EN İYİ GENÇLİK İKSİRİ: ORGANİK BESİNLER!

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :08.10.2022 14:49

Hepimiz az çok yaşlanmaktan korkarız. Tabi ki korkanda yaşlanacak, korkmayanlarda. Önemli olan sağlıklı bir şekilde yaşlanmak ve bunun için bir takım araştırmalar yaptım. Sağlıklı yaşlanabilmek ve sağlıklı bir şekilde yaşamımızı sürdürmek için organik besinler tüketmemiz şart. Yaşlanma belirtileri ilk olarak kendisini ciltte ele veren bir durum olarak ön plana çıkıyor. Uzmanlar güzel ve parlak bir cilde sahip olmanın tüketilen besinlerle doğrudan ilişkili olduğunun altını çiziyor. Antioksidanlar, sağlıklı yağlar, su ve temel besinler genel sağlık sistemini desteklemek ve cildin yaşlanma belirtilerini engellemek için oldukça önemli.

 

PH değeri yüksek su tüketilmeli. Cildin doğal nem dengesini korumak için en etkili yöntem, en temel ihtiyaçlarımızdan biri olan suyu bol miktarda tüketmektir. PH değeri yüksek olan suları tercih etmek bu noktada büyük önem arz ediyor. Su, cildin pürüzsüz ve parlak görünmesine katkı sağlıyor ve yaşlanma belirtilerinin önüne geçiyor. Uzmanlar günde en az 2 litre su içmenin yaşlanma karşısında büyük bir direnç oluşturduğunu vurguluyor.

Salatalara avokado eklemeyi unutmayın. Avokado içerdiği antioksidanlarla birlikte uzmanlara göre genç kalmanın en organik yolu. Potasyum ve E vitamini bakımından oldukça zengin olan avokado cildin nem dengesini koruyarak cilt sağlığını destekliyor. Avokadonun bir diğer özelliği de ciltte bariyer özelliği oluşturması ve cildi dış etkenlere karşı daha dayanıklı bir hale getirmesidir. Avokadonun içerisinde yer alan Oleik asitler ise cilde elastikiyet kazandırıyor. Yaşlanma belirtilerini azaltmak veya önüne geçmek isteyenlerin salatalarına avokado eklemeyi unutmaması gerekiyor.

Ara öğünlerde nar tüketmeyi ihmal etmeyin. Nar, içerisinde bol miktarda C vitamini barındırdığı için cildi güneşin olumsuz etkilerinden koruyor ve kırışıklıkların önüne geçiyor. Ayrıca nar, cilt lekeleri üzerinde de olukça etkili ve ciltteki kolajeni koruyor. Tüm bu özellikleri göz önüne alındığında nar içerisindeki besin değerleri ve asitlerle birlikte yaşlanma ile savaşarak cildin her zaman genç kalmasına yardımcı oluyor. Uzmanlar özellikle ara öğünlerde mevsimin de uygunluğu ile nar tüketilmesi gerektiğini sıkça vurguluyor.

Üzüm, enzimleri harekete geçiriyor. Bol bul tüketin. Yaşlanma karşıtı bir diğer organik besin olan üzüm içerisinde yer alan ve pigmentasyonu kontrol eden antosiyanositler; ciltteki kızarıklıkların meydana gelmesini engelliyor. Üzümün içerisinde yer alan antioksidanlar ise cildi erken yaşlanmaya karşı koruyan enzimleri uyandırıyor. Ayrıca üzüm kolajen üretimine de yardımcı oluyor. Uzmanlar üzün tüketiminin yalnızca cilde değil, genel sağlık sistemine de oldukça fayda sağladığını belirtiyor.

Bu organik besinleri bol bol tükettiğinizde sağlıklı yaşlanmak garanti gibi bir şey. Tabi beslenirken, gerekli egzersizleri de yapmak gerekiyor.

Sakın unutmayın!