Başaracaksınız Gençler

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :23.07.2022 13:00

Üniversite sınavı yerleştirme sonuçları açıklandı.

Nasıl olacak… Yapabilecek miyim?…

Ya stres olursam… Ya kazanamazsam… Gibi öğrencilerin hayat mebat meselesi haline gelen süreçte yine bir aşamadalar aslında…

Sınava girmekle bitmedi çileleri…

Şimdi acaba neresi gelir çilesi başladı…

Ne yapacak bu adaylar şimdi?

Öncelikle bir nefes alıp istediğiniz bölüm ve okumak istediğiniz ili belirleyin…  Bu ildeki burs imkânlarını araştırın… Üniversitenin sunduğu yurtdışı fırsatlarını kullanın.

Erasmus ve bunun gibi yurtdışı programlara katılacak şekilde derslerinizi ayarlayın, koşulları zorlayın. Eğitim hayatınızda en iyiye ulaşmayı hedefleyin.

Kazandığınız başarılar sizi mütevazi kılsın, kibir ve gurur asla yanınıza yaklaşmasın. Kendi alanınızdaki kurs ve seminerleri takip edin. Üniversitede aktif bir şekilde kütüphaneden faydalanın.  En az bir yabancı dili iyi şekilde öğrenin.

Bulunduğunuz ilin kültürünü iyi tanımaya çalışın. Meşhur yemeklerini tadın, doğa ve kültürel zenginliğe sahip yerlerini gezin!

Kişisel gelişiminize katkı sağlayacak kurslara (ehliyet, fotoğrafçılık kursu gibi) katılın, yazı yazma becerinizi geliştirin. Sağlığınıza dikkat edin, sportif aktivitelerde bulunun. Teknolojiyi iyi kullanın ancak teknolojinin esiri olmayın!

Şimdiden başarılar...