KÖPEK BESLERKEN DİKKAT EDİN

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :27.08.2022 10:16

Hayvanlar bizim can dostlarımız. Ancak can dostlarımızı beslerken, ne onların nede bizlerin zarar görmemesi gerekir. Günümüzde oldukça yaygınlaşan hayvan sevgisi, istisnalar haricinde memnunluk verici bir düzeye ulaştığı kesin.

Köpek sahiplenmek her ne kadar heyecan verici olsa da aynı zamanda üzerine düşünülmesi gereken ciddi bir karardır. Eve yeni bir arkadaş almak aynı zamanda birçok sorumluğu kabul etmek anlamına gelir.

Bir köpeği sahiplenmek ve onu evde beslemek için yapılması gereken ilk şey evde ona özel bir alan yaratmaktır. Köpeğin kendisine özel olduğunu hissedeceği ve zaman içerisinde benimseyeceği bu alanda uyur, dinlenir, yemeğini yer.. Kendisini orada daha rahat ve güvende hisseder. Bunu sağlamak için evde köpeğine özel bir alan yaratmak ve mümkünse her zaman aynı yerde onu beslemek çok daha faydalı olacaktır. Özellikle küçük yaşlarda eve alınacak yavru köpeğin bu özel alanda beslemeye özen gösterilmeli ve bu yolla kendi mekanını öğrenmesi ve sahiplenmesi sağlanmalı. Ayrıca köpeğe kendi yiyeceklerimizle beslemeliyiz. Bizlerden farklı sindirim sistemine sahip olan bu minik dostlarımızın bazı sindirim kanalı rahatsızlıklarına ve hatta obeziteye yakalanmasını bu şekilde önleyebiliriz.

Köpeği evde besleme yolunda atılması gereken ilk adımlardan bir diğeri de onu bu konuda eğitmektir. Köpekler çok evcil hayvanlardır ve kolaylıkla eğitilebilirler. Özellikle tuvalet eğitimleri konusunda çok özenli olmalı ve köpek bu konuda eğitim altına almalı. Tuvalet konusunda da onlara küçük yaşlarından itibaren eğitim vermeli, nerede, nasıl, ne zaman ve ne şekilde tuvaletini yapması gerektiği konusunda yol gösterilmeli. Bunun için işin uzmanlarından da destek almak faydanıza olacaktır.

Evde köpek beslerken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de küçük dostumuzun başına gelebilecek olası tehlikelere karşı önlem almaktır. Onlar için tehlikeli olabilecek yiyecekleri, yutabilecekleri ve kemirebilecekleri objeler ortadan kaldırmalı ya da erişemeyeceği yerlere koyulmalı.Özellikle onlar için zehirleyici olabilecek ev bitkilerini evinde bulundurmamalısın.  Ayrıca evde yer alan kabloları da toplaman gerekiyor. Aksi takdirde elektrik akımı sevimli dostunun ciddi şekilde yaralanmasına neden olabilir. Yine koşarken çarpıp yara alabileceği sivri alanlara da dikkat etmeli ve bu alanların etkisini azaltacak önlemler alınmalı.