EVDE BİR ANTRENMAN PROGRAMI OLUŞTURMAK

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :15.10.2022 01:00

Hepimiz hayatımızın bir bölümünde sporla tanıştık. Kimilerimiz için spor hayatımızın bir parçası oldu. Kimilerimizin ise aklına bile gelmedi. Oysa sağlıklı yaşam için spor şart. Her gün en az spora 1 saat ayırmamız gerektiğini uzmanlar söylüyor.

Bunun içinde evde spor yapmak en rahatı . Evde spor yaparkende bir antrenman programı oluşturmamız gerekiyor. İşte bu haftaki konumuz bu. Kişilerin evdeki konfor alanlarının spor salonlarına göre daha fazla olması, artan spor salonu maliyetleri, iş ve sosyal yaşamın temposu gibi durumlar evde mini spor salonlarının yaygınlaşmasında büyük rol oynuyor. Her ne kadar spor salonunda bir kişisel antrenör ya da bir profesyonel eşliğinde çalışarak elde edeceğin kas kütlesine ulaşmak evde spor yaparak mümkün olmasa da mevcut kas kütleni doğru bir programla koruyabilirsin.

Evde spor programı oluştururken temel seviyede ekipmanlara sahip olman gerekiyor. Dumbell, ip, esnek bantlar, pilates malzemeleri veya hulahop gibi temel spor ekipmanları evde yapılan antrenmanın kalitesini doğrudan etkiliyor. Ayrıca ekipmansız yapılan spor aktivitelerinin, ekipmanlarla yapılan spor aktiviteleri kadar kas kütlesine etkisi olmadığı da biliniyor. Bunun için evde spor yapabilmenin ilk adım olarak ekipmanları temin etmeli ve spor için hazır olmalısın. Kendi antrenman programına göre de ekipmanlarını seçebilirsin.

Evde spor yapmanın en büyük dezavantajı disiplin kaybıdır. Bu noktada antrenman programı oluştururken motivasyonunu kıracak düzeyde ağır antrenmanlardan kaçınmalı, aksine yaşam kaliteni olumsuz olarak etkilemeyecek seviyede programlar hazırlamaya özen göstermelisin. Bu sayede hem yaptığın egzersizlerden keyif alacaksın hem de kas gelişimin hızlanacak. Özellikle sabah saatlerinde, günün ilk saatlerinde antrenman yapmak çok daha sağlıklı ve doğrudur. Bunun için kendi günlük iş planın ve rutinlerin içerisine sporu da almalı ve mutlaka disiplinli şekilde spor yapmalısın.

Evde, kendine özel bir antrenman programı hazırlamak kadar egzersizlerin doğru yapılması da büyük önem taşıyor. Bu noktada egzersizleri doğru bir şekilde uygulayarak kas gelişimini artırman için teknolojinin nimetlerinden faydalanabilirsin. Çeşitli video içerikleri tüketerek ve profesyonel aplikasyonlardan yardım alarak antrenman seviyeni ve kaliteni artırabilirsin. İnternette ücretsiz şekilde bulabileceğin bu egzersiz programlarını takip ederek rahatlıkla spor yapabilirsin. Bu programları düzenli şekilde uygulayarak kilo vermen ya da kas kütleni zaman içerisinde artırman mümkün.

Umarım emde spor yaparken oluşturacağınız antrenman programı ile ilgili fikirlerim işine yarar ve ömür boyu spor yaparak sağlıklı bir yaşam sürersiniz.