ÇOCUKLARINIZA SEBZEYİ SEVDİRİN

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :02.07.2022 11:29

Birçok çocuk, tadını ya da görüntüsünü sevmediği için sebze yemeyi pek de sevmez. Küçük yaşlarda oldukları için genelde lezzeti daha güzel gelen makarna, köfte, mantı gibi yiyecekleri isterler ve her ne kadar sağlıklı olsa da sebze yemekten genelde pek hoşlanmazlar. Çocuklarının büyüme sürecinde daha sağlıklı olmasını ve vücutlarının ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almasını isteyen anne babalar ise onlara biraz olsun sebze yedirebilmek için akla karayı seçer.

Her çocuk yemek söz konusu olduğunda ilk tercihini genelde daha sevdiği hamburger, köfte, patates kızartması gibi yiyeceklerden yana kullanır. Onlara kalsa her öğünde bu tarzdaki yiyeceklerin tüketilmesi, hatta şekerli besinlerin yenmesinde bir sakınca yoktur. Ancak dengeli ve sağlıklı bir beslenme için sebzeler de mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir. Bunu çocuğunla birlikte başarmak ve beslenme programı içerisine sebzeleri de koymak istiyorsan öğünlerde ona seçenekler sunarak işe başlayabilirsin. Ana yemeği onun sevdiği gibi yapabilir ve bununla sebze çorbası deneyebilirsin. Hamburgerin yanında ona eşlik edecek taze mevsim sebzelerinin bol olduğu bir salatayı hazırlayabilirsin. Böylelikle zaman içerisinde sebzeleri tanımaya ve bazılarının tatlarını da sevmeye başlayacaktır.

Bütün çocuklar ilk olarak eğlenmek ve gülmek isterler. Bu durum istisnasız şekilde yemek zamanı için de geçerlidir. Bunu ön planda tutarak sebze yemekleri hazırladığında çocuğunun tabağını daha eğlenceli, komik ve keyifli sunumlar ile hazırlayabilirsin. Sebzeleri daha komik şekillerde kesebilir, hayvan figürleri hazırlayabilir ya da her tabakta bir hikayenin farklı parçasını oluşturacak şekilde bir kurgu yapabilirsin. Bu şekilde çocuğun bir sonraki yemekte gelecek sebze tabağının ne olduğunu merak edecek ve senden bunu isteyecektir.

Yine aynı şekilde çocuğuna sebzeleri sevdirmene yarayacak yöntemlerden biri de alışverişi birlikte yapmaktır. Taze sebzeleri satın alırken birlikte hareket edebilir ve ona bu esnada sebzeler hakkında bilgiler verebilirsin. Bu şekilde onları daha yakından tanımasını sağlayabilirsin. Eve döndüğünüzde ise yine birlikte bu sebzelerden güzel yemekler hazırlayabilirsin. Çocuğun, kendisinin de katkısı olan bu süreç sonunda ortaya çıkacak olan yemeği tatmak isteyecektir. Sen de bu yolla da ona sebzeleri sevdirebilirsin.