HANGİSİ DAHA AKILLI?

  • Yazar :
  • Eklenme Tarihi :19.05.2022 10:36

Patentli olması nedeniyle; ilk telefon olarak, A. Graham Bell’ in 1876 tarihli icadı varsayılır. İlk cep telefonu da 793 gr ağırlığı ile 1983 yılında sınırlı sayıda üretilmiş olan, “Motorola Dynatac 8000X” markalı taşınabilir cihazdır.

İlk akıllı telefon ise 1994 yılında piyasaya sürülen, IBM’ in makinesi gibidir. Faks-hesap makinesi, çağrı cihazı özelliklerine sahip cihaz, dokunmatik ekranlıdır. “Simon” adlı bu telefona 899 dolar fiyat biçilmiştir. Günümüz akıllı telefonlarına en yakın sayılabilecek versiyon ise 2008 yılında piyasaya sürülmüş olan HTC Dream markalı cihazdır. Bu telefon; Android işletim sistemli ilk telefondur.

 

Günümüzde, akıllı telefon teknolojisi üst seviyelerde. Bu telefonların yüksek düzey özellikleri bizleri şaşırtamamakta artık. Belki de bu kabullenişimiz, teknolojinin hegemonyasına yönelik bir boyun eğiş. Aslında teknolojinin öncülüğündeki bu durum, akıllı cihazları ”kurban” pozisyonuna da düşürebilmekte. Mesela; akıllı telefonların, üçüncü şahıslar tarafından dinlenip-izlenmesi ihtimal dahilinde. Fotoğraf-video-mesajlaşma ve konuşma içeriğini koruyabilme yeteneği oldukça düşük bu aletlerde. Oluşan güvensizlik de bu üstün nitelikli telefonların ihtişamını bir anda söndürmekte bir nevi.

Avrupa ve Amerika’ da tuşlu telefon kullanım sayısı artmakta. Hesaplı fiyatları-bağımlılık yapmamaları ve dayanıklılıkları, tuşlu telefonların değerini arttıran unsurlardan. En önemli husus da üçüncü şahısların, bu cihazları kolay kolay izleyip, dinleyememesi. Bu bağlamda; galiba, şu sorunun cevabı değişmeli; “HANGİ TELEFON DAHA AKILLI!”