SON SÖZÜ KİM SÖYLEYECEK!

  • Yazar :Murat Mutlu
  • Eklenme Tarihi :06.12.2022 11:00
  • Güncelleme Tarihi : 06.12.2022 13:51

Evet, kısa bir süre önce gerçekleştirilen Hatay Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak Hatay Valisi Rahmi Doğan’ı makamında ziyaret ettik.

Yönetim kurulu olarak gittiğimiz ziyaretin amacı belli idi.

Hatay için bir yandan şans olarak nitelendirdiğim Vali Rahmi Doğan’a bizleri makamında kabul ederek gösterdiği misafirperverlikten ve memleketimizin üzerine yaptığı konuşmalar için teşekkür ediyorum.

Yapılan ziyaret sırasında bizler yönetim kurulu olarak istedik ki, Hatay’ımızın mülki amiri olan Valimiz konuşsun.

Hem zaman açısından, hem de yapılan çalışmaların bilgilendirilmesi açısından.

Nitekim devletimizin imkanlarıyla yapılan yatırımlar ve yapılacak olan yatırımlar konusunda bilgiler vermeye başladı Vali Doğan.

Gerçekten de hani diyorum ya Hatay için bir şans.

Halen de öyle.

Yatırım adına birçok hizmet onun döneminde gerçekleşti.

Devlet eli ile yapılan yatırımlar ne yazık ki kolay olmuyor.

Çünkü titizlik istiyor.

Denetim ve takip.

Yapılacak hizmetler konusunda Vali Doğan’ı dinlerken, yerel anlamda hizmetin vatandaşa gitmesi için yerel idarecilere ayrıca tüyolar da verdi.

Hepsini yerel yöneticilerle paylaşmış.

Fakat gel gelelim, bu hizmetler vatandaşa gitmiş mi?

İşte burası tam bir muamma.

Dananın kuyruğu işte tam da burada kopuyor.

Bizler dinledik, Vali Doğan konuştu.

İyi ki de konuştu.

Bir İl’in Valisi eğer vatandaş adına bir yandan hizmet üretiyorsa, diğer yandan da yerel siyasetçilere hizmet yapmaları için tüyo veriyor ise valilik makamında oturan o insan devlet adamıdır!

Bir İl’in Valisi eğer vatandaş adına bir yandan hizmet üretmiyorsa, diğer yandan da yerel siyasetçilere hizmet yapmamaları için tüyo vermiyor ise valilik makamında oturan o insan devlet adamı değildir!

Yani kısacası, bir vali memleketin kendi yerel sorunlarıyla ilgileniyor ise, hizmet için önüne çıkan bürokrasi engellerini aşma girişimlerinde bulunuyor ise o insandan korkmayın.

Gelelim şimdi maddeler halinde Vali Doğan’ın kamuoyu gündeminde olan konulara.

Millet Bahçesi Konusu!

Her ne kadar orası bana göre “Açık Hava Cezaevi” olsa da, Vali Doğan yapılan projeyi olumlu buluyor ve ekliyor.

“Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz el ele vererek TOKİ ile birlikte projenin alt tarafına otopark yapılabilir.” dese de…

İlgilenmediler!

Su Konusu!

“DSİ Bölge Müdürlüğü’nün tamamladığı Arıtma Tesislerini Hatay Büyükşehir Belediyesi devralmadığı için, barajlar yapılmaz ise ve sürekli yeraltından enerji ile çekilen su ile hizmet yapmaya devam ederseniz tabii ki iflas edersiniz.” dese de…

DSİ’nin yaptığı Arıtma Tesisi’nin faaliyete geçmesi için 130 milyon TL’lik katkı payının ödenmesi ve barajlar yaparak HATSU su konusunu çözüme kavuşturabilir.

Vakıf İşhanı Konusu!

“Gerek Hatay Büyükşehir Belediyesi, gerek Antakya Belediyesi anlaşamıyorlar. Şehrin en önemli merkezi yerinde küçük bir yeri 3-4 yıldan bu yana bitiremiyorlar. Hep birbirlerini öteliyorlar. Ortak proje ile 45 dönümlük alan üzerine Otopark’ı bu anlayışla nasıl yapacaksınız?” dese de…

Bu anlayışla mümkün değil!

Çevlik-Kale Sahil Yolu Konusu!

“26 kilometrelik yolu Hatay Valiliği olarak biz tamamladık. Geriye kalan 4-5 kilometrelik yolu Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından iş makinaları birkaç günde yolu daha sağlıklı hale getirebilir” dese de…

HBB isterse yapabilir!

Trafik Konusu!

“Özellikle sağlık ve spor alanında önemli yatırımlar yapıldı. Birincisi Hatay Devlet Hastanesi, ikincisi ise Hatay Stadyumu. İkisi de memleket için önemli bir hizmet. Fakat gel gelelim, stadın bulunduğu noktada hastane var. Eğer bir gün acil bir durum söz konusu olduğu zaman tahliyeyi nasıl yapacaksınız alternatif yol olmaz ise? Burası en çarpıcı bir örnek. Çünkü istikamette başka yol yok! Daha da önemlisi, Antakya çıkışı Honda Kavşağı’na kadar yarım saatte ulaşamıyorsunuz!” dese de…

Alternatif yol yapılması konusunu Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne anlatamıyorum!

Buraya kadar sadece birkaç başlık konularıyla önemli sorunları ele aldık.

Şimdi gelelim madalyonun diğer yüzüne.

Bunu da önümüzdeki günlerde daha net anlayacağız.

Bize düşen sadece alınan bilgileri kamuoyu ile paylaşmak.

Yaklaşık 75 dakika süren ziyaretimiz esnasında aldığımız bilgilerin asıl muhatabı da Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’tır.

Vatandaşa hizmet etmek üzere atanan ve seçilenlerin mutlaka birbirlerinden en etkin derecede faydalanması gerektiğine inanıyorum.

Bunu yapabilirler mi?

Yapabilirler.

Çünkü bundan önce toplumu ilgilendiren hizmetler noktasında gerek Hatay Valiliği, gerek Hatay Büyükşehir Belediyesi, gerekse de tüm ilçe belediyeleri her zaman bir araya geldiler.

Bakalım son sözü kim söyleyecek!

Önümüzdeki günlerde belli olacak…