Liderlik Yeteneklerini geliştir

  • Yazar :Mustafa Sağlam
  • Eklenme Tarihi :14.05.2022 09:00

Şirket, kurum ve kuruluşların başında yer alan yöneticilerin liderlik özellikleri, başarıya doğrudan etki ediyor. Dolayısıyla iş dünyasında iyi bir yöneticinin liderlik vasıflarını taşıması ve gerektiğinde inisiyatif alması oldukça önemli.

 

Kariyer basamaklarını hızlıca tırmanmana yardımcı olarak öneriler uzmanlar tarafından şu şekilde sıralanıyor.

İyi bir liderin olmazsa olmaz özelliklerinden biri iletişim kabiliyetidir. İyi bir liderin iletişim çatışmalarının önüne geçmesi, kriz anlarını iyi yönetmesi ve departmanlar arası iletişim kaynaklı problemlerin oluşmasını engellemesi beklenir.

İyi bir lider kendisine bağlı tüm departmanlardan ve iş yönetiminden sorumludur. Bu noktada lider adaylarının yaşanabilecek olumsuz olaylara karşı reaksiyon alması ve oluşabilecek olumsuz sonuçlar karşısında tüm sorumluluğu üzerine alması beklenir. Lider adayını öte yandan girişimci ve gelişime yönelik tüm hamlelere yönelik hazırlıklı olması gerekiyor.

Dünyada ve Türkiye’de lider adayı olan yöneticilerin en fazla yaptığı hatalardan biri de gelişimini durdurmak olarak karşımıza çıkıyor. Lider adaylarının günün trendlerini yakalayabilmesi, günün koşullarını göz önüne alarak fırsatları değerlendirmesi ve kimi durumlarda risk alması beklenir. Ayrıca lider adaylarının gelişimini sürdürmesi şirketin ve çalışanların geleceğe yönelik vizyoner bakış açısına da olumlu katkı sağlayacaktır.

İyi liderlerin sahip olduğu en büyük avantaj iyi bir ekibe sahip olmasıdır. Dolayısıyla lider adaylarının çalışma hayatı boyunca yeteneklerine güvendiği çalışanları iletişim ağında tutması gerekiyor. İyi bir ekibin ve takım çalışmasının liderin omuzlarından birçok sorumluluğu alacağı önemli bir gerçek. Dolayısıyla lider adaylarının çalışanlarını iyi tanıması, potansiyellerine hâkim olması ve güven ilişkisi çerçevesinde sorumluluk vermesi gerekiyor.