’li belediyenin sınırları yer alıyor. Ankara ve İstanbul’da sosyal konutların yapılacağı yerlerin hepsi Cumhur İttifakı’nın yönettiği belediyelerde yer aldı. Bu durum, belediyeler üzerinden yeni bir rant kuşkusuna neden oldu. Yani, pis kokular başlamadan ortalığa yayıldı..!!??

Beni derin endişeler sevk eden tarafı;

 

"Kura yoluyla evler sahibini bulacak" denilmiş olmasına rağmen, daha ilk günde, 1.5 milyon vatandaşın bu "ya tutarsa projesine" müracaat etmiş olmasıdır:))?!

Şimdi de, "FOS"YAL KONUT PROJESİ" ile ilgili kimler, neler demiş ona bakalım:

 KEMAL KILIÇDAROĞLU: CHP LİDERİ

 

Konut meselesi gündemde. Defalarca ısıtılıp ısıtılıp insanımızın önüne konmuş bir proje. Yıllardır aynı hikaye. Erdoğan, biliyorum seçim öncesi para toplamak için yapıyorsun bunu. Ben sosyal devletin savunucusu olarak sosyal konutların yaygınlaşmasını canıgönülden istiyorum.

ÖZGÜR ÖZEL :CHP Grup Bşk. VEKİLİ:

 

 *TOKİ’nin geçmişinin parlak olmadığını belirterek Sayıştay raporlarını hatırlattı. Özel, “Satılan konutların geç teslim edilmesi nedeniyle 2018’de 54 bin 410 dava açılmış. Şimdi ‘İki yıl sonra evleri vereceğiz, 60 bin TL ver’ diyorsunuz.

TOKİ’den alacak olan vatandaş ‘Bu daireleri almayım mı?’ diyorsa al kardeşim. İki sene sonra evleri biz teslim edeceğiz. Bu işleri temizlemek bize kalacak” diye konuştu.

TELE 1:

 

"Sosyal konut projesi konuşulmaya devam ederken TOKİ’nin geçmişte bitiremediği projeler yeniden gündeme geldi. Hala temelini dahi atmadığı projeleri olan TOKİ’nin 55 bin davası bulunuyor. İktidarın “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi” olarak tanıttığı yeni projenin ayrıntıları ortaya çıktıkça projeyi üstlenecek olan TOKİ’nin eski projelerde yarattığı sorunlar da yeniden gündeme geldi. TOKİ’nin bitiremediği konutlar nedeniyle 55 bine yakın davası bulunuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un dün yaptığı açıklamaya göre sosyal konut projesi için ilk gün 500 bini aşkın başvuru yapıldı. Arsa ve işyeri için başvuruların ise 10 Ekim’de başlayıp 7 Kasım’a kadar süreceğini açıklayan Kurum, bu yatırımın yaklaşık 900 milyar liralık yatırım değerine sahip olduğunu söyledi.

 

DEVAMI YARIN..