ÜLKEMİZDE BİRAZ DAHA OKUMAK

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :08.10.2022 21:53

 

Ülkemizde biraz daha okumak

Bedel ödetse de, sen yine oku

Sağlam temel üstü, binalar kurmak

Keşkeye yer vermez, yaratmaz korku

 

Mürşidin ilimse geliş gidişte

Hakkaniyet varsa, hizmet edişte

Tereddüt etmezsen, yaptığın iş de

Ne bu gün, ne yarın gelmez pis koku

 

Sevgili okurlarım,

Konumuza ilgi çekmek adına söze, ülkemde yaşanmış bir anekdotu paylaşarak devam etmek istedim.

Efendim;

Ormanlık köyün birinde köylüler, her zaman sohbet ettikleri asırlık çınar altında aynı sohbete devam ederken, ilçe kaymakamının geldiği duyulur. Köylüler, çınar altına yaklaşan kaymakamı olağan ortamda karşılarlar. Bir müddet sonra da, karşıdan gelen orman muhafaza memurunun üniforma şapkasını fark eden aynı köylüler, hep birden, telaş ve heyecanla ayağa kalkarak adeta esas duruşa geçerler..!! Durumu gözlemleyen kaymakam, biraz sitemkar, biraz da komlekse kapılmış vaziyette homurdanmaya başlayınca, köylünün biri kaymakama:

"Hayrola kaymakam bey, bilmeyerek bir kusurumuz mu oldu..?" dediğinde, kaymakam karşılama farkını öğrenmek için şöyle der: "Ben ilçenin en üst düzeydeki yetkilisi olduğum halde, adeta oralı olmadınız ve hiç alelade karşıladınız...

Ama ne tuhaflık ki, bana bağlı en alt seviyedeki bir memurum olan orman muhafaza memurunun şapkasını görür görür görmez hepiniz birden ayağa kalkıp adeta esas duruşa geçtiniz, olacak iş mi..?!"

Oradaki yaşlı köylülerden biri Kaymakama:

"A be kaymakam bey, kaymakam olacağınıza, az daha okuyup da ormancı olsaydın ya..!!" der. Ülkemden manzaralar.:))

*

Sevgili okurlarım,

Bilhassa da son 20 yılda, yani "TEK KİŞİ, TEK SES" olan AKP İktidarında, yani "öteden beri okuyanı bir türlü sevmem..!!" diyebilmesine rağmen prof. unvanı almış birisinin üniversiteye rektör tayin edildiği günümüz Türkiye'sinde, kaymakamla orman memuru ayırt edilemez hal alınca, haliyle daha fazla okuyup diplomalar almalar, adeta zarar hanesine yazılır olmuştur:))?!

Tespitimizi, yaşanmış ve yaşanmakta olan hakikatlerle doğrulamak gerekirse;

Örneğin;

* Günlerce, aylarca, yıllarca gece gündüz, dur durak bilmeksizin okuyup,

tıp fakültesini bitirirsin,

doçent olursun, profesör olursun,

Sonra gelir bir lise mezunu yalama,

Seni yönetir.

Dahası, göreviyin başında yediğin maganda dayağın, gördüğün azarlamalara, "bir kere ile bir şey olmaz!" diyerek umursanmazsın..!

*

* Hukuk okursun, hakim olursun, savcı olursun, düğmesiz cübbe giyersin, az ötede

okumamış, omurgasız bir yalaka karşısında düğmesiz cüppede düğme aramak zorunda kalırsın..!

*

* Basın-yayın okursun, gazeteci olursun, insanların doğru haber almalarına olan saygıdan hakikati kirletmeksizin haberler yazmaktan senede iki kez belki de daha fazla hücreye tıkılırsın..!

*

* Okursun; öğretmen olursun, öfke kontrolünü yitirmiş veliden, öğrenciden dayak yersin, torpille okula yönetici olarak gelenden olmadık laf işitirsin, kripto niyetli o yönetici tarafından sicilin lekelenir..!

*

* Polis meslek yüksek okulunu binbir zorlukla bitirirsin polis olursun...

Daha sonra; bir bakarsın; omurgasızlıkla, şakşakçılıkla milletvekili olmuşların şımarık, görgüsüz ve hadsiz oğullarının taşkınlıklarını engellemekten (?!) görev yaptıkları karakollarda, yalaka vekilin şımarık oğulları karşısında "teşhis için" sıraya dizilip, kahredici azarlar işitirsin..!

*

Ama bir kerecik de olsa insan olmayı hatırlayıp; "Bu insanlar, okudular;

Polis, subay, doktor, avukat, gazeteci, öğretmen oldular... Okuma imkanı bulamayanlar, iyi birer esnaf oldular, zanaatkâr oldular... Hülasa toplumda saygın insan oldular..." demeyi akıl edemezler..!!

*

Zira, bunların; yani başa getirilenlerin, kimisi emek hırsızı aşiret ağası ... Kimisi ilkokul mezunu ve merdiven altı mahsulü çakma İmam....Kimisi haramzade zenginin, sömürgen ağanın kibirli çocukları.!!

Bu hiç kitap yüzü görmemiş, yani okumamış sırnaşık sülükler; meydanlarda ellerinde kitaplarla istismarda sınır tanımaz halleriyle, zulmü kendilerine hak gördüler..!!

Fırsat bulduklarında ise, garibanların arsalarını birer daire karşılığında kapatıp gökdelenler dikerek zengin oldular... ,Müteahit oldular... Yüklü paralara  konup, iş insanı göründüler... Askerliklerini dahi yapmamış bu ruhsuz haramiler, hak etmedikleri yerlere gelmenin şımarıklığı ile zorluklara rağmen okuyup diplomalar almış insanları karşılarında hazırolda bekletmekten haz almaya başladılar..!!

*

Sevgili okurlarım,

Yine de, enseyi karartmamak, aydınlanma ve aydınlatma yolunu terk etmemek gerektiğini, inadına daha fazla okuyarak, artan namussuzluklara rağmen, namuslu kalmayı, onuruyla yaşamayı misyon ve vizyon edinmeli, doğrularla yaşamalı bu hayatı... Yani her ne zaman röntgen çekilmiş olsan, omurgalı olduğun gözükmeli:))?!

"ÜLKEMİZDE BİRAZ DAHA OKUMAKTAN DEFALARCA BEDEL ÖDEMİŞ OLSAK DA..!!"

*

Mademki bir değil kuru ile yaş

Kullan feraseti, engelleri aş

Huzur kenti olduğunda yürek, baş

Bünyede çatışmaz, hücreyle doku

 

Her günün kendine özeli vardır

Bakıp görenlere güzeli vardır

Yaşanan her şeyin ezeli vardır

Hatırda tutmalı, yaprakla kökü