HAYVANLAR VE TEKNOLOJİ

  • Yazar :Mustafa Sağlam
  • Eklenme Tarihi :09.04.2022 00:57

 

Teknolojik gelişmeler, insan ve doğayı ciddi manada etkilediği gibi hayvan dostlarımızın da hayat standartlarını artırdı.

Geliştirilen akıllı cihazlar, bakıma muhtaç evcil hayvanların birçok ihtiyacını karşılayabiliyor.

Hayvanlarla iletişim kurmak oldukça fantastik bir fikir değil mi?

Bu fantastik fikri gerçekleştirmek amacıyla Japon bir oyuncak şirketi, köpek havlamalarını tercüme edebilen bir alet icat ettiklerini açıkladı.

Geliştirilen cihaz köpeklerin mutlu, sinirli, üzgün, endişeli, iddialı ve muhtaç olduğu duygu durumlarını bir mikrofon ve dijital okuyucu yardımıyla algılıyor ve bakıcısına/sahibine bildiriyor.

Hayvanların insanlara göre işitme duyuları çok keskindir ve bazı frekans aralıklarındaki sesler hayvanları ciddi derecede rahatsız edebilir.

Bir teknoloji şirketi kedilerin, köpeklerin ve atların işitme duyarlılık oranına göre tasarlanmış bir ses sistemini piyasaya sürdü.

Geliştirilen cihaz, hayvanların duyma yetilerini ölçerek onları yüksek sesten korumaya ve böylelikle de rahatsız olmalarını engellemeye yönelik tasarlandı.

Geliştirilen ürün, akıllı cihazlar ile bir aplikasyon üzerinden entegre edilebiliyor ve kolay bir kullanımı mevcut.

Evcil hayvanların bakımını kolaylaştırmak amacıyla da teknolojinin nimetlerinden faydalanılıyor. Bir şirket tarafından üretilen çöp robotu, sensörler yardımıyla hayvanların tuvalet ihtiyaçlarının karşılanmasında sahiplerine ve bakıcılarına yardımcı oluyor.

Geliştirilen cihaz şu anda yalnızca kedilerin kullanımına uygun. Gelecek dönemde ise önce diğer evcil hayvanların, ardından da hayvanat bahçelerinde kullanılması amaçlanıyor.

Evcil hayvanlar, kimi zaman dışarıda vakit geçirirken kaybolma gibi istenmeyen durumlarla da karşı karşıya kalabiliyor.

Geliştirilen evcil hayvan bulma cihazı bu durumu ortadan kaldırmaya yönelik olarak tasarlandı. Köpeklerin, kedilerin ve farklı hayvanların yakasına bağlanan cihaz GPS teknolojisinden yararlanarak anlık olarak evcil hayvanının konumunu paylaşıyor.

AAyrıca yeni geliştirilen teknolojilerle evcil hayvanların sağlık durumları hakkında da güncel verileri bu sensörler hakkında takip etmek da mümkün.