HATAY’DA BİLİŞİMLE HAYAT KOLAY

  • Yazar :Hamza Özgün
  • Eklenme Tarihi :09.04.2022 01:04

Günümüzde eğitimden sosyal güvenliğe ekonomik, idari ve hukuki prosedürlerin yerine getirilmesine kadar birçok alandan bilgi iletişim sistemleri etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Sabıka kaydı alma, vergi ödemesi yapma, ilaç sorgulama, eğitim ve öğretim takibi ile resmi bilgi edinme gibi çoğu işler internet aracılığı ile yürütülmektedir. Böylelikle hem zamandan hem de maddi açıdan tasarruf edilmektedir.

Hataylıların bu imkânlardan faydalanması ve etkili bir şekilde kullanması hem kullanıcılar hem Hatay hem de ülkemiz için oldukça hayırlı olacaktır. Gerek tarihi ve kültür potansiyeli ve gerekse coğrafi ve ekonomik potansiyelin yüksek olduğu Hatay’da hayatı kolaylaştıracak dijital hizmetlerden faydalanmak ve kullanıcı sayı ve niteliğini artırmak bölgesel kalkınmaya ciddi bir ivme kazandıracaktır.

Bu amaçla Hataylıların her zaman ve her yerde ulaşabilecekleri dijital eğitim ve hizmet merkezleri kurularak bu imkânlardan faydalanabilmeleri sağlanabilir. Kamu ve yerel yönetimleri ait hizmet birimlerinde sürekli eğitim merkezleri kurularak Hataylıların resmi ve ticari ihtiyaç ve girişimleri desteklenebilir. Bu kapsamda aşağıdaki konularda eğitimler verilebilir.

Belki bir sabıka kaydı ve ikamet belgesi için bir gününü ayırarak işini yapamayan, ailesini ve ya başka sorumluklarını yerine getirmelerinin önüne geçen bu resmi prosedürlerin kolaylaştırılması hem ulaşım hem de zaman gibi kolaylıklar sağlayarak insanlarımızın asli işlerine odaklanmalarına katkı sağlayacaktır.

Bu kapsamda aşağıdaki konularda Hataylılara sürekli eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilerek insanlarımızın Hatay’a ve kendilerine zaman ayırmalarını sağlayabiliriz.

Bilgi iletişim ve internet kullanımı

E devlet hizmetlerinin tanıtım ve kullanımı

İletişim ve sosyal organizasyon eğitimi

Kamu kurumlarının tanıtımı ve işlevleri eğitimi