SİZİN FOBİNİZ HANGİSİ ACABA?

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :14.01.2023 00:50

Günümüzde Görülen İlginç Fobileri bilir misiniz?... Hani öyle köpekten kediden korkmak gibi bir şey değil….

Gülmekten korkanda var…. Renklerden korkanlarda var… Sakallı kişilerden korkanlarda var…

Teknolojinin tavan yaptığı bir çağda Teknolojiden korkanda var…

Yok artık saçma dememek gerek… Çünkü Uzmanlar bunları tespit etmiş…

Dışardan gelen tehlikelere karşı verdiğimiz duygusal yöndeki tepkilere korku adı verilir. Fobilerimiz de hissettiğimiz korkuların bir çeşididir aslında…

Fobiler insanlarda sıklıkla görülen anksiyete bozukluklarıdır. Her canlı tehikeli olduğunu algıladığı ve varlığını, yaşamını tehdit eden durumlardan içgüdüsel olarak kaçınır. İşte insan bilinci bu kaçınmayı korku olarak algılar. Korku bir bakımdan ön uyarı mekanizmasıdır. Kişinin tehlikeli olarak algıladığı veya yaşamını tehdit ettiğini düşündüğü durumlardan kaçınamaması veya kaçındığı halde duygusal olarak rahatlayamaması, korkunun kontrolden çıkması anlamına gelir. Kişinin rahatlayamaması sonucu korku ve endişe gitgide artar ve anksiyete görülebilir.

Hadi bizlere garip gelebilecek fobilere bir bakalım…

ANATİDAEFOBİ: Bu fobisi olan kişi, bir ördek tarafından izlendiğini düşünerek korkuya kapılıyor…

RANİDAFOBİ: Kurbağalardan korkmaktır. 

KSANTOFOBİ: Bazı renkler insanı istemsiz bir şekilde tedirgin edebilir ve bu da sarı renge duyulan tedirginlik halidir. Bu fobi insanda psikolojik hatta hormonal olarak rahatsızlık yaratabilir. 

POGONOFOBİ: Sakallardan veya sakallı kişilerden korkma durumudur.

GLOBOFOBİ: Balonlardan özellikle de balonların patlamasından korkulmasıdır. Bu kişiler balon olan bir ortama girdiğinde büyük tedirginlik yaşarlar. 

NOMOFOBİ: Günümüzde çok yaygın şekilde görülen telefonsuzluktan korkmak olarak adlandırılan fobidir. Bu fobiye sahip olan kişiler telefonu yanında olmadan dışarıya çıktığında kendini tedirgin, gergin hissedebilir ve bu durumdan büyük korku duyar. 

TRİSKAİDEKAFOBİ: Özellikle Batı ülkelerinde sıklıkla görülen bu fobi 13 sayısından korkmak anlamına gelir. Batı kültüründe 13 sayısının uğursuz olduğu düşünülür…

TAFEFOBİ: Mezarlardan korkmak ve diri diri gömülme korkusu taşımak anlamındadır. Bu fobisi olan kişiler öldüklerinin sanılması ve bu nedenle gömülme korkusu taşırlar. 

TEKNOFOBİ: Gelişmiş olan teknolojiden korkmaktır. Son günlerde teknolojide görülen büyük yenilikler ve yapay zekanın oldukça geliştirilmesi bu fobiyi taşıyan kişilerin tedirginlik ve gerginlik düzeyinin artmasına neden olur. Yapay zekanın ilerlemesi ve kötü bir hal alması bu kişilerin en büyük korkuları arasındandır.

VENÜSTRAFOBİ: Bu fobi güzel kadınlardan korkmak olarak bilinir. Bu fobiye özgüvensizlik neden olabilir. Bu fobiyi taşıyan kişiler karşılarındaki güzel buldukları kadının gözlerine bakmakta bile zorlanabilir. 

KRONOFOBİ: Zaman kavramına veya zamanın ilerleyişine karşı duyulan korkudur. 

KOUMPOUNOPHOBİA: Giyinme konusunda kişilerin büyük sıkıntılar yaşamasına neden olan bu fobi kıyafetlerin düğmelerinden korkmak anlamına gelir. 

ARAKİBUTİROFOBİ: Görülen en ilginç fobilerdendir. Kişinin fıstık ezmesi yerken fıstık ezmesinin damağına yapışmasından korkmasıdır.

FOBOFOBİ: Bu kişiler yeni korkular edinmekten korkarlar ve bu nedenle kendilerini korkutacak yeni bilgiler edinmekten uzak dururlar.

PENTHERAFOBİ: Evli insanların kaynanalarının hayatlarına fazla etkisi bulunmasından korkmasıdır. 

POLİTİKOFOBİ: Politikacılardan korkma durumudur.

TAKOFOBİ: Yüksek hızdan korkulmasıdır. 

GEFİROFOBİ: Köprülerden korkmak anlamına gelir ve bu fobiyi taşıyan kişiler köprülerin üzerinden geçmekten çekinirler.

HELYOFOBİ: Güneşten, güneş ışığından veya parlak olan ışıklardan korkulmasıdır bu fobi günlük hayatta birçok probleme neden olabilir.

FİLEMAFOBİ: Birini öpmekten veya öpülmekten duyulan gerginliktir.

EİSOPTROFOBİ: Kendisinin veya bir başkasının yansımasını aynada görme korkusu olarak tanımlanır.

ABLÜTOFOBİ: Genellikle küçük yaştaki çocuklarda görülen yıkanma korkusudur.

PEDİOFOBİ: Oyuncak bebeklerden korkulmasıdır. Bu fobiye sahip kişilerin robotlardan veya vitrin mankenlerinden de korktuğu görülebilir. 

KLOSTROFOBİ: Günümüzde sıklıkla rastlanılan bu korku her tarafı kapalı ve basık mekanlarda bulunmaktan duyulan korkudur. 

HAPTOFOBİ: Dokunulma hissinden korkulmasıdır. Dokunmak bu kişilerde yanma hissiyatına neden olur.

KSİLOFOBİ: Ormanlardaki ağaçlardan hatta tahta olan birçok cisimden korkulmasıdır.

CHEROFOBİ: Kişinin mutlu olmaktan hatta olumlu davranışlar sergilemekten veya olumlu duygular hissetmekten çekinmesidir.