KURBAN ETİ NASIL MUHFAZA EDİLİR?

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :16.07.2022 13:18

Kurban bayramı İslam aleminin iki dini bayramından biri. Her yıl büyük bir coşkuyla kurbanlarımızı kesip bayramımızı kutluyoruz. Ama nedense kurban etini saklamak hepimiz için büyük bir zorluk olarak karşımıza çıkıyor. Bu köşe yazımda bu konuda sizlere yol göstermeye çalışacağım.

Her yıl Kurban Bayramı boyunca kesilen kurbanlar, bir yandan bizlere manevi huzur verirken bir yandan da uzun süre tüketebileceğimiz et ve et ürünlerini bizlere sunarlar. Bu özel günlerle birlikte hem bizim hem de yakınlarımız ile sevdiklerimizin tüketeceği bu sağlıklı etleri, daha uzun bir dönem boyunca kullanmak için doğru şekilde paketlemeli ve saklamalıyız.

Kurban etlerini kestikten sonra etleri uzun süreli ve sağlıklı şekilde saklamanın yolu onları derin dondurucuya koymaktır. Bu herhangi bir et ürününü uzun süre sağlıklı şekilde saklamanın da tek yoludur. Burada dikkat etmen gereken şey derin dondurucudan çıkardığın bir eti tekrar geri dondurmaman ve mutlaka tüketmen gerektiğidir. Etlerini eve getirdikten sonra nasıl tüketmek istiyorsan ona göre ayırmalı ve küçük parçalara bölerek dondurmalısın. Kurban etlerini, ileride tüketebileceğin porsiyonlar halinde hazırlamalı ve dondurmalısın. Büyük ve tek parçalar halinde dondurursan sonrasında bunlar çözdürdüğünde tek seferde hepsini tüketmekte zorluk çekebilirsin. İdeal boyutlarda küçülterek paketlemelisin.

Birçok kişi kurban etlerini paketleyip derin dondurucuda saklarken buzdolabı poşetlerini kullanır. Ancak burada yapılması en doğru olan şey vakumlu poşetlerle etleri saklamaktır. Poşetlerin içerisindeki hava vakumlanmadığı zaman içerisinde kalan bakterilerin üremesi ve eti bozması söz konusu olabilir. Bunun önüne geçmek için bu işe özel üretilmiş cihazlarla poşetin içerisindeki havayı boşaltmalı ve etlerini bu şekilde saklamalısın.