GÜNÜN YORGUNLUĞU

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :25.06.2022 10:32

Hepimiz gün içerisinde bizi yoran, strese sokan, zihnimizi meşgul eden, bedenimize baskı yapan ve yıpratan birçok olayla ve durumla karşı karşıya kalıyoruz. Bu akış ve rutinler, üzerimizde büyük bir baskının doğmasına ve strese girerek oldukça yorgun hissetmemize neden oluyor. İş ve sosyal yaşamda bireylerin yorgunluk seviyelerinin artmasına neden olan doğal ve yapay birçok unsur var. Peki günün yorgunluğunu atmak, stresten uzaklaşmak ve hem zihinsel hem de fiziksel olarak dinlenmek için neler yapabilirsin?

Stres ve yorgunluğunu atmanı sağlayacak en önemli yardımcıların besinler olacak. Bu besinlerin bir bölümünü cildin üzerine uygulayarak gün içerisinde yorulan bedenini dinlendirirken, bazılarını da gün içerisinde tüketerek yorgunluk ve stresini atabilirsin. Örneğin akşam eve döndüğünde kafeinli gıdaların tüketiminden uzak durmalısın. Çay, kahve ve kola gibi içecekleri içmemelisin. Fazla kafein daha çok sinirlenmene sebep olarak kalp atışlarını hızlandıracak ve bu da dinlenmeni engelleyecektir. Yine hafif bir yemek sonrasında sadece biraz meyve tüketmen de bedeninin rahatlamasına ve uykuya daha iyi gitmene yardımcı olacaktır. Yoğurt gibi ürünleri de hem tüketebilir hem de cildine sürerek teninin rahatlamasına yardımcı olabilirsin. 

Eve geldiğin zaman veya kendini yorgun hissettiğinde duş almak gevşemene yardımcı olacaktır. 36-38 derecelik bir suyla duş aldığında, yorgunluk ve stresten dolayı sıktığın kasların rahatlayacak ve zihnin de dinlenecek. Duş alırken vücudunu daha zinde ve ferah hissetmeni sağlayacak şampuanlar, vücut jelleri ya da kremler de kullanabilirsin. Duş alırken vücuduna iyi gelecek bir diğer yapabileceğin şey de soğuk suyla yıkanmaktır. Uzmanlar bazı günler soğuk suyla duş alınmasının hem vücudun genel yapısı ve kan akışı hem de cildin kendisini toparlaması için faydalı olabileceğini belirtiyorlar. Bunun için yorucu ve boğucu bir günün ardından duş almayı günlük rutinlerinden biri haline getirebilirsin.

Gün içinde yaşadığın yorgunluk ve yoğun tempodan kaynaklı olarak yüzünün solgun göründüğünü ve yorgunluğunun belli olduğunu düşünüyorsan haftada 1 veya 2 kere yüzüne peeling yapabilirsin. Peeling yapmak cildinin parlamasına yardımcı olacak ve seni daha mutlu hissettirecektir. Ölü derilerin vücuttan ayıklanmasını sağlayan farklı peeling uygulamaları ile cildinle birlikte sen de rahatlayacak ve yorgunluğunu atmak için fırsatlar bulacaksın.