KIŞ TATİLİNİ YURT DIŞINDA GEÇİREBİLİRSİNİZ

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :01.10.2022 12:05

 

Özellikle yaz aylarında tatil planını yaparken çok sıkılıyoruz. Gedecek yer, kalacak yer sıkıntı oluyor. Bugünkü yazımda tatil dönemi bitse de kışın tatil yapma planı olanlar için bir takım tavsiyelerim olacak. Özellikle kış tatilini yurt dışında geçirmek isteyenler için vizesiz gidilebilecek ülkeleri sözler için kalede aldım.

 

Dünya çapında keşfedilmeyi bekleyen, coğrafyası, kültürü, mimarisi ve tarihi ile dikkatleri üzerine çeken birçok ülke bulunuyor. Türk pasaportu ile bu ülkelerin 111 tanesine vizesiz giriş fırsatı mevcut. Vize işlemleriyle uğraşmak istemeyen ve yeni bir ülkeyi keşfetmeyi seven kişiler vize olmadan sadece Türk pasaportu ile giriş yapılabilecek ülkeleri tercih ediyor.

Arnavutluk, Güneydoğu Avrupa’da yer alan ve mimarisi ile dikkat çeken Arnavutluk, Osmanlı’nın izlerini taşıyan önemli bir Avrupa ülkesi konumunda. Başkenti Tiran olan ülkede Ohri Gölü ve Dıraç şehri tüm gezginlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Türk pasaportu ile Arnavutluk’ta 90 güne kadar kalma imkânı bulunuyor.

Bosna Hersek, balkanların en önemli ülkelerinden biri olan Bosna Hersek, çok sayıda etnik kültüre ev sahipliği yapıyor. Osmanlı kültürünün izlerine sıklıkla rastlanan Bosna Hersek, her yıl binlerce Türk turisti ağırlıyor. Saraybosna’da yer alan ve Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olan Mostar Köprüsü ise ülkenin sembol yapıları arasında bulunuyor. Bosna Hersek’te Türk pasaportu ile 90 gün kalınabiliyor.

Vizesiz gidilen Avrupa ülkelerinden biri olan Karadağ’ın başkenti Podgorica’dır. Karadağ güzelliği ile göz dolduran ve uzun olan kumsallara ev sahipliği yapıyor. Ülkenin en fazla ziyaret edilen şehri olan başkent Podgorica’da yer alan Saat Kulesi, Milenyum Köprüsü ve Osmanlı Cami Türk turistlerin gözdesi durumunda. Türk pasaportu ile Karadağ’da tıpkı Arnavutluk ve Bosna Hersek gibi 90 gün kalınabiliyor.

Barok mimarinin en güzel örneklerini oluşturan kaleleri ve manastırları ile dikkat çeken Sırbistan, en çok ziyaret edilen Balkan ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkenin başkenti Belgrad ise en fazla ziyaret edilen şehir olarak ön plana çıkıyor. Son dönemlerde Game of Thrones ile birlikte ülkenin popülaritesi de dünya çapında arttı. Mimari yapısının yanı sıra lezzetli yemekleri ve renkli sosyal yaşamı ile hayranlık uyandıran Sırbistan’da Türk pasaportuna sahip vatandaşlar 90 güne kadar konaklayabiliyor.