İKİ RİZELİ'NİN ÖRDEK ÖMER VAKASI:))

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :12.11.2022 10:58

Hiç böyle değildik, ne oldu bize

 

İnan beter olduk "ÖRDEK ÖMER'den

Halimiz hal değil (!!) söyleyim size

Sahi biz ne bulduk "ÖRDEK ÖMER'den

 

Aç kurt pusu kurar pınar başında

Yemek için kuzu görür (!!) düşünde

Helal arar olduk, aç kurt dişinde

Yoksa rol mü çaldık "ÖRDEK ÖMER'den

 

Sevgili okurlarım,

Bu başlık, kendiliğinden oluşuverdi, desem yeridir. Zira yazıma konu olan olayın, iki aktörü de Rizeli ve ikisi de Rize/Güneysu'lu..

Birinin adı; Cihan Kolivar... Kendisi; Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı.. Ve tam bir Karadeniz uşağu...

Ötekinin adı; Recep Tayyip Erdoğan... Kendisi, Partili Cumhurbaşkanı... Namı diğer Kasımpaşalı...

Bu iki Rizeli:nin, "Bağımsız" Yargı huzurunda; biri davalı, diğeri davacı..!!

Bahse konu davanın başı, ortası ve sonu şöyle başlıyor ve şöyle devam ediyor :

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı olan  Cihan Kolivar, bir tv. programında; kendisine yöneltilen soruya cevaben;

 'Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir. Bizim toplum ekmekle doyduğundan dolayıdır ki, 20 seneden beri başında aynı yöneticiler duruyor..! Ekmeği siz temel gıda maddesi sayıyor olabilirsiniz, ama ben saymıyorum. Ezber değil, bilimsel bir şey konuşuyorum..! Uluslararası bakımdan mukayese edecek olursak, kişi başı ekmek tüketimi İsveç'te 210 kilo; Norveç ve Japonya’da 50 kilo; Bizim toplum ise, sadece ekmekle doyduğundan dolayıdır ki; 20 senedir aynı yöneticiler duruyor” sözleri dikkat çekmişti.

Kolivar' ın yaptığı bu açıklamada yargı suç unsuru olduğu şeklindeki yorumu üzerine harekete geçen emniyet ve yargı, Kolivar' ın; “Türk milletini alenen aşağılamak” suçu işlediği şeklinde yorumlayıp, aleyhinde resen soruşturma açılıp gözaltına alındığı ve ertesi sabahında ise; ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla tutuklanıyor..!!

 

Sevgili okurlarım,

Kolivar’ın emniyetteki ifadesinde, “Benim. merkezi hükümetle herhangi bir sorunum yoktur. Benim amacım, ruhsatsız fırınlara izin veren ilçe belediyelerin yanlışını gündeme getirmekti. ‘Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir’ derken de, amacım, meseleye bilimsel yaklaşarak, ekmeğin sağlığa zararlı olduğunu, fazla tüketilmesi halinde insanlara zarar vereceğine dikkat çekmektir. Beyanatımla, kesinlikle Türk toplumu hedef alınmamıştır. Sözlerimde genelleme yaptım. Bir Karadenizli olarak Türk toplumuna hakaret edecek karakterde biri değilim” diyerek, suçlamayı reddediyor...

Kolivar’ın oğlu Kerem Kolivar ise adliye önünde babasının tutuklanması ile ilgili olarak;

“Kin ve nefret suçlamalarıyla adliyeye çağırıp, hiçbir şey bulamadım bari kendime bir hakaret uydurayım diyorsanız şu binaya gerek yok. Yazın bize şu kadar ceza yedin benim kararım bu diye. Mail atın. Kimse de yorulmasın. Herkes tek bir şey düşünecek, ve aynı şeyi söyleyecek:)) Varsa öyle bir ülke oraya gideceğiz...!! Babam, bu yaşananları gülerek karşılıyor..!! Kimse ağlamıyor herkes gülüyor artık. Yapacak bir şey yok." şeklinde yorumluyor.

Avukatı ise, Kolivar’ın tutuklanmasının ekmek açıklamalarıyla ilgili olmadığını, geçmiş dönemde attığı bir tweet’teki ifadelerinden dolayı ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla tutuklandığını açıkladı.

Kolivar’ın, ayrıca " fırıncıların, maliyet artışı gerekçesiyle İstanbul'da ekmeği 7,5 TL'den satmaya hazırlandıklarını, İster hükümet ister Cumhurbaşkanı, buna kimse engel olamaz" sözlerinin de tutuklanma nedenlerinden biri olduğu ifade edilmekte..!!

 

Sevgili okurlarım,

Ülkenin tanınmış avukatlarından Celal Ülgen'in Cihan Kolivar’ın tutuklanmasını SÖZCÜ’ye şöyle değerlendiriyor:

"Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar’ın ekmek yiyen toplumlar konusunda yıllardır söylenen bir konuyu yeniden dillendirmesi nedeniyle başka bir tweetinin gerekçe gösterilerek tutuklanması, aslında bizim hukukumuzda tutuklamanın gerçek karakteristik vasfından ve amacından saptırılmasına ve yeni bir ucube tutuklama kararı ile karşılaşmamıza neden oldu. Bu tür tutuklamalar haksız ve hukuksuz tutuklamalardır. Üstelik devleti yöneten ve idare edenlerin yanında gerçek koruma altında olması gereken yurttaşlardır.

Düşünceyi açıklama bazen incitici olabilir, ama Avrupa normlarına göre ve bizim iç hukuktaki düzenlemelere göre ‘cumhurbaşkanına hakaret' suçu katalog suç olmadığı gibi tutuklamaya konu da olamaz. Esasen suç değildir. Suç olmayan bir şeyin tutuklaması da olamaz.!! "

*

Peki sevgili okurlarım,

Bu hususta, sosyal medya hesabından açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik ne diyor:

 “Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar’ın. Milletimizi ve ekmeği aşağılayan açıklamaları hadsizliktir. Milletimizi ve ekmeği aşağılayan ve husumet içeren açıklamaları başlı başına nefret siyasetidir.  TCK 301/1 maddesi kapsamında 'Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılama' suçunu içeriyor."

*

Sevgili okurlarım,

"Şaşırdınız mı? " derseniz bana, vallahi de, billahi de şaşırmadım:))?!

Niye şaşırayım ki:))?! Siyasi iradenin ve avenesinin yorumlarında ilk defa mı suç üretiliyor, ilk defa mı sabaha karşı evden paketleme yapılıyor ki?! 

Nasıl olsa Cuma'dan olacakları Çarşamba'dan hissettirmeye alıştırdılar bizi:))

Bir başka ifadeyle, akçeli işlere mekan oluşturmayı (?!) çağrıştıran ve 191 kez değiştirilen yasaların olduğu yerde, "ÖRDEK ÖMER KARARLARININ ALINMASI"nı olağanlaştırdılar..!!

*

Neydi o:" ÖRDEK ÖMER" vakası..?!

Hani, adamın birine "Ördek Ömer" derlermiş. Yol boyu birlikte yürüdüğü arkadaşı, havaya bakarak: "Hava kararıyor." demesiyle, Ördek Ömer'den yumruk yemesi bir oluyor..!

Yediği yumruğun sebebini sorduğunda ise, Ördek Ömer kaşlarını çatarak şöyle diyor:

"Hava kararınca ne olur, yağmur yağar... Yağan yağmur sele dönüşür... Sel de göle dönüşür, senin bana" Ördek Ömer" dediğini bilmediğimi mi sanıyorsun..? " diyerek haklı çıkmaya çalışır..

*

Sevgili okurlarım,

Türkiye'de ekmek zammı ve ekmek tüketimi ile ilgili söylemlerin ardından ekmek analizleri de peşi peşine yayımlanmaya başladı. Twitter'da bir araştırma sayfası Avrupa ülkelerinde kişi başına yıllık ekmek tüketimine dair dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

Ülkelerin yıllık ekmek tüketimine dair liste şöyle:

Türkiye 104 KG

Bulgaristan 95 KG

İtalya 68 KG

Rusya 62 KG

Danimarka 45 KG

Finlandiya 42 KG

Fransa 57 KG

Almanya 56 KG

Slovenya 55 KG

Belçika 55 KG

Hollanda 52 KG

İspanya 43 KG

İngiltere 32 KG

Türkiye 104 KG. İle zirvede..!!??

Ne diyelim:

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar’ın sözleri'in daha hangi kalıplara sokacaklarını bekleyip görelim...

Görelim Mevlam n'eyler... Eylerse güzel eyler... İşin encamını birlikte bekleyelim, birlikte görelim...

Hülasa diyeceğimiz ve temennimiz odur ki, Atatürk Türkiye'sinde, eskiden olduğu gibi demokrasi baharı yine gelir ve tuzu kokutan "ÜSTÜNLERİN HUKUKU" tez elden "HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ" ne dönüşür...

*

Buluttan, göl manasını çıkarmak

Suçlu iken suçsuzlara bağırmak

Hangi akla hizmet, incitmek, kırmak

Cesaret mi aldık "ÖRDEK ÖMER'den

 

Tek tip insan yaratmaya çalışan

Her sabah, her akşam haddini aşan

Unuttuk gülmeyi; olduk yılışan

Ve nihayet yıldık "ÖRDEK ÖMER'den