50 yaş üstü beslenmeye dikkat!

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :19.11.2022 02:25

İnsan yaşamında beslenme çok önemli. Genç yaşlarda her türlü besini kolaylıkla yakan vücudumuz yaşımız ilerledikçe bunda yetersiz kalabiliyor. Buda paralelinde aşırı kiloları ve hastalıkları beraberinde getiriyor. Bu yüzden 50 yaş üstündeysek beslenmeye çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Beslenme düzeniniz ne kadar sağlıklı, doğru ve dengeli olursa olsun 50 yaş ve üstündeki bireylerde kilo alımı başta olmak üzere çok farklı etkiler görülebilmektedir. Belirli bir yaştan sonra, metabolizmanın yavaşlaması ile kilo vermek oldukça zor olur. Yaşla birlikte yağ dokularındaki yağ asitlerinde meydana gelen düşüşün kilo alımını da beraberinde getirmesi ile çok dikkatli bir beslenme düzenine geçilmesi gerekir. Buna bir de hormonal değişiklikler eklendiğinde 50 yaş üstü erkeklerde beslenme programına çok özen gösterilmesi önemlidir. Peki 50 yaş üzeri erkekler nasıl beslenmelidir?

50 yaş ve üzerinde erkeklerin beslenme düzenlerinde ilk olarak dikkat etmeleri gereken konulardan biri düşük kalorili içecekler tüketmektedir. Su ve maden suyu bu iş için biçilmiş kaftandır. Sıvılardan alınan kalorilerin haricinde asitli içecekler de vücudun farklı organlarına zarar verebilir. Bunun için su ve maden suyunun yanında içinde şeker ya da tatlandırıcı olmayan çaylar ya da Türk Kahvesi içecek olarak tercih edilmelidir. Bu şekilde hem vücut yorulmayacak, hem kilo alımı engellenecek hem de su kaybının önüne geçilecektir. Belirli bir yaştan sonra su kaybının da vücuda çok sayıda zararı vardır. Bunun için su içmenin önemi kavranmalı ve saat başında bir bardak olacak şekilde mutlaka günlük su alımına dikkat edilmelidir.

Yaş bir miktar ilerledikçe yiyeceklere karşı olan istek de azalabilir ve bu da zaman zaman öğün atlanmasına neden olur. Düzenli ve dengeli bir beslenme düzeninde öğünlerin atlanmaması ve zamanında yemek yenilmesi çok önemlidir. Bu rutini hayatının bir parçası haline getirmeli ve gün içerisinde kahvaltı ile başlayarak, hafif ve vücudunu yormayacak yiyeceklerle mutlaka her öğünde bir şeyler yemelisin. Birçok kişi öğün atladığında, bir şeyler tüketmediği için kilo vereceğini de düşünür ancak bu kanı genel olarak yanlıştır. Özellikle sabah yataktan kalkıldığında kahvaltı edilmesi, hem vücudun daha sağlıklı çalışmasını ve kendi düzenini sağlamasına yardımcı olur hem de gün içerisinde tatlı, karbonhidrat gibi yiyeceklere karşı olan isteği azaltır.

Daha nice dikkat etmemiz gereken noktalar var. Bu haftaki yazımda en önemli noktaları siz okuyucularımla paylaşmak istedim. Haftaya görüşmek üzere sağlıklı kalın…!