EN UYGUN LOKASYONLAR

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :24.12.2022 16:55

 

Güzelim ülkemizde her mevsimde tatil yapma gibi büyük bir lüksün sahibiyiz. Yaz aylarında güney illerimizde, sonbaharda kuzeyde, kışında aradolu’da tatil yapmak için çok güzel beldelerimiz var. Bugünkü konumuzda kış tatili içen en uygun lokasyonlar. Bunu sizler için araştırdım. Yaptığım araştırmalar neticesinde her bütçeye uygun lokasyanlar bulduğumu da söylemek isterim. Kış mevsimin tüm ihtişamıyla kendini hissettirdiği şu günlerde, yağmurlu ve soğuk gündüzlere, uzayan gecelere rağmen hemen hepimiz ipek gibi yağan büyülü ve dingin kar tanelerini bekliyoruz. Kış mevsimini benzersiz kılan kar, yağmaya başladığında hepimizde mutluluk ve yola düşme dürtüsü uyandırıyor. Kış tatili deyince de aklımıza aslında hep aynı şey geliyor, bembeyaz bir örtüyü andıran kar ve kar tatili. İşte, kışın tadını çıkarabileceğin dinlendirici ve eğlenceli tatil noktaları.

Uludağ-Bursa, Türkiye’de kış turizmi denilince ilk akla gelen yer olan Uludağ, büyük şehirlere olan yakınlığı, kayak pistlerinin yapısı ve otelcilik faaliyetleriyle en gözde kış sporları merkezimiz. Altyapı ve uzunluk olarak çok elverişli pistlere sahip olan Uludağ’ın, tesis sayısı ve kalitesi de dünya standartlarında. İstanbul’a yakınlığıyla dikkat çeken Uludağ’da aralık-mart arası kayak için en uygun dönem.

Palandöken-Erzurum, Doğal yapısı ve iklimiyle uluslararası kış sporları merkezi niteliğine sahip olan Palandöken Dağları, 6 ay karla kaplı pistleri ve yüksek yatak kapasiteli tesisleriyle kış turizmi için önemli alternatiflerden biri. Kayak ve snowboard tutkunlarının vazgeçemediği Türkiye’nin en uzun kayak pistine sahip Palandöken 6 bin kişinin konaklanacağı 32 bin kişinin aynı anda kayak yapabileceği bir merkez.

Ilgaz-Kastamonu, Anadolu’nun yüce dağı Ilgaz, yoğun orman örtüsü ve kayak tesisleriyle dikkat çeken kış turizmi merkezlerimizden biri. Kayak yapmayı sevenlerin son yıllardaki gözdesi olan Ilgaz Dağlarında 4 konaklama tesisi ve 3 doğal pist mevcut. Kayak ve snowboard sevenlerin pistlerde vakit geçirebileceği bölge; akarsuları, florası ve yaban hayvanlarıyla zengin bir doğal hayata da sahip.

Kartalkaya-Bolu, Bolu’nun merkezine 38 km uzaklıkta bulunan Kartalya, destanlara konu olan Köroğlu Dağları üzerine kurulu bir merkez. Bölgedeki kış turizmini canlandıran Kartalya’da kayak sporunun yanı sıra snowboard da yapılabilirsin. Çevresi muhteşem çam ormanlarıyla kaplı olan Kartalkaya, ılıman bir iklime sahip.

Sarıkamış-Kars, Ülkemizin en doğusunda yer alan kayak merkezlerinden biri olan Sarıkamış, özellikle Alp Dağları’na özgü özel kristal kar türü ile ünlü bir kayak merkezi. Dünyanın her yerinden kayak tutkunlarının ziyaret ettiği Kars Sarıkamış’ta Aralık ve Mart ayları kayak yapmak için en uygun dönem. 1,5 metreye ulaşan bir kar kalınlığına sahip olan merkez, amatör ve profesyonel kayakçılara hitap ediyor.

Yedigöller-Bolu, Yedigöller, her mevsim güzel bir yer ama kar yağdıktan sonra çok daha güzel. Kış tatilinde kayak dışında da alternatif arayanlar için uygun merkezlerden biri Yedigöller. 7 gölden oluşan ve dere, ırmak ve vadiler arasında yer alan Yedigöller’de trekking pistlerinde uzun yürüyüşler yapabilir, kış ayının doyumsuz manzarasının tadını çıkarabilirsin.