VATANDAŞLIK, TUTARSIZLIK, YALAKALIK VE ALGICILIK ÜZERİNE

  • Yazar :ALİ DAL
  • Eklenme Tarihi :26.04.2022 10:29

Vatandaş olmayı izan etmeyen

Kök salmaz derine; melez ot gibi

İnsan doğup, insanlığı gütmeyen

Tiksinti yaratır, kokmuş et gibi

 

Ahvaline bakmaz (?!) haktan söz eder

Yalanı, yanlışı bin beş yüz eder

Yalakaca yaşamaktan haz eder

Yapışıp kan emer, pire, bit gibi

 

Sevgili okurlarım,

Bilhassa, Yüce Rabbimden dileğim; hiç kimseye, (birey, aile, kurum, kuruluş ve devlet) tutarsızlığı ve yalakalığa düçar eylemesin..!! ..Ve hiç kimseyi, vatandaşlık bilincinde yoksun bırakmasın..! Amin...

 

Vatandaşlık kavramı, yürürlükte olan Anayasamızın 66. Maddesinde; en kısa tanımıyla; "Kanunun gösterdiği şartlarla kazanılan hak" olarak belirtilmektedir.

Yani, "kişiliksizlik, omurgasızlık" diye de karşılık bulan "yalakalığın" Anayasa'da yeri yoktur..!

Ayrıca, "öngörü ve feraset" kavramıyla, "ben yaptım oldu" anlayışının aynı şey olmadığını da, yaşanan olayların neticelerinden görmekteyiz..?!

 

Şimdi, aşağıda naklettiğim ve bizatihi yaşanmış olan olaylarla, yukarıdaki tanımlamaya çalıştığım; "ÖNGÖRÜ, SAĞDUYU, VATANDAŞLIK, TUTARSIZLIK, YALAKALIK, OMURGASIZLIK, KİŞİLİKSİZLİK, ALGICILIK,HAYAL ALEMCİLİK" kelimeleriyle birlikte eşleştirmeye çalışalım:

****

RTE:

15 gün önce;

"Suriyeli sığınmacıları, göndermeyeceğiz"

*

15 gün sonra:

"Suriyeli sığınmacıları, göndereceğiz"

*

YORUMLU-YORUM:

Bu çark edişe; "öngörü ve feraset" denilemeyeceğine göre; geriye; "Dün dünden kaldı cancağızım; yeni yanılgılar lazım" veyahut "Ben yaptım oldu:))" demek kalıyor:))?!

****

CUMHURİYET MANŞET HABERİ:

"PARAYI VERENE; 5 YIL İKAMET VE HALİNİ ARZEDEBİLECEK DERECEDE TÜRKÇE KONUŞMA ŞARTI DİKKATE ALINMAKSIZIN KELEPİR VATANDAŞLIK HAKKI VERİLİYOR..!

*

YORUMLU-YORUM:

"BU UYGULAMADA; ÖNGÖRÜ, TUTARLILIK, MİLLİYETÇİLİK VE BEKA VAR" DİYEBİLEN ANLAYIŞIN BASİRETİNDEN ALLAH BİZİ KORUSUN:))?!

****

TELE-1 HABERİ:

İstanbul Ticaret Odası'nın organizesinde yapılan, "İş İnsanları Toplantısı"nda konuşan gözleri ışıltılı Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'nin, yaptığı "margarinsi" konuşmada; mealen "yolumuza kararlılıkla devam etmekteyiz. Karamsarlığa yer yok..! Karamsarlar, istediği gibi düşünebilirler..! Gerekirse, atalarımız gibi gemileri karadan yürütürüz..?"diyor...

 

YORUMLU-YORUM:

"Işıltılı gözlerine" rağmen (?!) gözünün önünü halen görmemeye devam eden ve "Gerekirse, atalarımız gibi gemileri karadan yürütürüz..?"diyen Bakan Nebati'nin ve benzerlerinin; "gemileri, bırakın karadan yürütmeyi; havadan (!!) yürüttüklerine..."  tanıklık yaparız:))?!

****

 

KILIÇDAROĞLU:

"Suriyeli sığınmacıların, yaşam koşullarını da oluşturarak, davulla zurnayla ülkelerine göndereceğiz."

*

YORUMLU-YORUM:

"Yurtta sulh, cihanda sulh" ilkesiyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bir kere daha isabet kaydetmiştir... Yani "öngörünün ve ferasetin" öneminin esas alındığı yerlerde, yanlış kararlar alınmaz ve dolayısıyla, kimse yurdunu yuvasını terk eyleyip, sığınmacı veya mülteci durumuna da düşmez..?!

****

HAKAN URAL:

"Ben devletin yalakasıyım" itirafında bulunan Hakan Ural'ın bu tavrına,

SEDEF KABAŞ:

Bir zat “ben devletin yalakasıyım, siz nesiniz” diye sormuş?

Ben; "devletin yalakasıyım." diyenlere diyorum ki; "Devletin “yalakası” olunmaz, vatandaşı olunur... Devlet, hiç bir şahıs, makam, mevki ve partiye indirgenemez..!

Devlet kurumları, halkı, tarihi, bayrağı, marşı, ülke sınırları ve yasaları ile herkesi kapsar, Devlet hepimizdir, bizdir!" demiş...

*

YORUMLU-YORUM:

Sevgili Sedef Kabaş'ın; YALAKALIKLA VATANDAŞLIĞIN AYNI ŞEY OLMADIĞINI" söylemesine "hakaret dava" açanbileceklerin; "basiretsizliği ve yalakalığı" fark etmesi çok uzak ihtimal:))