GÖZÜMÜZ AYDIN, NEBATİ 'YAŞ'LANDI!

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :06.10.2022 09:20

Nota bilmez kişiyi, Orkestra şefi yapan

İntihara kalkışır, yüz tırmalar, saç yolar

Aklına kilit vuran, başı bedenden kopan

Girdiği mezarda da, sessiz sessiz saçmalar

 

Manava eczacılık yaptıran anlayışa

" Hangi deniz kıyıdır?" demek olur Ayaş'a

" Bu defa da olmadı" diyerek döner başa

Velhasıl sürüp gider, gölgesinden kaçmalar

 

Sevgili okurlarım,

Bu gün mevzuya üç fıkra ile girerek, hiç değilse (!) Ülkem insanının en az yüzde doksanına varan bölümünün öfke patlaması   yaşadığı günümüzde; "güleriz ağlanacak halimize" dedirten üç fıkra ile girmek istedim.

Bu fıkralardan biri Bektaşi; ikisi ise, Yıldırım Tuna'ya ait olup, Sevgili Kalemdaşım Can Ataklı'nın kullandığı fıkralalardan oluşmaktadır.

Fıkra 1: Evine gelen misafire ikram etmek için karpuz almak üzere, manava giden Bektaşi, manava:

"Misafirim var, bana yetkininden bir karpuz seç" der. Manavın seçtiği karpuzu eve götüren Bektaşi, yemeğin ardından hanımına; "aldığı karpuz ile bir bıçak getirmesini" söyler. Bektaşi in, gelen karpuza bıçağı çaldığı gibi, ortalığı, adeta kenef kokusu sarar..!

Misafiri evde bırakan Bektaşi, kokmuş karpuzu aldığı gibi manava götürür v karpuzu göstererek şöyle der:

"Söyle bakalım mendebur adam..! Akşam üzeri senin, alayı vala ile  seçip bana verdiğin bu karpuzu kesmeden, yarmadan ve açmadan içine nasıl s.çtın..!!

*

Fıkra 2:

Nurettin Nebati, Türkiye'nin ekonomisini ne kadar iyi yönettiğinianlatmak için uluslararası bir toplantıda: "Neo klasik ekonomi düşüncesinden epistemolojik bir kopuşu temsil eden heteredoks yaklaşım, günümüzde giderek ön plana çıkan davranışsal ekonomi ve nöro ekonomi ile daha fazla önem kazanmaktadır. Amerika, İngiltere, İtalya ve Almanya başta olmak üzere heteredoks literatürü olduğunu biliyoruz. Bu hususta kitaplar yazılıyor"

Nebati'in sözlerini dikkatle dinleyen Güney Amerika Ülkelerinin birinin ekonomi bakanı, Nebati'ye şöyle der: "Tebrik ederim sizi, biz de ülkemizin ekonomisini batırdık ama, sizin kadar 'güzel' anlatamadık:))

*

Fıkra 3:

İki eski arkadaş uzun yıllar sonra karşılaşırlar. Birbirlerine o zamanlar küçücük olan kızlarının şimdi ne yaptığını sormuşlar.

Arkadaşlardan birisi: "Benim kız liseden sonra okumadı, bir firmada sekreter oldu, patronu çok iyi, onu bütün toplantılarına ve yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde yanından hiç ayırmıyor, ona bir ev ve bir araba aldı. İyi de maaş veriyor. Bizim kız da bunu hak ediyor doğrusu... Çünkü haftada en az iki gün sabaha kadar çalışıyor. " dedikten sonra arkadaşına, kendi kızının ne yaptığını sorduğunda, arkadaşı şöyle cevap verir:

" Valla benim kız da senin kız gibi, '.......pu' oldu ama, bir türlü senin kadar güzel anlatamıyorum:))?! " der.

*

Sevgili okurlarım,

" Gözleri ışıltılı, sözleri 'mış'ıltılı, tezleri kaşıntılı" Nebati, damat bakandan devraldığı hazineyi ve ekonomiyi "ne kadar başarılı (?!) yönettiğini" en son beyanatlarıyla da göstermiş oldu:))?!

Ne demişti, bir kere daha hatırlamaya çalışalım:

"Neo klasik ekonomi düşüncesinden epistemolojik bir kopuşu temsil eden heteredoks yaklaşım, günümüzde giderek ön plana çıkan davranışsal ekonomi ve nöro ekonomi ile daha fazla önem kazanmaktadır. Amerika, İngiltere, İtalya ve Almanya başta olmak üzere heteredoks literatürü olduğunu biliyoruz. Bu hususta kitaplar yazılıyor"

*

Hezeyan Tarihinin önsözü olacak içerikte ki "O" esrarlı konuşmasını anlamakta zorlananlar için ziyadesiyle üzüldüğünü (!!) ifade eden Nebati, "O" konuşmasına bakınız nasıl açıklık  getirmekte:

"Çiftçiye çiftçinin dilinden konuşuruz...

Bir işçiyle otururuz, ekmeğimizi birlikte paylaşırız...

Bir iş adamı ile oturup, beraber yürürüz, önündeki engelleri kaldırırız...

Bir dar gelirliyle baş başa kaldığımızda,

"Seni çok iyi anlıyoruz" deriz. Hem alaylı, hem mektepli oluruz. Bir üniversite hocası ile oturup konuşurken, hangi dili, nasıl ifade edeceğimizi biliriz.. "

*

Sevgili okurlarım,

Halen diplomasını arayan "SARAYLI Ekonomist Erdoğan’ın, heteredoks yaklaşımlı, Neo klasik duruşlu, nöro Ekonomist Nebati'den daha başka cevherler de  görmüş olmalı ki, donanımlarından (?!)" "YÜKSEK ASKERİ ŞURA" da da istifade için, mevzuatlarda değişiklik yapıp, NEBATİ'yi "YAŞ ÜYELİĞİNE" getirdiğini duyduk...!

Bundan böyle "YAŞ KARARLARINDA" ışıltılı, heteredoks, bira da nöro ekonomik kararların alındığını her an duyabilmemiz sürpriz olmaz:))!!

Bu saatten sonra, "SARAYLI Ekonomist Erdoğan’ın kayıp diplomasını ve Nebati'nin ekonomisini ve hazinesinin halini, ahvalini sormaktan vazgeçersek, hiç değilse,  beklentimiz olmaz ve uykumuz kaçmaz:))?!