Beyaz eşya seçerken dikkat edin

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :30.07.2022 09:04

Yaşamımızda önemli bir yer tutan beyaz eşyalar hayatımızdaki en büyük yardımcılardan bazıları. Peki onları seçerken nelere dikkat ediyoruz. Mesela yaşadığımız bu hayat pahalılığında ne kadar enerji harcıyor. Bununla ilgili bir bilginiz varmı.

 

Evet bu köşemde bu soruyu dilim döndüğünce yanıtlamaya çalışacağım. Bugün, dünyamızın yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri aşırı enerji kullanımı olarak karşımıza çıkıyor. Bunun doğaya, çevremize ve canlı ekosistemine verdiği zararlar ise her geçen gün büyüyor. Dünyamızı korumak için hepimize büyük görevler düşüyor. Bireysel olarak bizlerin yapabileceği en önemli adımlardan biri de enerji tasarruflu ürünler kullanmak. Günlük hayatımızda kullandığımız tüm elektronik eşyalarda enerji tasarruflu ürünlere yönelerek biz de dünyamızın daha sürdürülebilir bir sisteme erişmesi için katkıda bulunabiliriz.

Çevremizin korunması, doğal kaynakların daha dengeli ve doğru kullanılması ve canlı hayatın devamlılığı için doğaya zarar vermeyen enerji üretebilmek ve az enerji kullanmak son derece önemli. Bu durum evlerimizde çok sayıda bulunan elektronik cihazlar ve özellikle de beyaz eşyalar da önemli bir durum olarak öne çıkıyor. Bu cihazların enerji verimliliği ve bu alandaki bilincin artırılması için hem üretici firmalar hem de kamu kurumları ciddi çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmaların başında da enerji sınıfları ve etiketleri geliyor. Bir beyaz eşyanın ne kadar enerji tüketimi yaptığı konusunda bilgiler veren bu sınıflandırma, aynı zamanda bu cihazların barındırdığı teknolojiler hakkında da fikirler sunuyor. Beyaz eşyalarda G, F, E, D, C, B, A, A+, A++ ve A+++ olmak üzere bilinen 10 farklı enerji sınıfı bulunuyor. A+++ en yüksek enerji tasarrufu sağlayan ürünleri ifade ederken, G sınıfı ise enerji tasarrufu sağlamayan, aksine çok yüksek oranda enerji tüketen beyaz eşyaları temsil ediyor. Bu harfler, cihazların enerji açısından verimliliği ile tasarruf sağlaması açısından da büyük önem taşıyor. Artık günümüzde gelişen teknoloji ve şirketlerin yaptığı Ar-Ge çalışmaları neticesinde genelde B’den daha düşük, yani çok yüksek oranda enerji tüketen ürünlere çok rastlanmıyor. Bir beyaz eşya satıcısına gittiğinde karşılaşabileceğin sınıflar genelde A+++, A++, A+, A ve B oluyor. En fazla enerji sınıfı ve verimliliği teknolojilerini kullanan gruplar ise buzdolapları, fırınlar, çamaşır-bulaşık makineler ve klimalar.

A enerji sınıfında bir buzdolabı günde 1.5 kw elektrik harcarken, B sınıfı bir buzdolabı ise günde 1.7 kw elektrik harcar. A sınıfına dahil olan ürünler enerji verimliliği konusunda en üst segmentte yer alırlar. Bunun için satın alma yaparken enerji tasarrufu sağlamak için A sınıfı etiketlileri seçmelisin.