HALİT KIVANÇ

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :29.10.2022 04:16

 

Geçtiğimiz günlerde bizleri çok özen hatta içimizde bir burukluk bırakan haber aldık. Türk Televizyon tarihinin en büyük isimlerinden Halit Kıvanç’ın ölüm haberi ile sarsıldık. Evet Türkiye bir büyük değerini daha kaybetti. Yitip giden bir çok değerimizi kaybettiğimiz gibi.

Türk basınına ve özellikle de televizyon ile radyoya damgasını vurmuş, yerli ve yabancı birçok farklı kuruluşta görev almış, sunuculuğun, gazeteciliğin, spikerliğin en büyük isimlerinden biri olan Halit Kıvanç 97 yaşında hayata gözlerini yumdu. Kendine has anlatım tarzı ve sesiyle uzun yıllar ekranlarda ve radyolarda izleyicilere, okuyuculara ve dinleyicilere ulaşan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve benzer birçok kuruluştan yüzlerce farklı ödülün de sahibi oldu. Türk televizyonculuğunda birçok ilke de imza atan Kıvanç, Papa ile röportaj yapan ilk Müslüman gazeteci olarak da tarihe geçti. Kıvancı özlem ve saygıyla anıyoruz.

Halit Kıvanç, 18 Şubat 1925 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. İlk öğrenimini oturduğu semtin en iyi okullarından biri olan Fatih İlkokulu’nda okudu. Orta ve lise öğrenimini ise Pertevniyal Lisesi’nde aldı. Öğrencilik yılları boyunca çok çalışkan bir öğrenciydi ve derslerinde oldukça başarılıydı. Aynı şekilde çevresiyle de çok iyi iletişim kuruyor ve hemen her ortamda oldukça seviliyordu. Daha öğrencilik yıllarında içinde gazetecilik aşkı oluşmaya başlamış, Akbaba ve Şut dergilerinde yazılar yazmaya başlamıştı. Okumayı ve yazmayı çok seviyordu ve büyüdüğünde basın sektöründe çalışmayı çok istiyordu. Ancak üniversiteye geldiğinde tercihleri bir miktar değişti ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Okulu bitirdikten sonra 3 ay boyunca hakimlik de yaptı ancak aklı halen gazetecilikteydi. Bu mesleğin içerisine adım atmak için yollar arıyordu. 1944 yılına geldiğinde İstanbul Ekpress, Son Saat, Tan, Milliyet, Yeni İstanbul, Tercüman ve Güneş gibi farklı gazetelerde sekreterlik ve zaman zaman da yazar olarak çalıştı.

Bir döneme damgasını vuran işlere imza atan büyük üstat ve duayen Halit Kıvanç, aynı zamanda ödüllerin adamı olarak da anılıyordu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve farklı kurumların düzenlediği yarışmalarda, profesyonel kariyeri boyunca 1000’in üzerinde ödül alan Kıvanç, yine spor alanındaki çalışmaları ile de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Kariyer Dalında büyük ödülü kazandı. Kıvanç, 2005'te Altın Koza Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.

Çok farklı uğraşları ve hobileri de bulunan Kıvanç, plak çalışmaları da yapmıştı. 1965-1974 yılları arasında farklı plak derlemelerinde sesiyle yer alan Kıvanç, bu plaklarda futbol maçların atılan gollerin sunumlarını yapmıştı. Bunun yanında 1974'te “Kıbrıs 74” adlı Kıbrıs Barış Harekatı'nın anlatımını içeren bir plakta da yine Kıvanç'ın sesi yer alıyordu.

 

A25 Ekim 2022 tarihinde gözlerini yuman, Türk basınının efsane ismi Halit Kıvanç’ı büyük bir saygı ve özlemle anıyoruz. Ruhun şad mekanın cennet olsun Halit Abi….