İÇ PUŞTLAR, DIŞ GÜÇLER, BİZİ KISKANAN AMERİKA VE AVRUPA..!

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :03.12.2022 00:02

Biz de anlamadık, kim dost, kim düşman

 

İç puştlar, dış güçler, kimse (?!) bilelim

Hani ya, nerede, tövbekar, pişman

İç puştlar, dış güçler, kimse (?!) bilelim

 

Bilen saklıyorsa, halt edenleri

Her iki dünyada cehennem yeri

Saklamayın öyle, yaklaşın beri

İç puştlar, dış güçler, kimse (?!) bilelim

*

Sevgili okurlarım,

Ülkenin yüzde 80'inden fazlasının, işsizliğini, aşsızlığı, açlığığını ve enflasyonun üç haneli oluşunu, "dış güçlere"; barışın, kardeşliğin, hakkın, hukukun, adaletin ve liyakatin rafa kaldırılışını zilletliği ve deccallığı "iç puştlara" bağlayıp, kendilerini "pirupak" gösteren edep, haya ve vicdan fukarası olmuş ahvallerini "deve kuşu tekniği" ile gizlediklerini sanmaya devam etmekteler..!?

Oysa ki, "sadaka siyasetine endeksli" eyyamcılıkları yedi düvele manşet olmuş durumda..!?

Ama her nedense, ülkede iktidarların 20 yıldır sürdürdükleri oluşturdukları ve "altında kalkılmaz" enkazı, nüfusun % 80'inin üzerine yıktıklarını, gözlerden kaçırarak halen,

"Avrupa, Amerika bizi kıskanıyor"

Bilgisine güvendiğim Prof. Dr. Bengi Başer Hocamızın ortaya koyduğu tablo hiç de öyle demiyor:))?!

Asgari ücretin de altında aldıkları maaş ile ne kadar gıda ürünü satın alınabildiğini, Amerika'daki ve Avrupa'da bu durumun nasıl olduğunu karşılaştırmalı tablosuna bakıldığında durumun hiç de öyle olmadığını görmekteyiz..!!

Birgün gazetesinde yayınlanmış olan bahse konu karşılaştırmalı tablo şöyle:  https://t.co/e5VIaDnYLJ

Sevgili okurlarım,

Almanya'da Türkiye' de olduğu gibi halkın yüzde 50'si asgari ücretle çalışmamakta... Burada en fazla halkin yüzde 4'ü asgari ücretlidir... Buralarda ev kirası yardımı, enerji yardımı, çocuk başı 250 € destek yapılmakta birlikte tüm eğitim de ücretsizdir...

Uzun kuyrukların ve marketlerde rafların bomboş olduğunu, canı burnuna gelmiş millete masal masal anlatanları, bir kere daha insafa çağırsak da nafile..?!

Ar damarı çatlamaya görsün; maazallah..!!

Yani, ar damarı kâr damarına dönüşmüşse eğer, yalan solunumdan yakın; hakikat Fizan'dan uzak düşer; erişmeye ömrünüz yetmez..!?

Günümüz Türkiye'sinde türeyen "bin bir surat" inanç taciri siyasetçilerce, millete hap gibi yutturulmak istenilen kallavi yalanların solunumdan da yakınlaştığını birebir yaşar olduk..!!

Ülkeyi bu hale getirenlerin neler yapmakta olduklarını unuttuklara bir kere daha hatırlatalım:

* İktidarın hazinecisi ve maliyecisi çıkıp; "kimse bizi enflasyon altında ezdiriyor diyemezler..!" cümlesini  kurabilmekte.!!

* İktidarın eski hazinecisi ve eski maliyecisi milletin gözünün içine baka baka; "uzaya üç şerit yol yapacağız desek, bize inanan milyonlarca inanan olur" diyebilme gafletinde bulunabilmekte..!!

* Partili Cumhurbaşkanı, uzatılan mikrofonlara ve çevrilen kameralara, yüzünü çevirerek,  "ben ekonomistim; muhalefetin kafası basmaz" derken, ülkenin her bakımdan getirildiği vahim durumu, inkara kalkabilmekte...

* Sadece Mersin/Mezitli'de 62 farklı ülkeden sığınmacı seçmenin bulunduğunu; Türkiye'nin geneline bakıldığında, genel nüfusun %10'una ulaştığını, bunun da demografik yapıyı olumsuz yönde etkileyeceğini, halen hesaba katamayan anlayış halen bu ısrarını sürdürebilmekte...

* Azgınlaşan enflasyonun, bozulan birliğin, kontrol edilemez hale gelen asayiş ortamının "iç puştlarca" bozulduğunu...    *İhracat/ithalat makasının ülke aleyhine açılmasını, kevgire dönen ve adeta ıslık çalarak girilir, çıkılır yer haline gelişini,  Ülkenin adeta uyuştucu merkezine, kara para aklama adresine dönüştürenlerin ise "dış güçlerin" olduğunu halen demekteler..!

* Ülkede hizmet verme ortamının kalmadığını haykıran binlerce uzman hekimin başka ülkelere gidişini, "Giderlerse gitsinler, biz de yeni mezun doktorlarla yolumuza devam ederiz..!" diyebilen anlayışın yüzünden, hastanelerde hastalara randevu verilemez noktaya gelmesine, neredeyse "MUTLU YALNIZLIK" denilebilmekte..?!

Sevgili okurlarım,

Seçimlere doğru hızla yol aldığımız şu günlerde, Allah aşkına söyler misiniz:

20 yıldan bu yana tek başına iktidarlarına devam eden malum anlayışa, gelin birlikte soralım ve gelmeyecek (!) cevabı birlikte bekleyelim:

Satılmadık bir şey bırakmayan siz... Üretimden vazgeçen siz...

 Millete tasarrufu dayatan ve kendileri ise, "İtibardan israf olmaz" diyerek israfa alabildiğine hız veren siz...

Liyakati, hakkı, hukuku ve adaleti rafa kaldıran yine siz...

Mücahit gelip, müteahhit olan da siz...

Türk Lirasını, "daha da düşemez" hale getiren de siz...

Orta tabakayı yok edip, "sadaka bağımlısı 34 milyon insan" yaratan da siz...

Arkadan dolanan Amerika'ya ve Avrupa'da "Dostum ABD,  Emmioğlu Avrupa, kankam Rusya" diyerek uçkuru kaptıran da siz...

Peki o zaman açıklayın biz de bilelim:

"İÇ PUŞTLAR, DIŞ GÜÇLER VE KISKANAN DOST GÖRÜNEN HASETLER DE KİMLERDİR..?! "

*

"Kanun biziz" diyorlarsa haydutlar

Kadük olur elbet, yasal hudutlar

Haram yiyen, talan eden, aç kurtlar

İç puştlar, dış güçler, kimse (?!) bilelim

 

"Neme lazım" demek, yakışmaz bize

Göz yumulan hain, gelir mi dize

Çalanlar, çırpanlar namuslu (?!) ise

İç puştlar, dış güçler, kimse (?!) bilelim