FİLTRELİ KAHVE SEÇERKEN DİKKAT

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :18.06.2022 13:57

Üçüncü dalga kahve kültürü ile birlikte filtre kahve çeşitleri de daha fazla sayıda kişi tarafından tüketilmeye başlandı. Son zamanlarda kahve tutkunlarının neredeyse ilk tercihi haline gelen filtre kahve seçiminde ise kahve severlerin dikkat etmesi gereken birçok husus bulunuyor. Tadından yapılışına, servis edilmesinden tüketimine kadar çok farklı faktör filtre kahve seçiminde öne çıkıyor.

Filtre kahve seçerken dikkat etmen gereken ilk noktalardan biri tadı. Dünyanın farklı bölgelerinde yetişen kahve çekirdeklerinden üretilen kahvelerin tadı da birbirinden çok farklı özellikler gösterebiliyor. Filtre kahve tercihi yaparken kahvenin özelliklerine dikkat etmen gerekiyor. Kahvenin damak lezzetine uyumu, sertliği ve kokusu bu noktada oldukça önemli kriterler olarak karşımıza çıkıyor. Narenciye tatlarından hoşlanan kişilerin sert içimi ve keskin aroması olan Kenya kahvelerini, daha yumuşak ve dengeli tatlardan hoşlanan kişilerin ise Kolombiya kahvelerini daha fazla tercih ettiği biliniyor. Dolayısıyla damak tadına hitap eden filtre kahve türlerini seçmen gerekiyor. Bu konuda en doğru yönlendirmeler için baristalara danışmak ise en iyi tercih gibi duruyor.

Kahve çekirdeklerini öğüten gerekli ekipmanlara sahip olmayan kişiler mecburen öğütülmüş kahveleri satın alıyorlar. Bunun en temel sebebi ise çekirdekli kahvelerin hızlı kullanıma uygun olmaması ve öğütme ekipmanlarının da oldukça maliyetli olması. Bu noktada öğütülmüş filtre kahve tercihi yaparken dikkat etmen gereken bazı noktalar bulunuyor. French Press yöntemi ile kahve demlemek istiyorsan kalın taneli öğütülmüş kahveleri, filtre kahve makinesi kullanmayı tercih ediyorsan orta veya ince öğütülmüş kahveleri satın alman gerekiyor. Evinde kullandığın makinenin özelliklerine de dikkat etmen ve öğütülmüş kahveni buna göre seçmen de büyük önem taşıyor.

Satın aldığın kahvenin son tüketim tarihi elbette çok önemlidir. Fakat yüksek notalarda tat duymak istiyorsan mutlaka kahvenin çekilme süresine dikkat etmelisin. Kahve bitkisi yapısal olarak hızlı tüketilmesi gereken ürünler arasında yer alıyor. Kahve markaları kahveleri üretirken uzun süre saklamaya odaklanırlar. Paketli kahveler, tüketim süresi uzun olan fakat taze olmayan kahvelerdir. Daha keskin kahve tadı almak istiyorsan mutlaka Türkiye’de kavrulan ve direkt satışa sunulan kahveleri denemelisin.