ÇEVRE DOSTU EKOLOJİK ÜRÜNLER

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :11.06.2022 09:41

Dünyamızın geleceği tehdit altında. Küresel iklim değişikliği ve çevre kirliliği başta olmak üzere birçok faktör sürdürülebilir dünyanın geleceğini tehdit ediyor. Daha yaşanabilir bir gelecek için her bireyin atması gereken adımlar bulunuyor.

 

Doğada plastiğin yüz yıllarca kaldığını ve erimediğini biliyoruz. Bunun için mümkün olan her üründe plastik kullanımını en aza indirmemiz gerekiyor. Bu noktada plastik olmayan cam yemek kapları kullanmak hem dünyanın geleceğini hem de insanların sağlığını güvence altına alıyor. Bu sayede yedinci kıta olarak adlandırılan ve en önemli atık problemlerinden biri olan plastik kullanımının seviyesi de azalacaktır. Camdan yapılmış yemek ya da saklama kaplarını tercih ederek günlük hayatta kullandığın plastik oranını azaltabilir ve ekolojik dengenin bozulmasının önüne geçebilirsin.

Tek kullanımlık kahve kapsülleri yerine, dönüştürülebilen ve yeniden kullanılabilen kahve filtreleri çevre kirliliğini önleyici bir etkiye sahip. Tek kullanımlık kapsüller çok fazla atık yaratma eğilimine sahipken, yeniden kullanılan kahve filtreleri çevreye ve insan sağlığına yararlı bir etken olarak öne çıkıyor. Bir yandan kahveni yudumlarken diğer yandan da küçük ama etkili adımlarla daha yaşanabilir bir dünyaya katkıda bulunabilirsin.  Kullan-at kahve filtreleri yerine yeniden kullanabileceğin bu filtreleri tercih edebilirsin.

Özellikle market ve pazar alışverişlerinde ürünleri koyduğumuz renkli poşetlerin çevreye büyük zararı olduğunu biliyoruz. Bu zararın önüne geçmek ve çevreyi korumak adına alışverişlerde bez çantalar kullanman poşet atık seviyesindeki fazlalığın önüne geçecektir. Geri dönüştürülebilir doğa dostu bez çantalar uzun vadede maliyet avantajı da oluşturacaktır. Bu bez çantaları ne kadar kullanırsan plastik poşet kullanım oranı da o kadar azalacak ve doğanın korunmasına katkıda bulunacaksın.