TEFRİKADAN BESLENEN, CEM OLMAKTAN NE ANLAR!

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :16.08.2022 12:05

Yezit'i kendine rehber edenle

 

Riyakar niyetle, eğri gidenle

Secdesinde dahi hinlik güdene

Can olunmaz, cem olunmaz, olunmaz

 

Hazreti'ye, Hacı Bektaş'a

Atatürk'e önyargılı bakışa

Nemrut oturuşa, Nemrut kalkışa

Can olunmaz, cem olunmaz, olunmaz

 

Şüpheli abdestle, mimli namazla

İkiliğe, taraf olmuş aymazla

Aldatanla, hak, hukuka uymazla

Can olunmaz, cem olunmaz, olunmaz

ALİ Dal-11.08.2022 ANKARA

**

Sevgili okurlarım,

"Gideceğin yere yüzün olsun..! Söyleyecek sözün olsun..! Güven veren özün olsun...!" mealinde bir tabir vardır...

* Erdoğan'ın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ve Anayasa Mahkemesinin, "Cemevleri İbadethanedir" kararlarına rağmen, ısrarla "ibadethane değil, cümbüş evidir"  dediğini unutmuş görünerek (?!)  Ankara/Mamak/ Hüseyin Gazi Cemevi'ni uzun yıllardan sonra ziyaret etmesini...

* Hüseyin Gazi Cemevi'ni  ziyaretten önce, bu cemevinin, dede postunun tam üzerindeki Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Hünkar Hacı Bektaş Veli'nin ve Hazreti Ali'nin resimlerini kaldırarak, yerine Arapça yazılı levhaları koydurtarak, asıl niyetini ve istikametini (?!) göstermiş olmasını...

* Hemen akabinde, bir gün önce, resminden rahatsızlık duyup resmini indirttiği HACI BEKTAŞ VELİ" adına her yıl düzenlenen, "HACI BEKTAŞ VELİ ANMA, KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİ PROGRAMI" na katılma kararı alıp, Hacı Bektaş İlçesine gitmesini, ne kadar samimi, ne kadar inandırıcı bulabilirsiniz ki:))?! Tereddütle güven hiç bir zaman bir arada bulunmaz..!!

Tereddütlerde çelişkiler vardır..?! Çelişkiler de ise, riya, yani takıye mevcuttur..?!

 

Sevgili okurlarım,

Anma Kurulu Adına konuşan Arif Yoldaş ALTIOK'un, etkinliğe dair kamuoyuna, yaptığı açıklamayı paylaşmak istiyorum:

"Bilindiği gibi bu yıl "HACI BEKTAŞ VELİ ANMA, KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİ PROGRAMI" tarihlerinin, bir bölümünün Muharrem Ayına denk gelmesi sebebiyle etkinlik içeriklerimizi buna göre programlamak durumunda kaldık. Bu bağlamda 16-22 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek olan program, 21 Ağustos Cumartesi ve 22 Ağustos Pazar günü, Cem ve Aşure erkanlarımızla  sona erecektir.

2021 Yılının, UNESCO tarafından tüm dünyada Hacı Bektaş Veli yılı ilan edilmesi sebebiyle. bu yılki etkinlik temamızı

”IRKÇILIĞA HAYIR – NO TO RACISM”

olarak belirleyip; evrensel anlamda tüm dünyaya mesaj vermek istedik... Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin, İNSANLIK alemine 750 yıl önceki verdiği mesajları bilhassa hatırlamakta ve hatırlatmaya fayda vardır:

* Hiçbir Milleti ve İnsanı Ayıplamayınız..!

* 72 Millete Bir Nazarla Bakınız..!

* Dili, Dini, Rengi Ne Olursa Olsun İyiler İyidir...

Bu özdeyişlerle; dünya üzerindeki ırkçılığa ve ayrımcılığa dikkat çeken Hacı Bektaş Veli’nin sevgisini, barışını ve hoşgörüsünü tüm insanlığa anlatmaya vurgu yapması hisse alanlar için oldukça manidardır..

Şimdiden katılım sağlayacak tüm Canlara teşekkürü borç bilir, katılan misafirlerimize, esnaflarımıza ve halkımıza teşekkür eder, , saygılarımızı sunarız…"

Sevgili okurlarım,

Cemevlerine"cümbüş evi" diye bilmiş olan mahkeme kararlarına rağmen, ibadethane statüsüne alınmaması noktasında katı ve önyargılı tavır sergileyen Erdoğan'ın;15 yıl aradan sonra Alevi örgütlerini, Cemevlerini ve Hünkar Hacı Bektaş Veli etkinliklerini ziyaret etmeleri samimi ve inandırıcı bulunmamış olmasına dikkat çekmek isterim..!!??

Erdoğan'ın, siyasi kaygı ile bir nevi "ALEVİ AÇILIMI" yapmaya kalkışması, keşki inandırıcı, birleştirici, uzlaştırıcı bulunsaydı..!!??

Kendisinden bekleneni şimdiye kadar ortaya koyamamış Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hüseyin Gazi Cemevi’ne yaptığı ziyaretin yankıları halen sürmekte..!!??

GÜVENİLMEZ HALE GELMEK NE  ACI DE ĞİL Mİ..??!!

*

Yezit'i kendine rehber edene

Riyaya batmışa, eğri gidene

Secdesinde dahi hinlik güdene

Can olunmaz, cem olunmaz, olunmaz

 

Hazreti Ali'ye, Hacı Bektaş'a

Atatürk'e cahil gözle bakışa

Hin oğlu hinliği iş etmiş başa

Can olunmaz, cem olunmaz, olunmaz

 

Şüpheli abdestle, mimli namazla

İkiliğe, taraf olmuş aymazla

Aldatanla, hak, hukuka uymazla

Can olunmaz, cem olunmaz, olunmaz