TATİLDE KİTAP OKUYUN!

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :20.08.2022 11:38

Yaz ayları tatil ayları. Gerek kamu kuruluşlarında gerekse de özel sektörde çalışanların çoğunun yıllık izinleri var ve bu izinleri hep yaz aylarında kullanmayı tercih ediyoruz.

Peki tatile çıktığımızda ne yapıyoruz. Zamanımızı nasıl geçiriyoruz. Bu bağlamda siz okuyucalarımıza bir takım inörelirem var. Bunlardan biriside kitap okumak .Yaz aylarında ve tatilde kitap okumak, yapabileceğin en eğlenceli ve dinlendirici aktivitelerden biri. Çalışma zamanlarının zorlu günlerinin aksine deniz ya da havuz kenarında, tatilini yapıp dinlenirken kitap okumanın keyfi bir başka oluyor.

Dünyaca ünlü yazarımız Zülfü Livaneli’nin en son kitabı olan Kaplanın Sırtında, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemine damgasını vuran II. Abdülhamit’in yaşamından bir kesiti bizlere sunuyor. Devrilmiş bir padişahın yaşadığı buhranlar, yeni ve devrimci bir ateşin yanmaya başladığı Selanik şehrindeki günleri Livaneli’nin akıcı kalemiyle hayat buluyor. Livaneli kitabında padişahın tahttan düştükten sonraki günlerine odaklanıyor ve buradan yola çıkarak hem devlet gücünü hem de halk ile toplumu sorguluyor.

Dünyaca ünlü edebiyatçı ve yazar Jean Christophe Grange’ın kalem aldığı son kitabı Küllerin Günü, cinayet etrafında şekillenen bir hikayeyi konu alıyor. Toplumdan tamamen uzak ve kendi kuralları içerisinde yaşayan Tebliğciler isimli bir tarikat içerisinde işlenen cinayet, büyük yankı uyandırır ve hikayenin kahramanları Niemans ve Ivana bu gizemli olayı çözmek için araştırma yapmaya başlar. Tarikatın içerisine mevsimlik işçi kılığıyla giren Ivana’yı zorlu ve maceralı bir süreç beklemektedir.

Tarih alanındaki çalışmaları ve kitapları ile dünyaca üne kavuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın yeni kitabı olan Zaman Kaybolmaz, bir söyleşi kitabı. Ortaylı’nın hayatından kesitler de sunan kitap, bir bilim adamının nasıl yetişmesi ve hangi aşamalardan geçerek kendisini geliştirmesi gerektiğine odaklanıyor. Bir biyografi olarak Ortaylı’nın yaşamına dair detayların aktarıldığı kitap içerisinde yaşama dair öneriler de bulacaksın.

Bunlar bizim sizlere önerdiğimiz kitaplar. Tatilde yaratılacak boş zamanlarda kitap okunmak isteyenler için güzel kitaplar seçtiğime inanıyorum.