HUKUKUN ÜZGÜNLÜĞÜ VE EROL MANİSALI...

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :03.11.2022 15:05

Kanser üzeri kanser, hukukun üzgünlüğü

 

Bu hale düşen ülke, entübe olmuş demek

Hukukla devam eder, devletin düzgünlüğü

Rotadan şaşan ülke, entübe olmuş demek

 

"Hukukun üzgünlüğü"  matem üzeri matem

O halde hukuksuzluk,neden sürüyor madem

Hukuk ile uyuşmaz, yonca falı ve totem

Suça bulaşan ülke, entübe olmuş demek

 

Sevgili okurlarım,

Seneler önce bir panelde bizzat dinlediğim Prof. Dr. Erol Manisalı Hocam'ın yaşama  veda ettiği haberini duyduğumda;

"Türk ekonomisi ve AB ilişkileri içeren uygulanabilir raporları ve yurt/yurt dışı olmak üzere yüzlerce konferanslarının öksüz kalmasından" ziyadesiyle üzüntü duyduğumu ifade etmek isterim.

 

Sevgili okurlarım,

YIL.                      :  1986

YER.                     :  İSTANBUL HİLTON OTELİ

EV SAHİBİ.          : İŞ İNSAN SAKIP SABANCI

KONUŞMACILAR: Prof. Dr. Akın İlkin, Prof. Dr. Erol Manisalı, İş İnsanı Üzeyir Garih, İş İnsanı SAKIP Sabancı

*

O tarihlerde, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumuna bağlı Çayırhan Orta Anadolu Kömür İşletmesinde birim amiri olarak görev yapmaktaydım.

Çalıştığımız müessesenin bağlı olduğu, TKİ Genel Md.nün; İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ile yaptığı anlaşma ve çalışma neticesinde, İktisat Fakültesi Fakültesi'ne bağlı olup Silivri'de bulunan İşletme İktisadî Enstitüsü Kurumunda 'Genel Yöneticilik' programına katılmak üzere, birim amirleri arasında seçilmiş 50 kişi ile eğitime alınmıştık.

Eğitim, hayli ilerlemişti ki, Enstitü yönetimince bir haber paylaşıldı:

Bahse konu haberde, İş İnsanı SAKIP Sabancı'nın ev sahipliğinde, İstanbul HİLTON Otelinde 'ekonomi ve yönetim' konulu panele grup olarak katılacağımızı öğrendik.

Panele konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Erol MANİSALI Hocamızı orada dinlemiştik.

Nice sonra, etkili konuşmasının bende bıraktığı anlamlı izden olacaktır ki, hocayı daha yakından tanımak ve araştırma yapmak gereğini duydum.

Sevgili Erol Manisalı Hocamızın;

(D. 20 Temmuz 1940, İstanbul - Ö. 29 Ekim 2022), Türk iktisatçı, akademisyen ve  ulusalcı düşünceleriyle, küreselleşme ve Avrupa Birliği politikalarına karşı olduğu tarafıyla tanındığına vakıf oldum.

Bu derece donanımlı olan  Prof. Dr. Erol Manisalı Hocamızın, İstanbul Üniversitesinde, Avrupa ve Orta Doğu Araştırmaları Merkezinin Başkanlığını yaptığını; İngiltere, ABD, Japonya, Almanya, İsviçre, Hollanda, Belçika, Avusturya, Norveç ve Mısır'da çok sayıda konferanslar verdiğini aktif katılımcı olduğunu, Türk ekonomisine ve AB ilişkilerine dair raporlarının bulunduğunu, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde ve  İdari Bilimler Fakültesinde Öğretim Üyeliği yaptığını öğrendim.

 "2005 Sertel Demokrasi Ödülüne" layık görülen Prof. Dr. Erol Manisalı Hocamızın, her yönüyle müstesna bilim insanı olduğunu söylememek, O'nu anlamamak olur...

Sevgili okurlarım,

Buraya kadar Erol Hocamın yaşam çizgisinde, yaşamını beklenmedik olumsuz kırılmalara rastlamıyoruz.

Ta ki, "FETÖ VE UZANTILARINCA" dijital ortamda hazırlanan "kurgulu suç dosyası" öne sürülerek, 13 Nisan 2009 Pazartesi itibarıyla, Ergenekon soruşturması kapsamında göz altına alınıncaya ve sevkedildiği mahkemece tutuklanıncaya değin..!!

14 Haziran 2009 Perşembe günü cezaevinde rahatsızlandı kaldırıldığı hastanede yapılan kontrollerde Prof. Dr. Erol Manisalı Hocanın damarlarında tıkanıklığa bağlı olarak, inme riskine karşı kan sulandırıcı tedavileri sürerken, yapılan genel taramada, memesinde bir kitle saptanarak, Erol Manisalı Hocaya kanser teşhisinin de konulduğunu okuyoruz..! 

Yapılan başarılı bir operasyonla memesindeki kanserli doku alınmasına rağmen, Prof. Manisalı Hocanın sağlık durumundaki ağırlaşma her geçen gün arttığını mahkemeye ibraz eden avukatlarının tahliye talebini değerlendiren 11. Ağır Ceza Mahkemesi, soruşturma savcısının da olumlu görüşü üzerine tahliyesine karar veriyor.

5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 9 yıl hapis cezasına çarptırılan Prof. Manisalı Hocanın, 29 Ekim 2022 tarihinde Hakk'a yürümesiyle bu çile noktalanmış oldu..!!

Sevgili okurlarım,

Acı olan, düşündürücü olan taraf; kolay yetişmeyen Erol Manisalı gibi, kayıtlı 72 bilimsel eser vücuda getirerek, ulusal ve uluslararası iz bırakan bilim insanlarının, bu şekilde yok olup gitmesidir..!!

Siz, merhum Erol Manisalı'nın ve Erol Manisalı gibi değerlerin, "uydurulan suçlarla", eza cefa verildiği, penceresiz hücrelerde tutsak edildiği bir yerde "HUKUKUN ÜSTÜNLÜ" ğünün esas alındığını söyleyebilir misiniz? Ne mümkün..!

İlla bir tanımla anmamız gerekiyorsa; "HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ" değil; "HUKUKUN ÜZGÜNLÜĞÜ" demek yerinde olur..!!

Zira, 20 yıldır, muz cumhuriyetini, kabile devletini çağrıştıran Türkiye'nin, hukuksuzluktan bir hal olduğu, içerden de, dışarıdan da görmekten zorlanmıyor insan:))!? EYVAH Kİ EYVAH..!!

Sözün bittiği yerde, demokrasi şehitlerini rahmetle ve saygıyla anmaktan başka yapacak bir şeyin kalmamış olması, kahredici olduğu kadar da çaresizliktir..!