METROPOL’DE TANITIM NASIL OLMALI!

  • Yazar :Murat Mutlu
  • Eklenme Tarihi :27.09.2022 11:31

Hepimiz biliyoruz ki büyük şehirlerde tanıtım çalışmaları farklı olur.

Eğer ki tarihe her yönüyle adını altın harflerle yazdıran bir İstanbul gibi metropolde yapılıyor ise mutlaka sonuçlarını alırsınız.

Evet, Medeniyetler Şehri Hatay’ımızın Tarım, Tarih, Kültür, Turizm ve Sanayi alanındaki yarattığı güzellikleri geçtiğimiz hafta sonu İstanbul Maltepe Etkinlik Alanı’nda tanıtma imkanı bulduk.

Hatay Dernekler Federasyonu öncülüğünde Elite Organizasyon tarafından düzenlenen Hatay Tanıtım Günleri etkinliği başarılı bir şekilde tamamlandı.

Başta Hatay Valiliği olmak üzere Hatay Büyükşehir Belediyesi ile beraberinde bulunan 15 İlçe Belediyesi organizasyona katılarak tam destek verdiler.

Buradan organizasyona katılan ve destek veren tüm belediyelere teşekkürü borç bilirim.

Fakat, bir konuyu es geçmemiz doğru olmaz.

Yıllarca başta medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Antakya olmak üzere diğer ilçelerin manevi olarak tanıtımına katkı sunan yerel sanatçıların neden fuar alanında olmadığı beni biraz düşündürdü.

Çünkü bu sanatçılar kentimizin fahri tanıtım elçileridir.

Sanata ve sanatçıya destek verilir ise inanın o kentin turizm alanında ne kadar fazla tanıtıldığına şahit olursunuz.

Gelelim genel olarak yapılan tanıtım çalışmalarına.

Elite Organizasyon bu yaptığı etkinlikle gerçekten güzel bir başarıya imza attı.

Etkinlik programı içerisinde o kadar çok yerel ve kültürel konulara yer vermiş ki, fuara gelenler hayran kaldılar.

Resmi kurum ve yerel belediyelere ait olan stantlarda gözlerimiz Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz’u ararken, yokluğunu hissettirmeyen Erzin Belediye Başkanı Av. Ökkeş Elmasoğlu ise tanıtıma damga vurdu.

Hatay’ın Narenciye sektörü içerisinde yüzde 21 oranında ülke ekonomisine katkı sunan Erzin Belediyesi standı gerçekten en fazla ziyaret edilen stant oldu.

Narenciye ürünleri ile donatılan Erzin Belediyesi standını ziyaret eden vatandaşlar buradan Hatay hakkında bilgiler alarak memnuniyetle ayrıldılar.

Kültürel ve Gastronomi konusunda Antakya Belediyesi’nin Gastronomi Tırı ise bambaşka bir kültür tanıtımına öncülük yaptı.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, Hatay Dernekler Federasyonu Başkanı Hüseyin Yılmazer’in jüri üyeliğini yaptığı etkinlikte Antakyamızın meşhur yemek çeşitlerinden biri olan ‘Kemmunlu Biberli Aş’ Hatay’a ait çalınan oyun havaları ile pişirilerek tanıtımı yapılırken, etkinlik alanına gelen ziyaretçilerin Hatay’ın yemeklerini ne kadar çok özlediklerine şahit olduk.

İnanın bizler bile böylesine güzel bir tanıtım etkinliğinde yerimizde duramadık.

Ertesi gün yine aynı şekilde düzenlenen etkinlikte yine HATAY’ımızın kültür yemek çeşitlerinden ‘Öcce' yani diğer adı ile ‘Mücver’ yapımı gerçekleşti.

Antakya’nın tarihi kültürel yemeklerine sağladıkları tanıtım imkanlarından dolayı Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’a bir kez daha buradan teşekkür ediyorum.

Şimdiye kadar yazdıklarımız yerel belediyelerimizin kendi imkanları ölçüsünde gerçekleştirdiği tanıtım çalışmalarından ibaret idi.

Diğer stantlarda ise HATAY’ımıza ait olan gıda ürünleri bulunuyordu.

Oruk, Tepsi Et, Kağıt Kebabı yoğun rağbet görürken, tatlı çeşitlerinden ilk sırayı Künefe yer aldı.

Hatay’ın gıda ürünlerine yoğun rağbet gösteren vatandaşlar ellerinde poşetlerle memnuniyetle etkinlik alanından ayrıldılar.

Diğer yandan ziyaretçilerin eğlenceli vakit geçirmeleri için düzenlenen ve Türkiye’de ses getiren pop müzik sanatçısı Atiye konseri etkinliğe damga vururken, diğer yandan da Gencer Savaş Konseri ile ziyaretçiler adeta gönüllerince coştular.

Vatandaşların etkinlik alanından memnun ayrılması için herşey düşünülmüş.

Yazımızın başında belirttim.

Metropol’de Tanıtım Nasıl Olmalı diye.

Şimdiye kadar yapılanların hepsinin yanına mutlaka yerel sanatçılardan oluşan halk oyunları ekibi, kına grubu ekibi olmalıdır.

Çünkü vatandaşların ilgisini çekiyor.

Yerel kıyafetler, gelenekler, görenekler, örf ve adetler.

Toplumumuzun böylesi yerel ve geleneksel etkinliklere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Umarım resmi makamlar bu uyarıyı dikkate alıp, daha güzel bir tanıtımı gerçekleştirmiş oluruz.

Buradan Medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ilimizin tanıtımını İstanbul’da gerçekleştiren Hatay Dernekler Federasyonu Başkanı Hüseyin Yılmazer’e, basın mensuplarının rahat bir şekilde çalışmasını sağlayan ve imkanları seferber eden Federasyon Başkan Yardımcısı Alparslan Özdemir’e, Fuarı kusursuzca düzenleyen Elite Organizasyon İşletmecisi Kamile Yurtseven ve ekibine de teşekkür ediyorum.