ÖĞRETMEN KONULU EN GÜZEL FİLMLER

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :26.11.2022 00:43

Bir öğretmenler gününü, daha geride bıraktık. Tüm öğretmenlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. Ellerinden öpüp onlara olan minnettarlığımızı gösterdik. Öğretmenlik zor ve meşakkatli bir meslek. Böyle olunca bir çok filme de konu olmuş olan bir meslek.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmen olduğu 24 Kasım, tüm öğretmenler için özel bir günü ifade ediyor. Ülkemizin gelişimine doğrudan katkı sunan, fikri ve irfanı hür nesiller yetiştiren tüm öğretmenlere toplum olarak büyük bir borcumuz bulunuyor. 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel olarak eğitime ve eğitimcilere dair en güzel filmler senin için listeledik.

Ölü Ozanlar Derneği. 1989 yılında Peter Weir yönetiminde çekilen Ölü Ozanlar Derneği, dünya sinema tarihinin en önemli eserleri arasında gösteriliyor. En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü alan film, öğrencilerine şiir öğreten bir İngilizce öğretmeninin büyüleyici hikayesini konu alıyor. Filmin hikayesi kurgusal olarak 1959 yılında Vermont yatılı okulu olan Welton Academy’de geçiyor.

Sınıf. Fransız yazar François Begaudeau’nun 2006 yılında aldığı romanından beyaz perdeye uyarlanan Sınıf, 61. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazandı ve son 21 yılda bu ödülü alan ilk Fransız filmi olmayı başardı. Film kurgusal olarak François ve öğretmen arkadaşlarının sorunlu bir mahallede yer alan bir lisedeki mücadelesini konu alıyor.

Sevgili Öğretmenim. Siyahi eğitimci yazar E.R. Braithwaite’nin 1959 yılında kaleme aldığı romanından sinemaya uyarlanan Sevgili Öğretmenim, 1967 yılında seyirci ile buluşmuş bir Birleşik Krallık yapımıdır. Yönetmenliğini James Clavell’in yaptığı film, asıl mesleği mühendislik olan ve iş bulamayan Mark Thackeray’ın mecbur kalıp kenar mahallelerdeki bir lisede işe başlamasını konu alıyor.

Özgürlük Yazarları. Yönetmenliğini Richard LaGravenese’nin üstlendiği Özgürlük Yazarları, 2007 yapımı bir Amerikan gençlik, drama filmidir. Kurgusal olarak 23 yaşındaki idealist genç bir öğretmen olan Erin Gruwell’in hikayesini konu alan film, bir lisede çeşitli toplum katmanlarında yer alan ve ırkçılığa maruz kalan öğrencileri ekrana taşıyor.

Karanlığın İçinden. 1962 yılında vizyona giren ve yönetmenliğini Arthur Penn’in üstlendiği Karanlığın İçinden, döneminin en etkileyici filmleri arasında gösteriliyor. Pette Duke’un canlandırdığı ana karakter Helen Keller oldukça asosyal bir şekilde seyirci karşısında çıkıyor.

Bu filmlerin hepsi birbirinden güzel mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum…