BAĞIMLILIĞI AZALTMANIN YOLLARI

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :10.09.2022 11:29

Teknoloji hayatımızda her geçen gün daha fazla yer kaplıyor. Hatta bazen ailemize bile teknolojiye ayırdığımız zamanı ayırmıyoruz. Hal böyle iken, teknoloji insanlarımızı yalnızlaştırıyor, kafa yapısını değiştiriyor ve bazen bir bilinmezliğe doğru sürükleyebiliyor. Dijital dönüşüm ve teknolojik gelişmeler, iş hayatında ve sosyal yaşamda sağladığı avantajlar ile kullanıcıların hem beğenisini kazanıyor hem de onların günlük hayatlarını oldukça kolaylaştırıyor. Özellikle akıllı cihazların kullanım oranlarının artması ve bu cihazların dijital yeteneklerinin her geçen gün daha da fazla geliştirilmesi sonucunda ekran başında geçirilen sürenin uzadığı görülüyor. Bu durum özellikle çocuklarda ve gençlerde teknoloji bağımlılığını artırıyor, aile yaşamının ve ilişkilerin kalitesini düşürüyor. Birçok farklı araştırma ile birçok ailede daha sık görüldüğü ortaya konan evde teknoloji bağımlılığını azaltmanın yollarını anlatmayı seçtim.

 

Ev içerisinde teknolojik cihazlarla ilgili çeşitli kuralların oluşturulması ve bu kuralların planlı bir biçimde uygulanması büyük önem taşıyor. Özellikle tüm ailenin birlikte olduğu zaman dilimlerinde teknolojik cihazlardan uzak durmak, aile içi iletişimi ve ilişkileri de güçlendiriyor. Dolayısıyla tüm aile bireyleri olarak bu konuda bir adım atabilir ve evde belirli bir zaman belirleyerek, sadece bu saatlerde teknolojik cihazları kullanabilirsiniz. Tüm aile fertlerinin katı şekilde uyması gereken bu kural ile aile içi iletişimi geliştirme yolunda önemli bir adım da atmış olacaksın. Belirlenen bu saati aşmamak kaydıyla teknolojik cihazların kullanımı ile de hem fiziksel hem de psikolojik sağlığın için ciddi farklar yaratacaksın.

Evde tüm aile fertleriyle birlikte ortak ilgi alanlarına ve zevklere dayanan aktiviteler üretmek de teknoloji bağımlılığının önüne geçecek bir yol olabilir. Özellikle çocukların da dikkatini çekecek oyunlar, filmler ve benzeri aktivitelerin içerisinde olduğu özel zamanlar yaratabilirsin. Bu aktiviteleri haftalık rutinler haline getirerek zaman içerisinde teknolojik cihazlara olan bağlılığı azaltabilirsin. Bu sayede evde geçirilen zaman daha da keyifli bir hale gelecek ve aile içi ilişkiler de güçlenecektir.

Çocukların model alarak öğrenme yöntemine başvurdukları bilimsel bir gerçeklik olarak öne çıkıyor. Bu noktada ebeveynlere büyük sorumluluk düşüyor. Ebeveynlerin teknolojiyi kullanma biçimine ve kullandığı süreye dikkat etmesi gerekiyor. Bu sayede çocukların teknolojiye bağımlılıkları azalıyor. Çocuğun, senin elinden telefonu ya da tableti düşürmediğini gördüğünde o da aynı şeyi yapma yoluna gidecektir. Bunun için evdeki teknoloji bağımlılığı azaltma yolunda ilk ve en büyük adımı kendinle atmalısın. Sen rol model oldukça teknolojiye olan düşkünlük gidecek azalacaktır.

Bu yolları izleyerek kendinizi teknolojiden, dolayısı ile sanal dünyadan uzat tatibilir, ailenize daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Kalın sağlıcakla….