DİŞ DOSTU BESİNLER

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :03.12.2022 00:08

Diş sorunu yaşamayanımız çok azdır. Hepimiz küçükte olsa bir diş sorunu mutlaka yaşamışızdır. Peki beslenmenin de diş sağlığımızı yakından ilgilendirdiğini biliyor musunuz? Diş dostu besinlerin hangileri olduğunu sizler için araştırdım.

 

Dişlerimiz vücudumuzun en güçlü kemiklerinden biri ve doğru bakımlar yapıldığında bir ömür boyu bizi destekleyen en büyük yardımcılarımızdan biri. Doğru ve düzenli bir diş bakımı ile sen de yeme ve sindirim sisteminin en önemli halkalarından biri olan dişlerini rahatlıkla koruyabilirsin. Diş bakımı denilince akla ilk gelen günde 2 kez diş fırçalama, diş ipi, ağız bakım suyu kullanma ve düzenli doktor kontrolleri geliyor. Bunları zaten aksatmadan yapmak gerekiyor ancak ek olarak diş sağlığını korumak ve daha kuvvetli dişlere sahip olmak için besinlerinden gücünden de yararlanmak gerekiyor. Bazı organik ve taze besinler, dişler üzerinde çok olumlu etkiler bırakabiliyor.

Kereviz, Dişlerini destekleyecek ve onu koruyacak en önemli organik besinlerden biri kereviz olarak öne çıkıyor. Ekstra çiğnemeyi gerektiren lifli yapısı ile dişlerin ve diş etlerinin kuvvetlenmesini sağlayan kereviz, aynı zamanda daha fazla tükürük salgılanmasını ve bu yolla da çürüklere neden olan bakterilerin yoğunluğunun azaltılmasına yardımcı oluyor. Diş etleri üzerine de masaj yapan ve yine diş aralarını temizleyen sert yapısıyla kereviz tam bir diş dostu besin.

Kivi, Kivi de dişleri koruyan ve destekleyen bir diğer besin. C vitamini eksikliğinin diş etlerinde yarattığı hassasiyeti gidermek için kivinin gücünden faydalanabilirsin. Yine bakterilerin dirençsiz hale getirdiği diş etleri için de C vitamini çok etkili olacaktır. Diş sağlığı için çok önemli olan C vitamini konusunda vücudunu desteklemek için kiviyi de tüketmen gereken meyveler listesine alabilirsin.

Maydanoz, Diş sağlığı ile birlikte ilerleyen ve en önemli konulardan da biri olan ağız sağlığı için maydanozu da tercih edebilirsin. Ağzın geneli ve dişler üzerinde kalan bakterilerin temizlenmesi ve aynı zamanda nefese hoş bir koku verilmesi için maydanozu tüketebilirsin. Her yemekten sonra bir miktar maydanoz çiğnemeyi rutin haline getirerek diş sağlığın için önemli bir adım atabilirsin.

Çilek, Çilek de dişlere ve diş etlerine çok iyi gelen bir diğer meyvedir. Diş hekimlerinin diş taşlarından arınmak ve temizlemek için kullandığı malzemelerin de ana maddelerinden biri olan çilek, aynı zamanda diş taşlarından doğal yöntemle kurtulmanın da en önemli yöntemlerinden biridir. Çileğin içerisinde bulunan çeşitli asitler diş diplerinde biriken taşları eritir ve temizler. Ek olarak diş taşlarının oluşumunu da engeller.

Evet bu besinler tamamıyla dişlerimizin dostu besinler. Sağlıcakla kalın…