OLA GELEN DİN İSTİSMAR..!! SÜRE GİDEN BİN İSTİSMAR.3

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :12.12.2022 12:27

Sevgili okurlarım,

Hafta başından bu yana, insanın kanını donduran aynı iki vakaya  milletçe odaklanmış durumdayız..!

Yani,

* "İsmail Ağa Cemaatine" bağlı olduğu anlaşılan "Hiranur Vakıf Lideri" Yusuf Ziya Gümüşel'in; 29 yaşındaki müridi Kadir İstekli'ye, 1998 doğumlu 6 yaşındaki Öz kızı H.K.G'ya, İmam nikahı kıydırarak, 6 yaşından itibaren cinsel istismara maruz bırakılışına dair, savcı iddianamesine ulaşan "Birgün Gazetesi" köşe yazarı Timur Soykan'ın haber yapmasıyla ortaya çıkan vaka... (ki bu vakada istismar edilen 6 yaşındaki kız çocuğunun, rahatsızlanması sonucu, hastaneye müracaatında, muayene eden doktorun şüphelenip kemik yaşının ölçümü için ilgili bölüme gönderilen H.K.G'nın yerine, tarikat müritleri den 21 yaşındaki bir bayanın, kemik ölçüm sonucunu inceleyen doktorun ve iletilen savcının bir şekilde, tepkisiz kaldığı, vakanın şikayet üzerine tekrar gündeme getirilmiştir. )

Sevgili okurlarım,

09 Aralık 2022 Cuma günü, yani bu gün, vaka ile ilgili olarak hazırlanan iddianame kabul edilmekle birlikte, aynı vakayı, o günlerde ört bas eden savcı hakkında, Hakimler Savcılar Kurulu tarafından inceleme başlatıldığı haberi duyuldu.

Bu utanç veren, zillet içeren haberi kamuoyunun bilgisine sunan Birgün Gazetesi yazarı, sevgili Timur Soykan'a saldıran salyalılara kemik dahi vermeye gerek görmediğimi, bu yürekli ve duyarlı gazeteci Sevgili Timur Soykan'ın yalnız olmadığını, yüreklerini uzatırcasına yanında yer alan yüzlerce gazeteci dostların olduğunu hatırlatmak isterim..!!

*

İKİNCİ VAKA İSE;

* Karabük'e bağlı Merkez Sipahiler Köyü'nde vukubuluyor. Bahse konu bu olayın özeti: Köyün İmamı Yusuf Ziya S' nin, namaz saatleri dışındaki zamanının önemli bir bölümünü camide geçirmekte olmasından şüphelenen eşi, 10 Kasım akşamı camiye gidip, caminin ikinci katındaki odaya çıkarak, odanın kapısını açamayınca, kapının arkadan kilitli olduğunu görüyor. Kapıyı kırmaya kalkışırken, açılan kapıdan önce odada imamın, arkasında da tedirgin ve telaşlı bir kadının çıktığı olayının öncelikle, köyde büyük yankı yaratıyor..! Muhtarın ve imamın karısının ifadesinin Jandarma tutanağında yer alması, daha sonra Sözcü Yazarı Saygı Öztürk'ün olayı öğrenmesi ve ön araştırmadan sonra yaptığı  haberle, ülke genelinde duyulmuş olması..!!??

*

Sevgili okurlarım,

Asırlardır sıkça kullanılagelen bir deyimimiz var: "ÖZÜRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK OLMAK.." diye...

Hah işte o deyimin kullanılacağı bir an daha oluşuverdi:

"Karabük'e bağlı Merkez Sipahiler Köyü'nde, Köyün İmamı Yusuf Ziya S' nin, namaz saatleri dışında camide bir kadınla yakalanması" olayının ortaya çıkması nedeniyle, İmamın kayınpederi Yozgat YRP İl Başkanı olan Nihat Kayhan'ın; kızının başında geçenleri öğrenip, durumu, Yozgat C. Savcılığı vasıtasıyla Karabük Müftüsü Ercan Aksu hakkında, " görevini kötüye kullanmak, görevi ihmal, şüpheliyi korumak" iddiasıyla suç duyurusunda bulunmadan önce, gittiği Karabük'ün Müftüsü Ercan Aksu'ya konuyu aktaran kayınpedere:  "Olayla ilgilendiğini, konuyu takip ettiğini, soruşturulduğunu" söylemesi üzerine,

kayınpeder: "Nasıl ilgilendiğini, nasıl takip ettiğini" sorması üzerine; Karabük Müftüsü Ercan Aksu'nun verdiği cevap, tabiri yerindeyse, "ÖZÜRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK OLMAK" türünden:))?!

Müftü şöyle diyor: "İmama, birlikte olduğu kadınla dini nikahlı eşi olup olmadığını, eğer dini nikahlı ise nikanını kimin kıydığını, şahitlerini göstermesini isteyeceğiz. Bunları yerine getirdiğinde, imamı görevine iade edeceğiz."

Sevgili okurlarım,

Görüyorsunuz ki, Müftünün, verdiği absürt cevap," ÖZÜRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK OLMA HALİNDEN" başka şey değildir:))?!

Ama, ben bu ucube hali fazla da yadırgamış değilim..!!

Zira, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı kahramanlar olan silah arkadaşlarına rahmet okumak şöyle dursun; kılıç kuşanmış haliyle minbere çıkıp ecdada hakaretler, beddualar savuran, "Nevi şahsına mahsus" haliyle, dini siyasallatırmada "şahbaz" davranan Diyanet İşleri Başkanı "KILIÇ" ALİ ERBAŞ'ın ve Karabük Müftüsü gibi il temsilcilerinden  başka hüner de beklenmez..!!

 

Sevgili okurlarım,

Anlayacağınız, "Kılıçlı" Ali Erbaş'ın, doğrudan veya dolaylı olarak, mesuliyetinde,  benzeri bir çok vakalarda adının geçmesinin artık sıradanlaşma noktasına gelmiş durumda..!!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu ve Anayasal kuruluş olan Diyanet'in ilk başkanı, kuvvayı milliyeci, saygın din ve kanaat önderimiz Merhum Mehmet Rıfat Börekçi Hocamızın "kemiklerinin sızlatılması" devam ediyor..!!

En acısı ve en düşündürücüsü ise, Karabük  İl Müftüsünün, Anayasamızda "iki eşlilik" diye bir maddenin olmadığını göz ardı etmesi ve dahası konuyu Diyanet'e bildirmeyip, ört bas etmesidir:))!?

EYVAH Kİ, EYVAH..!!

*

Örselenen dinim, her ah çekişte

Dağlar düze iner, perişan halde

Yalan yoktur; ahval işte, hâl işte

Örseleyen kurtulmasın zevalde

 

Her kim ki yeltenir, istismarlara

Onulmaz dert olsun, en küçük yara

Ettiğini bulup, yandıkça nara

Kül olsun yangında, yok olsun selde