LONDRA'DAN ABEM GELDİ...

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :07.12.2022 10:03

Sevgili okurlarım,

Londra'dan abem geldi, hoş geldi

Baktı halimize, eyledi vah vah

Sandım ki başıma koca bir taş geldi

Uyanmamış gördü (?!) ve dedi ah ah

 

Seçilmez olmuş ki, hak ile nahakh

 

"Sizi aldatmışlar" dedi, kızarak

Gördüğünü, defterine yazarak

Derinden derinden çekti beş eyvah

 

Londra'dan gelen "abeme" daha "hoş geldin abem" bana hoş bulduk dahi demesine fırsat vermeksizin, ona aynen şöyle dediğimi hatırlıyorum: "Duyduk ki, zavallı İngilizlerin ahvali bizden de berbatmış... Kuyruğun uzunluğu Manş Denizi'ni Fransa'ya bağlıyacak hal almış... Fransız'lar da, Almanlar da, İtalyanlar da, İspanyalılar da, Atlantik ötesi ABD'de de yoksulluk almış başını gitmiş... Çin'de, Japonya'da da raflar Boşalmış; öğünleri bire düşmüş..." diye sözü uzatırken, Londra'dan gelen "abem" ağzımı elleriyle kapatarak; "Kim dedi bunları, kimden duydunuz bu abuk sabuk haberi?"

dediğinde, "bizim Beştepe'nin, demir yumruk reisi ve AKP'li büyüklerimiz söyledi... Şükürler olsun, bizim durumumuz onlarda. çok çok iyiymiş..! " diye cevap verdim...

Sevgili abem, yüzüne yansıyan şaşkınlık ifadesiyle şöyle dedi:

"Bunların tamamı asılsız, Ben her fırsatta Avrupa ülkelerini (Liverpool, Manhester, Paris, Roma, Münih, Brüksel) şehir şehir; En büyüğünden en küçüğüne market market gezerim.

Raflar dolu, fiyatlar oldukça makul, insanlar çöp bidonlarında, askıda ekmek, filan da alacak derecede yoksulluk çekmiyor...

Türkiye'de ki %100'ün üzerinde seyreden enflasyon, Avrupa'da son 40 yılın en zirvesinde olmasına rağmen %10 civarında... Yani İngilizlere, İtalyanlara, Almanlar, Fransızlara 'vah zavallılar' diye acıyacağınıza, kendi halinize Ağlayın..!!

Açlık sınırının çok altında ücret alanların, yardımlarla geçinen vatandaşın 30 milyonu aştığı Türkiye, üçüncü dünya ülkelerinin de gerisine düşmüş durumda..!!

TL'nin dibe VURDUĞU, Doların, Euro'nun tavan yaptığı, alım gücünün can çekiştiği bir  ülkede, raflar dolu olsa ne, boş olsa ne..!?

20 yılda, ülkeyi bu hale düşüren mevcut iktidara, halen %25'lerde destek verenlerin olduğu, Milletin bizzat kendisini sorgulamadığı bir yerde bu günlerin de  ağırının yaşanması olağanlaşır:))?!

Şikayet hakkının, ders vermenin ve tercihin tek adresi seçim sandığıdır..!! VESSELAM..!

*

Seçim sandığını gösterdi çare

Aksi halde, iyileşmez bu yare

Her bakışta sanki oldu bin pare

"Olacak iş mi bu? dedi " hay Allah"

 

Akıllar gelmezse,  aldanan başa

Hayat esir düşer dört mevsim kışa

Ömür gaflet ile geçerse boşa

Dermansız dert gelip, bulur maazallah