Görülmesi gereken müzeler

  • Yazar :Mustafa Sağlam
  • Eklenme Tarihi :21.05.2022 10:29

Türkiye’de farklı içerikleri ve zengin arşivleri ile birbirinden eşsiz birçok müze bulunuyor. Önemli eserler ile birlikte tarihe tanıklık edebileceğin ve adeta geçmişe yolculuk yapabileceğin bu müzeler sana yeni bilgiler verirken unutulmaz anlar da yaşatacak.

 

Dünyada eşi benzeri bulunmayan ve doğal güzellikleri ile adeta bir açıkhava müzesini andıran Kapadokya’da bulunan Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Müzesi, tarihi ve ilgi çekici yapısıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerde ilk sırada.

Nevşehir’e 30 kilometre uzaklıktaki Derinkuyu bölgesinde bulunan yeraltı şehri, 2. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun zulmünden kaçan Hristiyanların saklanmak, ibadet etmek ve yaşamak için kurdukları bir yer.

Ülkemizdeki en farklı müzelerden biri olan ve Adana’da bulunan Sinema Müzesi de görmen gereken yerler arasında yer alıyor.

Sinema tarihine ve kültürüne ışık tutan eserleri bulabileceğin müzede Yeşilçam oyuncularının heykelleri, afişler, fotoğraflar ve sinema endüstrisinde kullanılan eşyalar bulunuyor.

Türkiye’nin en eski demiryolu hatlarından biri olan ve İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Çamlık Tren İstasyonu’ndaki müze, Avrupa’nın en büyük buharlı lokomotif koleksiyonlarından birine de ev sahipliği yapıyor.

Türkiye için en önemli tarihi eserlerden biri olan Beylerbeyi Sarayı, Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yılları arasında mimar Sarkis Balyan’a yaptırıldı. İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan saraya müze kart ile giriş yapılabiliyor.

Türkiye’nin en turistik lokasyonlarından biri olan Bodrum’da bulunan Sualtı Arkeoloji Müzesi, dünyanın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biri sayılıyor. Saint John şövalyelerinin inşa ettiği Bodrum Kalesi içerisinde yer alan müze, Yassıada, Şeytan Deresi ve Serçe Limanı batıklarının yanı sıra dünyanın en eski batık gemi kalıntısına da ev sahipliği yapıyor.

Tabiki Hatay Arkeoloji Müzesi. Tamamı Hatay’ın kendi topraklarından çıkan eserlerin sergilendiği ve sergileme alanı bakımından dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan arkeoloji müzesi görülmesi gereken müzelerin başında geliyor.