AKILLI ŞEHİR HATAY

  • Yazar :Hamza Özgün
  • Eklenme Tarihi :05.05.2022 10:58

Bir sanayi ve ticaret bölgesi olan Hatay, bu özelliklerinin getirdiği yoğun nüfus, yerleşim ve trafik sorunları yaşamaktadır.

Bu yoğunluk iş ve sosyal yaşamı da zorlaştırarak bazen hayatı çekilmez hale getirmektedir.           

Ailevi, iş ve eğitim sorumluklarının yerine getirilmesini engellemektedir. Kalabalık ile beraber güvenlik ve uyum problemleri de artmaktadır.

Bunun üstüne bir de son zamanlarda maruz kaldığımız göçte eklenince Hatay’ımızda hiçte hoş olmayan olaylar meydana gelmektedir.

Kalabalıkla beraber çözülemeyen sorunların kronikleşmesi Hatay’ımızın gelişmesinin önüne de set çekmektedir.

Bu olumsuzlukları gidermek için artık dünyada akıllı şehir anlayışı yaygınlaşmaktadır.

Dijital teknolojiler trafik, güvenlik ve sosyal yaşamın kolaylaştırmasında aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Maalesef günümüzde sayıları artan çocuk kaybı ve kaçırılması, hırsızlık ve gasp gibi eylemlerin önlenmesi için yaygın bir kamera ağı kurularak caydırıcı bir etki ile Hatay’ın huzuruna katkı sağlanabilir.

Bizlerde Hatay’da her türlü yük ve yolcu taşımacılığı ile genel trafik akışında yolcu ve sürücülere kılavuzluk yapacak dijital uygulamalar ile ulaşımı daha keyifli bir hale getirebiliriz.

Park, cadde ve sokak gibi halka açık alanlarda kamera kullanımını yaygınlaştırarak güvenlik problemlerini minimize edebiliriz.

 

Yine halka açık alanlara kurulacak ekranlar ile Hatay’a ilişkin bilgiler, fırsatlar ve dikkat edilmesi gereken hususlar yayınlanarak hemşerilerimizin yaşamları kolaylaştırılabilir.

Deprem ve sel gibi doğal felaketlerde neler yapılması gerektiği, trafik akışı hakkında anlık bilgiler ile alınması gereken tedbirler yayınlanarak sürüş güvenliği sağlanabilir.