Ekmek Bağımlılığından kurtulun!

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :22.10.2022 18:41

 

Günümüzde obezite hastalığı ve aşırı kilolardan kaynaklanan rahatsızlıklar revaçta. Fazla kilolar belli bir yaşın üzerindeki insanlarda görülen en dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Fazla kilolardan kurtulmak isteyen kişinin ilk bıraktığı şey neden ekmek oluyor peki hiç düşündünüz mü?

Çünkü ekmek kilo aldıran en önemli gıdalardan bir tanesi. Özellikle Türk kültüründe ekmeğin büyük bir önemi var. Ama ekmeği bağımlılık olan bakan uzmanlarda var.

Peki kilo almamak için ekmek bağımlılığından nasıl kurtulabilir?

Evet bu haftaki konumuz bu. Ekmek bağımlılığından kurtulmanın yollarını sizin için araştırdım. Yaptığım araştırmaların sonucunda da şu bilgilere ulaştım.

Temel gıda maddelerinde biri sayılan ekmek, temelinde basit karbonhidrat ve şeker bağımlığına neden oluyor. Özellikle son 20 yıl içerisinde genetiği değiştirilmiş buğday ürünleri ile birlikte üretilen ekmeklerde vücudumuz çok fazla glütene maruz kalıyor. Uzmanlar özellikle beyaz ekmek kullanımının tamamen bırakılması gerektiğini, yalnızca tam tahıllı ekmeklerin kontrollü bir biçimde tüketilmesi gerektiğini ifade ediyor. Ekmek tüketimi diyabet, kolesterol ve obezite gibi birçok sağlık problemine zemin hazırlıyor.

Ekmek tüketmek, insan sağlığını birçok yönden olumsuz etkiliyor. Uzmanlar ekmek tüketmenin zararlarını şu şekilde sıralıyor: Ekmek tüketmek, kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine ve azalmasına neden oluyor. Bu durum diyabet riskini artırıyor.

Sindirimi yavaşlatıyor, kilo alımına neden oluyor ve bağırsakta uzun süre kalarak kolon kanserini tetikliyor.

Ekmekte yer alan karbonhidrat, vücutta yağ olarak depolanıyor.

Vücudu glüten gibi kimyasal maddelere maruz bırakıyor.

Midenin genişlemesine neden oluyor ve yararlı besinlerin tüketimini azaltıyor.

Ekmek bağımlılığı tıpkı kafein ve sigara bağımlılığı gibi bir olgu. Dolayısıyla bir anda ekmeği bırakmak neredeyse imkânsız. Bu noktada uzmanların tavsiyesi, tüketilen ekmek miktarını belirli bir zaman diliminde yavaş yavaş azaltmak. Günde 1 ekmek tüketiyorsan bu miktarı ilk hafta yarıya, ikinci hafta ise çeyreğe düşürmelisin. Üçüncü haftada ise ekmek bağımlılığından tamamen kurtulmalısın.

Lif değeri yüksek besinler tüketmek ve yemek esnasında bol bol su içmek, vücudun ekmeğe olan ihtiyacını minimuma indirecektir. Dolayısıyla brokoli, bürüksel lahanası, havuç ve patlıcan gibi lif açısından yüksek değere sahip olan besinleri tüketmelisin. Öte yandan yemekte ve gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmeye de özen göstermelisin.