TİLKİ VAAZ VERİRKEN

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :12.09.2022 12:12

Vaaza başlarsa, fırsatçı tilki

Ayırmayın gözünüzü kümesten

Tavukların başı belada (!) bilki

Aman ha, kulağı, ayırma sesten

 

Tilki, "kul hakkını" etmişse gündem

"Çalma planını" yapmıştır dünden

"Kümesi" gözüne kestirip önden

Kendi deliğini açar (!!) kafesten

Sevgili okurlarım,

Bu gün, işleyeceğimiz konuya omuz vereceğini, ışık tutacağı düşüncesiyle, aziz büyüklerimizin darb-ı mesel kıvamındaki telkinleri ve tembihleriyle söze başlamak istedim...

Efendim, ecdadımız diyor ki...

 

"İmamlığa heves eden tilki, hak, hukuk, emek, ter üzerine vaaz verirken; aman ha gözünüz kümesteki tavuklarda ve civcivlerde olsun..! Sakın ha gaflete düşmeyi..!!

BİR DİĞER ANEKDOT:

 

Rivayet bu ya, günün birinde, bir tavuk çiftliğine koruma müdürü alınacağına dair bir ilan verilir... Bu iş için tilki de müracaat eder... Gün, saat gelir, sınav komisyonu, yaptığı mülakat sonucunda, tercihini tilkiden yana kullanır ve tilki koruma müdürü olarak işe alınır... Kaç para ücret talep ettiği sorulunca, Tilkide gülme krizi başlar... Kahkahaları arasında: "Vallahi ben gülmekten ücret belirtemeyeceğim...  Sizlerin takdiri benim  kabulümdür:))" cevabını veren tilki, sınav komisyonunca güvenlik müdürü olarak işe başlatılır...Ama  tilki, işe başlamasıyla birlikte, seri ihanetlerinr başlar..!! Neticede, bir zaman sonra, ortada çiftlik, miftlik kalmaz...!!??

Haliyle, çiftlikte tavuk biter, tilki ise müdürlük için başka çiftliğe gider:))?!

Burada sözü; tilkileşen siyasilere ve "ezan, Kur'an, iman; abdest, namaz, niyaz, türban" hamaseti yapan dinci tacirlerine, can dost Mustafa İslamoğlu şöyle diyor:

 

"Eğer ibadetler bizi; daha merhametli, daha akıllı, daha iradeli, daha hoşgörülü, daha şefkatli, daha iyi, daha insan, daha kaliteli yapmıyorsa o ibadet ibadet olmaktan çıkmıştır..! Sıradan adetlere dönüşmüştür..!! Ayin olmuştur, ritüel olmuştur...! Dahası anlamını ve amacını kaybederek zayi olmuştur..!! " dedikten sonra, aynı bağnaz, aynı istismarcı güruha (Ma’un 4-6)'yı işaret ederek şöyle devam ediyor:

" Dindarlığını Allaha göster, bana insanlığın lazım..! Çünkü dindarlığın ile ilgili hükmü Allah verecek... Ben insanlığınla ilgileniyorum... İbadetlerini, namazını, orucunu satmaya başladığında Allah için yapmadığın, kul için yaptığın anlaşılır...!"

Sevgili okurlarım,

 

İKTİDARA, YARGI'ya, DİYANET'e, TÜİK'e., TRT'ye,  güvenin dip olduğu Atatürk Türkiye'sinin, muasır medeniyetler seviyesinin neresine düştüğüne (?!) dair, çobana da görüş sorsanız, kendi halinin, aile ekonomisinin nerelerden nerelere gerilediğini dikkate alarak, ondan bir Ekonomist in vereceği cevaplar alacağınıza eminim..!!

Peki ya, bir ucu saraya uzanan çıkar kanalizasyonunun 40 yerde patlamasına ve pis kokunun etrafa dağılmasına ne buyurursunuz..?!

Dahası, iktidarla iki kıç, bir don vaziyetinde olup müşteri garantili ve ballı ihalelerle, göz göre göre ülkenin soyulmasına meydan verilmesine ve alkış tutulmasına ne dersiniz..?!

"3Y" ile iktidara gelen AKP TEK KİŞİLİK ŞAHSIM İKTİDARININ,

a) Yasakları beşe katladığını...

b) Yolsuzlukları 100 ile çarptığını...

c) Yoksulluğu ve sadaka siyasetini ülkenin yüzde 80'i için yaşam tarzına dönüştürdüğünü...

d) Toplumda orta tabakayı yok ettiğini...

e) Samanı dahi ithal eden ülkeler arasına girdiğini..

f) Devlet İhale Yasasının, "Beşli Çete" lehine192 kez değiştirildiğini...

g) Hazinenin, eksi 52 milyar dolarlara geriletildiğini...

h) Çağdaş eğitim anlayışının, ortaçağ karanlığına feda edildiğini...

i) İçeride bütünlüğün korunamadığını ve dış siyasette ciddi manada itibar kaybına uğranıldığını hatırımızda tutarak;

"Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmeden aldığımız her nefes, içtiğimiz her yudum su, yediğimiz her lokma bize zehirdir” andını içen Partili ve "Ekonomist" Cumhurbaşkanının, ülkeyi getirdiği "gelişmişlik tablosuna" bakıp, ettiği yeminle ne kadar örtüştüğünü bir zahmet hatırlayıversinler artık..!!??

Şekere       : %555 zam

Doğalgaza : %300 zam

Kırtasiyeye: %284 zam

Ekmeğe      : %276 zam

Elektriğe     : %260 zam

Ulaşıma      : %242 zam

Motorine    : %235 zam

Ete, süte     : %215 zam

Peynire        : %208 zam

Ayçiçekyağı: %210 zam

Mutfak tüpü:%122 zam

Enflasyon: %80,21

Sevgili okurlarım,

 

"ALO AKP Holding"ine ve mütemmim cüzleri olan ahtapot kollarına yönelik; gün geçtikçe ortaya çıkan mide bulandırıcı (?!) iddialar gösteriyor ki, bizlerin hayal bile edemeyeceği tuhaflık ve ihanet içeren rezaletler, tilkinin "Hak, hukuk, helal-haram" üzerine vaazlarını çağrıştırmakta.. !!??

Görünen o ki, siyasi tilkiler hiç bir fırsatı boşa savmıyorlar:))

Peki ya, 20 yıldır, Ülkeyi Yağma Hasan'ın böreği gibi (!!) Edirne'den Kars'a; Sinop'tan Hatay'a, soyan "ALO AKP Holding"inin ve mütemmim cüzlerinin bunca yaptıklarına rağmen halen" Tilkiden vaaz" dinlemeyi sürdüreceğe benzeyen zavallı aymazlara ne dersiniz..??!! Ne denilebilir ki...?! Allah akıl, izan ve feraset versin...!!

MEDYABLOK, sokakta elinde AK Parti

 

 balonu bulunan vatandaşa uzattığı  mikrofona, hayat pahalılığına dair sorduğu soruya verdiği cevaba bir bakarmısınız..?! )

" Ekrem İmamoğlu'nu Allah bildiği gibi yapsın..! Zeytinyağının 31 liradan 150 liraya çıkmasının tek sorumlusu Ekrem İmamoğlu'dur... Allah onu bildiği gibi yapsın..!

MEDYA MENSUBUNUN, SOKAK RÖPORTAJINDA" GIDA KUYRUKLARINI NEDENİNİ" SORDUĞU KADININ ZAVALLI CEVABI:

 

Daha da şaşırtıcı:"Kılıçdaroğlu'nun iktidarında kuyruklar daha da uzundu..!!?? Unutmadık o günleri..!!??"

Muhabirin; "İyi ama hanımefendi,

Kılıçdaroğlu hiç iktidar olmadı ki, döneminde kuyruk olsun, karıştırmış olmayasın..!!" demesine verdiği cevap: "Ben değil, sen yanlış hatırlıyorsun, iki kez iktidar oldu..!!?? Haydi gelde ikna eyle..!!

DİNCİ BİR KANALDA KONUŞAN VE HOCA OLDUĞUNU (?!) İDDİA EDEN MEHMET AK DEMİR'İN HEZEYANI:

 

"Müzik zinayı çağrıştırıyor, müzik aleti almak caiz değildir"

İLAHİYAT DEĞİL (?!) CAHİLİYAT ARTIĞI (!!) EBUBEKİR SİFİL'İN ZIRVASI:

 

"Namaz kılmayan dövülür; namaz kılmamaya devam ederse öldürülür." diye fetva verirken,  Siyasallaştırılmış (?!) Diyanet cenahında yine tık yok..!!

ANKARA MELİKE HATUN CAMİİNİN SÖZDE (!!) İMAMI; HALİL KONAKÇI'NIN HEZEYANI :

 

Cuma vaazında cemaate: "Sokaklar kadınlar yüzünden kasap dükkanı gibi... Nereye baksak et görüyoruz." sapıklığı ve sapkınlığı içinde olan bu cahiliye artığının İslam dışı, Kur'an dışı beyanatlarına kimseden "sus artık zırvalama!" diyecek yine kimsenin olmaması ve adeta "Üç maymunu" oynamaları...!!??

ŞANLIURFA MEVLANA CAMİİNDE İMAM KILIĞINDA VAAZ EYLEYEN  MEHMET ŞÜKRÜ DÖRTBUDAK:

 

" Çocuğun her tarafı açıkta, tayt giyiyor... Sonra da pedofili suç diyorsun.." diyerek hezeyana bir yenisi daha ilave edebiliyor. Sus diyen, dur diyen yine yok..!!

 

Ama, tünelin ucu görünmekte...

Yani geliyor, gelmekte olan...

Yeter ki, suyu taşıyanla, testiyi kıranı unutmadan sandık başına giderek hesap sorabilelim...

 

Vaaz veren tilki ise, sevinme

 

Yumarak gözünü, secdeye inme

Tilki "ıslah oldum" dese güvenme

Pis koku var, her verdiği nefesten

 

Şeytani niyetler , Rahman'a uzak

 

Söylemi, eylemi, takiye, tuzak

Bakacaksan eğer, ameline bak

Keramet bekleme, sarıktan, festen