SİGARANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ!

  • Yazar :
  • Eklenme Tarihi :04.07.2022 10:44

Tütün; Kristof Kolomb’un 1492’de Amerika’yı keşfinden sonra dünyaya dağılmaya başladı. Başka bir rivayete göre ise bu bitki, Asya orjinli ve her kıtaya buradan yayılma. Tütünün Osmanlı’ya ve Anadolu’ya getirilmesinin 1570’li yıllar civarında gerçekleştiği söylenmekte. (TDV İslam Ansiklopedisi)

Sigara, 7000 kadar kimyevi madde içermekte. Bu maddelerden yüzlercesi zehirli. Sağlık kuruluşlarının açıklamalarında; sigaranın içindeki yetmişten fazla maddenin “kanserojen etkiye sahip” olduğu belirtilmekte. Pil üretiminde kullanılan “kadmiyum”, bataklık gazı da denen “metan” ve böcek ilacının da kimyasalı olan “nikotin”, sigaranın içerisindeki zehirlerden sadece birkaçı.

Sigaranın neden olduğu hastalıklardan bazıları ise şunlar; diyabet tip 2, solunum sistemi bozuklukları, kanser, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları ve depresyon. Sebep olduğu en vahim sonuçlardan biri de ameliyat ile “uzuv kesilmesi”.

Necip Fazıl Kısakürek’e sigarayı neden bu kadar çok sevdiği sorulunca; “Benim için yanan bir tek o var” der. Yukarıdaki verileri okuyabilse, aslında sigara için kendini yaktığını anlayabilirdi galiba…

 

Bu arada sigaranın bilindik faydaları da var (!). Mesela, içenlere haz verip, onları rahatlatan bir etkiye sahip. Sigaranın bir faydası da gençleri daha yetişkin görünüşlü ve havalı göstermesi(!). Bir kısım gençler de içtikleri pahalı sigaralar sayesinde sınıf atlayabilmekteler (!!!).

Bir de literatüre E-sigara diye bir kavram girmiş milenyumdan sonra. 2003 yılında; Hon Lik isimli Pekin’li mucit, elektronik sigarayı icat edip piyasaya sürmüş. E-sigaranın normaline göre %90’ın üzerinde; daha az kanserojen madde içerdiği söylenmekte. Ancak sigarayı bıraktırıcı etkisi olduğu çok da mantıklı gelmemekte.

Sigara yasakları, ülkemiz ve dünya tarihinde her daim yer bulmuş. Mesela; Osmanlı’da, IV. Murat dönemi sigara yasaklarıyla anımsanmakta. 2000’li yıllar sonrasında ise ülkemiz sigara tüketiminde önemli bir düşüş söz konusu. Kanımca, bu da sigara içme alanlarının kısıtlanması ile doğru orantılı bir gelişme. Bu arada; sigara bağımlılığına yönelik özentinin azaltılması için gösterilen özverili çabaların da önemli etkisi unutulmamalı.

1920 yılında ülkemizde kurulan Yeşilay, açılması 2010 yılına dayanan ALO 171 hattı ve diğer sağlık kuruluşları; hepsi de sigara bağımlılığı ile mücadele halinde. Aslında tüm kuruluşların amaçları aynı; “sigara aleyhine güçlü bir irade oluşturmak”. Başarı yüzdeleri ise tartışılır.