İLLA ZENGİNLİK Mİ OLACAK?

  • Yazar :
  • Eklenme Tarihi :20.06.2022 10:19

“Zenginin cenazesi kalabalık ama üzüntüsüz olur.” Bu söz Sydney Dobell’e ait. Tabi ki burada zenginden kasıt; çokça mal varlığı ve fazla paraya sahip insanlar. Gerçekten de zengin insanların sahte dostları fazlaca bulunmakta. Bu dost görünümlüler, kişilerden çok paraya önem vermekte. Yukarıdaki sözde; zenginlerin cenazelerinde bile paranın ön planda olmasından dem vurulmakta. Aslında bu onlar için bir mutsuzluk kaynağı sayılmalı.

Varlıklı olan insanların, mutsuzluk kaynakları gerçekten fazla. Bunlar; çevreleri ile ilintili olabildiği gibi kendi sağlıkları veya sevdiklerinin ki ile de ilintili olabilmekte. “Sakıp Sabancı’nın çocuğunun engelli olması veya Vehbi Koç’un ileri derecede şeker hastası olması” örneklerinde olduğu gibi… Bu tip insanlar; öteki insanlarla aralarındaki sınıf farkları yüzünden, derin yalnızlıklar da çekebilmekteler. Bu varlıklı insanlar, amaç edinme konusunda da sıkıntı yaşayabilmekteler. Çünkü; her şey ellerinin altında bulunmakta ve herhangi bir hedefe ihtiyaç duymamaktalar.

 

Zenginliğin fazlası, insanın başına bela da getirebilmekte. Bazen yüklü miktarda mal sahibi olmak demek, “mutsuzluk” demek. Çok paraya sahip olmak demek, rahatsız edici oranlarda göz önünde bulunmak demek. Aynı zamanda bu insanların çok sayıda ve güçlü sevmeyenleri de bulunabilmekte.

 

Zengin insanlar, her toplumda çok itibar görmekte. Ancak bulundukları konumdan aşağı düşüşleri şiddetli olmakta. Düştüklerinde, yeni durumlarına adapte olamayanlar, kötüleşen psikolojileri neticesinde hayatlarına kastedebilmekteler.

 

Fakir olmayı kimse istemez ama fakirlerin zengin olma arzusu, her zaman bulunur. Bu arzu, bazen tehlikeli bir hale bürünebilir. Kısa yoldan zengin olma hevesi de genellikle kanun dışı yollarla gerçekleştirilir. Bu hevese sahip kimselerin, girişimleri sonucu ocaklarının sönme ihtimali vardır. Genellikle bilinçsiz kimseler, kısa yollardan zengin olmaya çalışmakta. Sadece bazı kimseler, kısa yoldan zengin olmayı legal yollardan başarabilmekteler.

 

Cimriliğe gelince; cimrilik insanı bazen zengin yapabilir ancak, Hz. Ali’nin: “‘Cimri insan dünyada fakirler gibi yaşar, ahirette zenginler gibi sorguya çekilir.” sözü de konuyu gerekli boyutta anlamlandırır. Bilindiği üzere, ölünce mal ve mülkümüz bizimle gelmez.

 

Aslında sermayesi mutluluk olup, gönlü zengin olanlar; yani küçük kavramlardan mutlu olabilenler, dünyada en fazla  şeye sahip olan kişilerdir denebilir.

 

İnsan para için yaşamamalı, yaşamak için para kazanmalı. Az ile yetinmeyi bilen varlıksız bir kimse, çok paralı ama yetinmeyi bilmeyen insandan daha zengindir. Aşırı lüks yaşama hevesi bir nevi fakirliktir. Kendimize yetebilecek miktarda maddiyat, her zaman kafidir. Parasızlık; içinde mutluluğu barındırıyorsa, o fakirlik değildir. Jim Carrey de bu kanıyı destekler nitelikte birisidir; “Dilerim herkes bir gün zengin ve ünlü olur ve hayalini kurduğu her şeye kavuşur; böylece aranılan esas cevabın bu olmadığını anlar.”

 

İnsanlar zenginlere imrenmekte. Oysa; her zaman baktıkları o yukarılar, nice tutulmuş boyunlar barındırmakta. Yeri geldiğinde kendimizden aşağılara da bakabilmeli. Bir atasözünde belirtildiği gibi; ‘Akıldan iyi zenginlik, sağlıktan kıymetli şey yoktur.’