KRİZ ANLARINDA SAKİN KALMAYI ÖĞRENİN

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :17.12.2022 01:51

 

Bu haftaki köşe yazımda kriz anında nasıl sakin kalabiliriz sorusuna yanıt aradım. Yaptığım araştırmalar sonucunda uzmanların bulduğu çözümleri buldum. Bu çözümler sayesinde başınız hiçbir zaman belaya girmez. Bunun garantisi de bu haftaki köşe yazımda yer verdiğim tavsiyeler olacak.

Hayatın normal akışı içerisinde birçok farklı sebebe bağlı olarak kriz anları yaşayabiliyoruz. İş yerinde, ofiste, çalışırken, dışarıda dolaşırken ya da ikili ilişkilerimizde zaman zaman istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyor ve hiç beklemediğimiz bir anda kendimizi kriz ortamında bulabiliyoruz. Stres ve sinir gibi unsurlarla birlikte gelen hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımız üzerinde çok olumsuz durumlar yaratabilen bu kriz anlarında sakin kalmak ise her zaman kolay olmayabiliyor.

Sinir krizleri, herhangi bir anda, yaşa ve sağlık durumuna bağımlı olmadan herkesin yaşayabileceği, her ne kadar yaşanması istenmese de son derece doğal olan psikolojik bir durumdur. Uzmanlar bu durumu, aşırı yüklenme, stres altında kalma ya da psikolojik olarak zorlanma nedeniyle vücudun bu yüklerle mücadele etmeyi bırakması olarak ifade ediyorlar. Normal bir anda ortaya çıkabileceği gibi depresyon, anksiyete, kişilik bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklarda da zaman zaman görülebiliyor. Özellikle stresin hayatın her alanına yayılması nedeniyle kriz anlarında kalmak her an olası bir hale geliyor. Vücudun çevreden gelen etkilere karşı bir dizi tepkisel mekanizmayı harekete geçirmesi ve kendini koruma altına alması iç güdüsü ile oluyor. Normal bir durum olan bu krizler, zamanla geçiyor ve vücut kendisini eski uyumlu haline getiriyor. Ancak hem psikolojik olarak aşırı bir yüklenme olması hem de fiziksel olarak istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınması nedeniyle sağlık üzerinde çok olumsuz sonuçları bulunuyor.

Kriz ortamlarında sakin kalabilmek ve kendini kontrol altında tutmanın ilk ve belki de en önemli kurallarından biri bu ortamlardan mümkün olduğunda uzak durmaktır. Stresli alanlar ya da krize sebep olabilecek kadar ileri gidebilecek kişilerden uzak durmak bu yolda atılabilecek en iyi adımlardan biridir. Özellikle ikili ilişkilerde stres yaşayabileceğini ve bunun sonucunda da sinirlenip krize girebileceğini hissettiğin kişilerle arana mesafe koymalısın. Bir kriz anında kendi içine dönmek ve tek başına kalmak sakin olmanın da ilk şartlarından biridir. Bu şekilde seni kontrolden çıkaracak ortamlardan ve kişilerden kendi izole edebilir ve koruma altına alabilirsin.

Stresli bir anla karşılaştığın da ve kendini bir krizin ortasında bulduğunda olduğun yerde durmayı, hiç konuşmamayı ve kendi kendine nefes egzersizleri yapmayı deneyebilirsin. Bu yöntemle kendi kendini sakinleştirmeyi başararak kriz ortamında sıyrılmayı başarabilirsin. Bunu yapmak için derin derin 5 kere nefes alarak vermelisin. Her nefes alışverişinde içindeki sıkıntıların ve stresin senden uzaklaştığını ve sakinleştiğini hayal etmelisin. Deyim yerindeyse kendi kendini kapatmalı ve kendi içine dönmelisin. Bu şekilde dışarıdan sana gelen ve kriz yaratabilecek uyarıları almaz ve sakin kalmayı başarabilirsin.

Bütün bunları uygulamak aslında kolay, sadece kendi kendimizi kontrol etmemiz yetiyor. Bu haftalıkta bu kadar haftaya görüşmek üzere hoşçakalın…