YÜKSEK GELEN FATURALARI DÜŞÜRMENİN YOLLARI

  • Yazar :Mehmet MISIRLI
  • Eklenme Tarihi :21.01.2023 20:09

 

Ülkemizde yaşanan hayat pahalılığına birde faturalar eklenince hayatımız çekilmez hale geliyor. Yüksek elektrik ve doğalgaz faturalarını nasıl indiririz diye bir araştırma yaptık. Bu konuda görüşlerine başvurduğum uzmanlar faturaları indirebilecek bir sürü tavsiyede bulundular. Bu tavsiyeleri siz okuyucularımla da bu yazımda paylaşmak istedim.

Özellikle kış aylarının gelmesi ile birlikte aile bütçesini ve ev ekonomisini de sarsmaya başlayan bu durum, birçok noktada tasarruf önlemlerinin alınmasını da zorunlu kılıyor. Yaz aylarında çok daha az kullanılan doğalgaz enerjisi, kış aylarında yüksek kullanım oranlarına ulaşabiliyor. Bununla birlikte elektrik faturaları da gelen zamlarla birlikte çok yüksek rakamlara çıkabiliyor.

Son dönemde enerji tasarrufu için gündemde olan konulardan bir diğeri de yalıtımdır. Özellikle enerji talimatnamelerine göre yapılan yeni binalarda yalıtıma büyük önem verilmekte ve bu da enerji tasarrufu sağlanmasında büyük faydalar sağlamaktadır. Bunun ötesinde doğru şekilde yapılmış ısı yalıtımının özellikle soğuk kış aylarında doğalgaz kullanım miktarını azaltmana yardımcı olacağını unutmamalısın. Ayrıca pencere ve kapı gibi soğuk havanın girebileceği bölgelerde de kaliteli malzemelerden yapılan ürünleri kullanman büyük önem taşıyor. Doğalgaz enerjisinden faydalanarak tüm evi ısıtmak yerine daha sık kullandığın alanları ısıtmanda fayda var. Bu sayede hem alan tasarrufu hem de enerji tasarrufu sağlayabilirsin. Özellikle salon ve yatak odalarının ısısı, çamaşır odası ve mutfak gibi alanlara oranla daha önemlidir.

Doğalgaz tasarrufu yapmak ve kombilerin daha verimli çalışmasını sağlamak amacıyla atabileceğin adımlardan bir diğeri de periyodik olarak kombi bakımını yaptırmaktır. Kombilerin doğru şekilde çalışması, enerjiyi daha verimli kullanmaları için çok önemlidir. Kombinin içindeki su miktarı, filtre ve petek temizliği doğalgaz tasarrufu için önemli kriterler arasında yer alır. Bunun için düzenli ve periyodik olarak kombi bakımını yapmak, bu konuda profesyonel yardım alma aylık faturaları düşürme yolunda da önemli bir adım olacaktır.

Kombilerin üzerinde olan su basınç göstergesinin maksimum 1.5 veya 2 arasında olmasına dikkat etmelisin. Su basıncının 1'in altına inmesi veya 2'nin üzerine çıkması daha fazla enerji harcaması demektir. Birkaç ayda bir su basıncı göstergesini kontrol edin ve basınç düzeyinin 1.5 ile 2 arasında olmasına özen göstermelisin. Böylece daha fazla enerji tasarrufu yapabilirsin.

Kombileri sürekli açıp kapatmak kullanılan enerji miktarını artırıyor. Dolayısıyla kombileri sürekli açıp kapatmak yerine makul bir ısıda sürekli olarak çalıştırman gerekiyor. Sürekli olarak aç-kapa yaparak ortamın ısısını düşüreceğin için gerekli enerji miktarı da doğru orantılı olarak artacaktır. Kombinizi evinizin durumuna göre makul bir seviyede tutman enerji tasarrufu sağlamana yardımcı olacaktır.